Na co uważać przy zakupienie używanego iPhone?

Kupujemy używanego iPhone - co sprawdźić

Na co uważać przy zakupienie używanego iPhone?

Kupujemy używanego iPhone - co warto wiedzieć?

Kupujemy używanego iPhone – co warto wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego iPhone’a

Wiele osób pragnąc zdobyć wymarzony smartfon, poważnie zastanawia się nad zakupem używanego iPhone’a. Posiadanie iPhone’a, nawet starszej generacji, wiąże się z prestiżem, jak również satysfakcją wynikającą z korzystania z urządzenia dopracowanego w najmniejszym detalu.

Tak jak w przypadku każdego rodzaju używanego urządzenia, tak również w odniesieniu do używanego iPhone’a należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, które pozwolą nam na zakup wymarzonego urządzenia w okazyjnej cenie – bez stresu, czy na pewno dobrze inwestujemy pieniądze.

Poniższe wyliczenie przygotowane przez Warszawski serwis iPhone AppleHome ma służyć zminimalizowaniu potencjalnego ryzyka.

Funkcja „Find My iPhone” w używanym telefonie iPhone

 Find my iPhone

Funkcja „Find My iPhone” („Znajdź mój iPhone”) służy nie tylko znalezieniu zaginionego telefonu, ale również umożliwia jego zdalne zablokowanie w celu uniemożliwienia dostępu niepowołanym osobom.

O ile funkcja bez wątpienia jest przydatna, to może nastręczać niepotrzebnych kłopotów w sytuacji, w której sprzedawca nie przygotował odpowiednio telefonu do sprzedaży.

Aktywna funkcja „Find My iPhone” uniemożliwia wymazanie pamięci telefonu oraz  aktywowanie go pod nowym Apple ID.

By uniknąć nieprzyjemności, warto sprawdzić, czy telefon, który pragniemy kupić, nie ma aktywnej blokady „Find My iPhone” . Jeżeli usługa jest aktywna, urządzenie będzie nam bezużyteczne ponieważ iPhone będzie wymagał haseł poprzedniego właściciela.

Przed zakupem używanego iPhone sprawdź godność numeru IMEI

Numer IMEI w iPhone

Numer IMEI w iPhone musi się zgadzać

 

Posiadając numer IMEI telefonu, możemy zapoznać się z jego historią w bazach danych, przez co możemy dowiedzieć się, czy dany iPhone znajduje się urządzeń skradzionych, zgubionych, czy też zgłoszonych do ubezpieczyciela.

Szczególnie istotne jest, aby numer IMEI widoczny z poziomu ustawień telefonu był zgodny z numerem na korpusie telefonu lub też wewnątrz urządzenia. Jeżeli numer IMEI będzie inny, wówczas będzie to wskazywać, iż w telefonie był wymieniany korpus, co może wskazywać na przebyty upadek urządzenia.

Niezgodność numeru IMEI powinna budzić uzasadnione wątpliwości co do stanu/historii telefonu, przez co należy zachować dalece idącą ostrożność przy zakupie.

Sprawdź czy iPhone ma Simlocka

Simlock w iPhone

Przed zakupem używanego iPhone warto sprawdzić, czy będzie on obsługiwać operatora telefonii komórkowej, z którego korzystamy – może się bowiem zdarzyć, iż telefon posiada blokadę karty sim, przez co jego działanie ograniczone jest do danego operatora. Polskie sieci komórkowe nie zakładają już blokad sim-lock, warto zwrócić jednak na to uwagę ponieważ wiele używanych sprzętów pochodzi z zagranicy. Kupując telefon nowy bądź mało używany który był zakupiony od operatora warto sprawdzić dokładnie, obecnie telefon który otrzymuje abonent od operatora jest jego własnością do końca umowy bądź spłacenia go, w przypadku braku płatności operator może zablokować urządzenie.

Sprawdź czy iPhone nie jest po upadku

Peknieta szybka, czyli najczestsza usterka iPhonea 5s

Zdarza się, że używany iPhone miał za sobą poważny upadek, mogący wpływać na funkcjonalność urządzenia.

W tym celu należy zwrócić uwagę na ekran urządzenia – czy ekran przylega do korpusu telefonu, czy nie odchodzą krawędzie wyświetlacza, mogące świadczyć o przeprowadzonej nieprofesjonalnej ingerencji serwisowej. Wyświetlacz powinien być idealnie skomponowany z korpusem.

Warto również zwrócić uwagę na przycisk „Home” – warto przez moment sprawdzić, czy prawidłowo wykonuje swoją funkcję, korzystając z niego. Jedynie kontakt z przyciskiem może dać gwarancję wykrycia ewentualnej wady.

Używany iPhone podejrzanie tani? Warto uważać.

Niesamowicie niska cena urządzenia, wydająca się być za dobra jak na okazję, może świadczyć, że urządzenie jest wadliwe tudzież pochodzi z wątpliwego źródła. Powinno to uczulać uwagę potencjalnego kupującego, aby uchronić się przed możliwymi konsekwencjami zakupu.

Wyżej wymienione czynniki, na które warto zwrócić uwagę w przypadku, kiedy przymierzamy się do zakupu używanego iPhone’a są bez wątpienia kluczowe. Wspomniana chociażby funkcja „Find My iPhone” może mieć kluczowe znaczenie podczas użytkowania telefonu, o ile nie został on odpowiednio przygotowany do sprzedaży. Niemniej jednak istnieje jeszcze kilka innych czynników, które również mogą mieć niebagatelne znaczenie podczas zakupu używanego sprzętu. Tak więc na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 

iPhone z jailbreakiem

Nie da się ukryć, że jeszcze kilka lat temu panowała moda na tak zwane „łamanie” systemu iOS. Obecnie trend ten praktycznie już przeminął, ale kupując iPhone z rynku wtórnego, warto zwrócić uwagę, czy dany model takiego jailbreak’u nie posiada. Warto zaznaczyć, że w iPhone XR takiego „przełamania” system iOS z pewnością nie znajdziemy, jednak jeśli na uwadze mamy zakup starszego modelu, to taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa. Można powiedzieć, że z teoretycznego punktu widzenia taka modyfikacja nie ma znacznego wpływu na samą funkcjonalność urządzenia, a po zakupie zawsze można powrócić do ustawień fabrycznych. Niemniej jednak sedno sytuacji tkwi w tym, że powinien dokonać tego sam sprzedający, który powinien przygotować odpowiednio telefon przed sprzedażą. Warto zwrócić uwagę, że jeśli on o tym zapomniał, to istnieje wysokie ryzyko tego, że po prostu zaniedbywał telefon i nie przykładał do niego zbytniej uwagi, a sama instalacja Cydii mogła nie być jego jedynym eksperymentem jaki przeprowadził na iPhone.

Nie warto kupować iPhone po zalaniu

Zalanie iPhone jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii telefonu, z którą użytkownicy muszą zgłosić się do autoryzowanego serwisu, jeśli chcą jeszcze kiedykolwiek korzystać ze smartfona. Niemniej jednak wielu właścicieli iPhone’ów próbuje samodzielnie poradzić sobie z osuszeniem wszystkich podzespołów. Warto pamiętać, że urządzenie po zalaniu nie tylko może przestać działać poprawnie, ale co najważniejsze traci swoją gwarancję, co jest niezwykle istotne jeśli zakupujemy urządzenie z drugiej ręki, które jest stosunkowo nowe. Na szczęście jednak dla wielu osób, które zdecydowały się na zakup iPhone’a z drugiej ręki, sprawdzenie czy urządzenie miało wypadek z wodą, nie jest zbyt trudne. Każde ze sprzętów Apple wyposażone jest w czujnik LCI, który podczas kontaktu z dużą ilością wilgoci zmieni barwę z klasycznej białej, na kolor czerwony. W przypadku starszych modeli jak np. iPhone 4 lub 5 czujnik ten zlokalizowany jest w górnej, bocznej części obudowy. W nowszych modelach zaś możemy go zlokalizować na prawym boku. Warto więc zwrócić na niego szczególną uwagę, podczas zakupu iPhone z rynku wtórnego.

Stan baterii w używanym iPhone

Kolejną istotną kwestią do sprawdzenia, jest stan baterii. W iPhonach stosowane są jedne z najbardziej wydajnych akumulatorów litowo-jonowych. Mimo wszystko bateria nie jest wieczna, a w przypadku zakupu urządzenia z drugiej ręki, sprawdzenie jej stanu jest absolutną koniecznością. Akumulatory bowiem wpływają na komfort korzystania z telefonu, a także jego funkcjonalność. Nie ma co wierzyć deklaracjom sprzedawcy odnośnie pojemności baterii. O wiele lepiej będzie poprosić go o to, by zainstalował na urządzeniu aplikację diagnostyczną i pokazał nam wynik jej analizy. W przeciwnym razie czeka nas wymiana baterii w naszym iPhonie.

 

 

Poradnik przed zakupem iPhone z rynku wtórnego – podsumowanie

Używane iPhony

Mając na uwadze trwałość produktów Apple, zakupu używanego smartfona może wydawać się dobrym krokiem, szczególnie jeśli nie chce się przeznaczyć znacznej ilości środków na zakup telefonu.

Warto pamiętać o wskazanych radach, aby cieszyć się z zakupu używanego iPhone’a.

W przypadku możliwych problemów ze smartfonem, można zwrócić się do serwisu pogwarancyjnego AppleHome, oferującego pełen zakres napraw pogwarancyjnych iPhone’a. Podstawowe sprawdzenie urządzenie zajmuje naszym technikom około godzinki, dokładna analiza około 1 dnia roboczego.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.