Skip to main content

Nie kupuj zamiennych kabli USB do iPhone – dlaczego ?

Nie trzeba chyba nikomu przypominać, że do danego modelu telefonu należy używać tylko kompatybilnych z nim kabli, gdyż używanie innych może skończyć się przykrymi konsekwencjami. Nie inaczej jest w przypadku iPhone’ów. Najlepiej używać do nich oryginalne kable. Jednak ich jakość często pozostawia sporo do życzenia, a ceny, jak przystało na lidera na rynku są wysokie i w przypadku kabli nieproporcjonalne do jakości. Nic więc dziwnego, że ludzie szukają tańszych zamienników. Jednak są powody, dla których nie warto ich kupować.

Chińskie kable – tanie, ale najgorsze, co może być

Na rynku można spotkać wiele zamienników kabli do iPhone. Niestety firma Apple zablokowała możliwość kupowania tanich kabli do iPhonów z systemami do wersji iOS 7 wraz z premierą właśnie tej wersji telefonu. Nowy system zaczął bowiem sprawdzać, czy kable mają zainstalowany czip autentyfikacyjny. Jeśli nie został, to telefon zwracał informację o nieobsługiwanym akcesorium i ładowanie, czy łączenie telefonu z komputerem za pomocą takiego kabla okazywało się niemożliwe. Sprawiło to, że firmy podrabiające kable Apple musiały zacząć instalować w nich klony czipu autentyfikacyjnego Apple, a to spowodowało oczywiście podwyżkę cen. Jednak trafienie na kabel, który nie będzie współpracował z naszym smartfonem to najmniejszy problem. Stracimy jedynie od kilku do kilkunastu złotych, bo około tyle właśnie kosztuje taki zamiennik. Niestety nieodpowiedni i złej jakości kabel może przynieść nam o wiele poważniejsze kłopoty niż nam się wydaje. Niejednokrotnie dochodzi do uszkodzenia BGA IC U2, układu odpowiedzialnego za zasilanie w telefonach iPhone. Tego typu przepalenie układu przez użycie wadliwego kabla powoduje oczywiście problemy z ładowaniem i krótki czas pracy baterii.

Niestety naprawianiem takich awarii zajmuje się tylko specjalistyczny serwis iPhone, gdzie wykonywane są zaawansowane usługi naprawiania układów lutowanych powierzchniowo zamkniętych w układach BGA. Jest to serwis Apple zajmujący się tylko najpoważniejszymi awariami w urządzeniach tej marki, a naprawa kosztuje ponad 400 złotych. Pamiętajmy, że nawet jeśli kabel nie powoduje aż tak skrajnych problemów i wszystko działa, jakość takich zamienników jest wątpliwa i w ciągu roku zapewne będzie trzeba kupić kilka takich kabli, gdyż szybko będą się psuły, podczas gdy jeden kabel wysokiej jakości wystarczy na rok albo i więcej. Do największych wad chińskich podróbek należy niska jakość izolacji, nieodpowiedni przekrój kabla, możliwość niezapewnienia odpowiedniej współpracy z telefonem oraz nieodpowiednia jakość mogąca powodować zwarcia oraz przebicia do wrażliwej elektroniki smartfona. 

Jak nie oryginał i nie chińszczyzna, to co?

Istnieje wiele dobrych i sprawdzonych zamiennych rozwiązań, jeśli chodzi o kable do iPhone’ów. Najlepszym wyborem będą produkty, które posiadają certyfikat MFI (skrót od Made for iPhone lub Made for iPad/iPod). Taki certyfikat gwarantuje, że dany produkt na pewno będzie działał tak jak działać powinien oraz, że jest w pełni bezpieczny dla naszego urządzenia. Każda firma chcąca, by jej produkt otrzymał certyfikat, musi zgłosić się do Apple, które bada trwałość i solidność kabla.

Certyfikat MFI to wyznacznik bezpieczeństwa kupowanego akcesorium. Autoryzowane zamienniki mają szereg zalet, które skłaniają do ich zakupu. Producenci robią wszystko, aby dostarczyć klientom coś więcej niż tradycyjny kabel pudełkowy od Apple. W sprzedaży znajdują się kable o przeróżnej długości oraz z zewnętrzną izolacją wykonaną z różnych materiałów, takich jak skóra, nieplączący się elestomer, aluminium czy stal. Konkurencja na tym polu jest naprawdę ogromna, co sprawia, że przewody innych firm, którym Apple zdecydowało się przyznać certyfikat MFI gwarantują nie tylko odpowiednią współpracę z urządzeniami, lecz także znacznie wyższą jakość, solidność, a co za tym idzie przyjemność z użytkowania. Warto więc szukając zamiennika dla drogich i wątpliwej jakości oryginałów, zapoznać się z produktami posiadającym certyfikat MFI. 

Po sprawdzony akcesoria możemy się wybrać do polecanego sklepu stacjonarnego lub zamówień online: https://casehome.pl/pol_m_Kable-USB_Lightning-357.html

Polecamy również:

-> Apple One – wszystko, co chciałeś wiedzieć

-> Złącze Lightning – Kompletny opis i dane

-> Apple EarPods – Recenzja i test

-> iPhone X vs iPhone XR – porównanie

-> Problemy z klawiaturą MacBook od Apple

-> Czy iPhone jest wodoodporny?

-> Apple iPad: modele, specyfikacje, co wybrać?

-> Jak zrobić kopię zapasową MacBook (Time Machine, iCloud, dysk)

-> Przenoszenie danych z iPhone na iPhone

-> Tryb DFU w iPhone, czyli jak wykonać twardy reset

-> Kupujemy używanego MacBooka – poradnik

-> Kupujemy używanego iPhone – poradnik

-> iPhone nie chce się włączyć – co robić? Poradnik

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.