Skip to main content

 

Problem z klawiatura w MacBook Pro

Zdarza się, że klawiatura w starszych modelach MacBooków z lat 2015-2017 lubi płatać figle swoim użytkownikom. Od czasu wprowadzenia przez Apple klawiatury motylkowej w MacBook w 2015 roku, a w MacBook Pro w 2016 roku, wielu użytkowników natrafiło na problemy z niedziałającą klawiaturą.

W dzisiejszym wpisie podzielimy się opisem problemu tzw. ‘lepkich klawiszy’, ich objawami, przyczyną oraz możliwym rozwiązaniem.

Objawy problemów z klawiaturą

Problem dotyczy tzw. ‘lepkich klawiszy’, który objawia się następująco:

– wstukiwane z klawiatury znaki nie pojawiają się

– znaki powtarzają się nieoczekiwanie

– co najmniej jeden klawisz nie reaguje w oczekiwany sposób

Co jest przyczyną wskazanych problemów?

 Apple we wskazanych modelach zastosowało bardzo mały skok klawisza – w sytuacji w której przestrzeń wokół klawiszy a obudową  jest niesłychanie niewielka, stanowi to poważny problem.

W sytuacji w której niewielki element dostanie pod klawisz, wówczas może doprowadzić do jego nieprawidłowego funkcjonowania.

Wspomniana wcześniej niewielka przestrzeń sprawia, że nie można w przystępny sposób usunąć zanieczyszczenia, zaś ewentualne zdemontowanie klawisza możliwego połamania mechanizmu motylkowego jest utrudnione, ponieważ mechanizm jest  bardzo delikatny, co sprawia, że jest podatny na złamania.

Co godne odnotowania,  przestrzeń wokół klawiszy jest tak mała, że w przypadku jej nagrzania (o co nie jest trudno w słoneczne, upalne dni), zarówno klawisze, jak i mechanizm pod nimi zaczyna się zaczynają się „kleić”, utrudniając ich dotychczasową pracę.

Jak rozwiązać problem?

 

Apple zalecało stosowanie sprężonego powietrza w celu usunięcia pyłu spod dotkniętego klapą klucza. W sytuacji w której użycie sprężonego powietrza nie przyniesie oczekiwanego rezultatu, kurz nie zostanie usunięty bez zdejmowania całej klawiatury.

W przypadku wystąpienia problemu ‘lepkich klawiszy’, Apple zareagował programem serwisowym, którym objął wadliwe modele MacBooków z 2015, 2016 i 2017 r. oraz 13 i 15-calowe MacBooki Pro z 2016 i 2017 r. W ramach programu serwisowego zostanie wymieniony jeden lub kilka klawiszy, a nawet cała klawiatura.

W 2018 r. w odpowiedzi na opisany problem z klawiaturą, Apple unowocześnił klawiaturę, montując pod klawiszami cienką silikonową osłonę, która ma za zadanie chronić klawiaturę przed zanieczyszczeniami.

 

 

 

Naprawa klawiatury  w AppleHome

W przypadku możliwych problemów z klawiaturą w naszym Macbooku, można śmiało zwrócić się do wykwalifikowanego serwisu pogwarancyjnego AppleHome, którzy sumiennie wyczyszczą klawiaturę i wymienią niesprawne klawisze.  Bogate doświadczenie oraz precyzja działania sprawią, iż będzie można znów cieszyć się pracą Macbooka.

 

Serwis Macbook Warszawa

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.