Skip to main content

Firma Apple posiada w swojej ofercie kilka rodzajów słuchawek, które są kompatybilne z innymi produktami tej marki, np. iPhonem, Apple Watchem, iPadem lub komputerem Mac. Na szczególną uwagę zasługują słuchawki EarPods oraz AirPods. Jednak czym różnią się wspomniane modele i dla kogo będą odpowiednie?

Słuchawki douszne Apple to jedne z najlepszych dostępnych modeli na rynku, ponieważ zostały zaprojektowane z myślą o komforcie, jakości i wydajności.

 

Apple EarPods vs AirPods – różnice

 

EarPods – informacje i charakterystyka

EarPods to słuchawki douszne standardowo dołączane do iPhonów, które precyzyjnie odzwierciedlają geometrię ucha. Dostępne są modele w wersji ze złączem minijack oraz lightning. Słuchawki mają wbudowany mikrofon oraz pilot, który umożliwia regulację głośności, odbieranie i kończenie połączeń oraz sterowanie odtwarzaniem multimediów. Słuchawki mają nowoczesny design i dobrze leżą w uchu, a kabel długości 1,4 m gwarantuje ich komfortowe użytkowanie. Natomiast głośniki pozwalają minimalizować straty dźwięku oraz uzyskać maksymalną siłę sygnału.

Apple wprowadziło EarPods’y w 2012 roku do użytku wraz z iPhonem 5, wydając nowy, innowacyjny projekt swoich słuchawek. Od tego momentu model EarPods był nieustannie poprawiany oraz udoskonalany. Firma Apple eksperymentowała z nową technologią słuchawek, a obecne EarPods porzuciły gniazdo słuchawkowe Jack 3,5 mm na rzecz złącza Lightning. Począwszy od modeli iPhone’a 7, firma Apple zaczęła dostarczać przejściówkę konwertera z Lightning na 3,5 mm, aby umożliwić klientom podłączenie słuchawek innych firm do portu Lightning. Pomimo czasu, słuchawki te nadal są jednymi z najczęściej wybieranych w sklepach.

Słuchawki Apple EarPods

Tradycyjne przewodowe słuchawki Apple EarPods z wtykiem jack 3,5mm

 

AirPods – informacje i charakterystyka

AirPods to bezprzewodowe słuchawki przeznaczone do urządzeń Apple. Ich najważniejszą zaletą jest fakt, iż po włożeniu do uszu natychmiastowo łączą się ze źródłem dźwięku. AirPods mają wbudowany głośnik i mikrofon, w związku z czym mogą być wykorzystywane również jako zestaw słuchawkowy. Posiadają ponadto formę wkładki dokanałowej, akcelerometr, komendy i etykiety głosowe, a także opcję lokalizacji zagubionych słuchawek. Słuchawki działają przez 5 godzin bez ładowania, a umieszczenie ich w etui zaledwie na kwadrans, wystarczy na 3 godziny słuchania ulubionych utworów. Poziom naładowania można sprawdzić zbliżając słuchawki do iPhona.

Apple świetnie rozwiązało dwa największe problemy związane z bezprzewodowymi słuchawkami Bluetooth. Dzięki wprowadzeniu chipa W1 skrócili czas parowania i gwarantują rewolucyjny proces parowania dla AirPods oraz solidne połączenie słuchawek z urządzeniem. W momencie odwrócenia nasadki na futerale, na iPhonie pojawia się komunikat z prośbą o połączenie. Od tego momentu, dopóki znajdują się w zasięgu Twojego iPhone’a, słuchawki są połączone. AirPods oferują również rozwiązanie do przełączania słuchawek między urządzeniami poprzez jedno kliknięcie: po prostu wybierz je w Centrum sterowania na urządzeniu, na którym chcesz ich używać.

Słuchawki Apple AirPods

Słuchawki bezprzewodowe (bluetooth) Apple AirPods

 

EarPods czy AirPods?

EarPods i AirPods różnią się głównie pod względem funkcjonalności i ceny. Pierwszy model słuchawek można nabyć już za ok. 100 zł, natomiast słuchawki bezprzewodowe to inwestycja rzędu 800 zł. Słuchawki EarPods ze złączem minijack stanowią bardziej uniwersalne rozwiązanie, ponieważ są kompatybilne praktycznie z każdym urządzeniem. Z kolei AirPods znajdują zastosowanie wyłącznie w środowisku produktów Apple, jednak są dużo wygodniejsze w użytkowaniu – automatycznie łączą się z wybranym urządzeniem i pozwalają bardzo płynnie sterować multimediami. Oba modele słuchawek różnią się również pod względem zasilania. EarPods nie wymagają osobnego zasilania, a AirPods posiadają akumulator, który trzeba regularnie ładować.

Mówi się, że muzyka może stymulować emocjonalne i psychologiczne pobudzenie umysłu. Słuchawki EarPods firmy Apple robią to od lat, przybliżając Cię do ulubionych utworów i wykonawców. Para idealna, czyli doskonała jakość dźwięku i wspaniały, ponadczasowy design. Przez wielu jakość dźwięku porównywana jest do tej, serwowanej przez największe marki zajmujące się rozwiązaniami audio.

Zdecydowaną zaletą AirPods’ów zaś jest ich synchronizacja. Wychodząc naprzeciw konkurencji ich stale ulepszany system rozwiązał problem braku synchronizacji pomiędzy lewą, a prawą słuchawką. Obie słuchawki mają przypisany własny kanał Bluetooth i niezależnie odbierają dźwięk. To właśnie chip W1 obsługuje synchronizację i zapewnia niezawodne połączenie, w wyniku czego daje to bardzo małe opóźnienia i eliminuje inne problemy związane z systemami słuchawek bezprzewodowych. Dodatkowo AirPods są na tyle lekkie, że mogą wygodnie znajdować się w uchu przez cały okres słuchania muzyki. Idealnie nadają się dla osób uprawiających sport, ponieważ przylegają do ucha w taki sposób, że nawet podczas biegania nie powinny wypaść.

Na szczególną uwagę zasługuje obudowa, w której znajdują się słuchawki. Słuchawki mocują się magnetycznie, co sprawia, że zgubienie ich jest praktycznie niemożliwe. Ponadto zapewniają dodatkowy dzień pracy na baterii i są wystarczająco małe, aby zmieścić się w każdej kieszeni. Co ciekawe, Apple twierdzi, że przetestowało tysiące kształtów uszu i są pewni tego, że ten projekt jest wystarczająco uniwersalny, aby zadowolić wszystkich użytkowników.

Należy jednak pamiętać, że AirPods są w stanie zapewnić nam ciekawsze doznania, jeśli chodzi o basy, ponadto świetnie udaje się im izolować hałas, przez co zapewniają nam jeszcze lepsze wrażenia ze słuchania muzyki.

EarPods vs AirPods – podsumowanie

W razie jakichkolwiek problemów z funkcjonowaniem sprzętu warto odwiedzić profesjonalny serwis Apple na Woli i nasz serwis Apple na Ursynowie. Jeżeli słuchawki nie są już objęte ochroną gwarancyjną, najlepszym rozwiązaniem będzie pogwarancyjny iSerwis.

Wspomniane słuchawki Apple charakteryzują się podobną jakością dźwięku oraz tak samo dobrze leżą w uchu użytkownika. EarPods będą lepsze dla osób, które mają ograniczony budżet lub preferują tradycyjne rozwiązania. Natomiast bezprzewodowe AirPods to nie lada gratka dla amatorów elektronicznych gadżetów. Niezależnie od modelu słuchawek, w przypadku problemów z jakością dźwięku warto odwiedzić pogwarancyjny serwis Apple, gdyż samodzielna próba naprawy sprzętu może doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

 

Zachęcamy także do lektury: Słuchawki Apple AirPods Max – dane techniczne, cena, zdjęcia, opis

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.