Skip to main content
Kupujemy używanego iPhone - co warto wiedzieć?

Kupujemy używanego iPhone – co warto wiedzieć?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego iPhone’a

Wiele osób pragnąc zdobyć wymarzony smartfon, poważnie zastanawia się nad zakupem używanego iPhone’a. Posiadanie jednego z wielu modeli iPhone’a, nawet starszej generacji (jak chociażby kultowy pierwszy iPhone), wiąże się z prestiżem, jak również satysfakcją wynikającą z korzystania z urządzenia dopracowanego w najmniejszym detalu.

Tak jak w przypadku każdego rodzaju używanego urządzenia, tak również w odniesieniu do używanego iPhone’a należy zwrócić szczególną uwagę na kilka kwestii, które pozwolą nam na zakup wymarzonego urządzenia w okazyjnej cenie – bez stresu, czy na pewno dobrze inwestujemy pieniądze.

Poniższe wyliczenie przygotowane przez Warszawski serwis iPhone AppleHome ma służyć zminimalizowaniu potencjalnego ryzyka.

 

Funkcja „Find My iPhone” w używanym telefonie iPhone

 Find my iPhone

Funkcja „Find My iPhone” („Znajdź mój iPhone”) służy nie tylko znalezieniu zaginionego telefonu, ale również umożliwia jego zdalne zablokowanie w celu uniemożliwienia dostępu niepowołanym osobom.

O ile funkcja bez wątpienia jest przydatna, to może nastręczać niepotrzebnych kłopotów w sytuacji, w której sprzedawca nie przygotował odpowiednio telefonu do sprzedaży.

Aktywna funkcja „Find My iPhone” uniemożliwia wymazanie pamięci telefonu oraz  aktywowanie go pod nowym Apple ID.

By uniknąć nieprzyjemności, warto sprawdzić, czy telefon, który pragniemy kupić, nie ma aktywnej blokady „Find My iPhone” . Jeżeli usługa jest aktywna, urządzenie będzie nam bezużyteczne ponieważ iPhone będzie wymagał haseł poprzedniego właściciela.

 

Przed zakupem używanego iPhone sprawdź godność numeru IMEI

Numer IMEI w iPhone

Numer IMEI w iPhone musi się zgadzać

 

Posiadając numer IMEI telefonu, możemy zapoznać się z jego historią w bazach danych, przez co możemy dowiedzieć się, czy dany iPhone znajduje się urządzeń skradzionych, zgubionych, czy też zgłoszonych do ubezpieczyciela.

Szczególnie istotne jest, aby numer IMEI widoczny z poziomu ustawień telefonu był zgodny z numerem na korpusie telefonu lub też wewnątrz urządzenia. Jeżeli numer IMEI będzie inny, wówczas będzie to wskazywać, iż w telefonie był wymieniany korpus, co może wskazywać na przebyty upadek urządzenia.

Niezgodność numeru IMEI powinna budzić uzasadnione wątpliwości co do stanu/historii telefonu, przez co należy zachować dalece idącą ostrożność przy zakupie.

 

Sprawdź czy iPhone ma Simlocka

Simlock w iPhone

Przed zakupem używanego iPhone warto sprawdzić, czy będzie on obsługiwać operatora telefonii komórkowej, z którego korzystamy – może się bowiem zdarzyć, iż telefon posiada blokadę karty sim, przez co jego działanie ograniczone jest do danego operatora. Polskie sieci komórkowe nie zakładają już blokad sim-lock, warto zwrócić jednak na to uwagę ponieważ wiele używanych sprzętów pochodzi z zagranicy. Kupując telefon nowy bądź mało używany który był zakupiony od operatora warto sprawdzić dokładnie, obecnie telefon który otrzymuje abonent od operatora jest jego własnością do końca umowy bądź spłacenia go, w przypadku braku płatności operator może zablokować urządzenie.

 

Sprawdź czy iPhone nie jest po upadku

Peknieta szybka, czyli najczestsza usterka iPhonea 5s

Zdarza się, że używany iPhone miał za sobą poważny upadek, mogący wpływać na funkcjonalność urządzenia.

W tym celu należy zwrócić uwagę na ekran urządzenia – czy ekran przylega do korpusu telefonu, czy nie odchodzą krawędzie wyświetlacza, mogące świadczyć o przeprowadzonej nieprofesjonalnej ingerencji serwisowej. Wyświetlacz powinien być idealnie skomponowany z korpusem.

Warto również zwrócić uwagę na przycisk „Home” – warto przez moment sprawdzić, czy prawidłowo wykonuje swoją funkcję, korzystając z niego. Jedynie kontakt z przyciskiem może dać gwarancję wykrycia ewentualnej wady.

 

Używany iPhone podejrzanie tani? Warto uważać.

Niesamowicie niska cena urządzenia, wydająca się być za dobra jak na okazję, może świadczyć, że urządzenie jest wadliwe tudzież pochodzi z wątpliwego źródła. Powinno to uczulać uwagę potencjalnego kupującego, aby uchronić się przed możliwymi konsekwencjami zakupu.

Wyżej wymienione czynniki, na które warto zwrócić uwagę w przypadku, kiedy przymierzamy się do zakupu używanego iPhone’a są bez wątpienia kluczowe. Wspomniana chociażby funkcja “Find My iPhone” może mieć kluczowe znaczenie podczas użytkowania telefonu, o ile nie został on odpowiednio przygotowany do sprzedaży. Niemniej jednak istnieje jeszcze kilka innych czynników, które również mogą mieć niebagatelne znaczenie podczas zakupu używanego sprzętu. Tak więc na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

 

iPhone z jailbreakiem

Nie da się ukryć, że jeszcze kilka lat temu panowała moda na tak zwane “łamanie” systemu iOS. Obecnie trend ten praktycznie już przeminął, ale kupując iPhone z rynku wtórnego, warto zwrócić uwagę, czy dany model takiego jailbreak’u nie posiada. Warto zaznaczyć, że w iPhone XR takiego “przełamania” system iOS z pewnością nie znajdziemy, jednak jeśli na uwadze mamy zakup starszego modelu, to taka sytuacja jest jak najbardziej możliwa. Można powiedzieć, że z teoretycznego punktu widzenia taka modyfikacja nie ma znacznego wpływu na samą funkcjonalność urządzenia, a po zakupie zawsze można powrócić do ustawień fabrycznych. Niemniej jednak sedno sytuacji tkwi w tym, że powinien dokonać tego sam sprzedający, który powinien przygotować odpowiednio telefon przed sprzedażą. Warto zwrócić uwagę, że jeśli on o tym zapomniał, to istnieje wysokie ryzyko tego, że po prostu zaniedbywał telefon i nie przykładał do niego zbytniej uwagi, a sama instalacja Cydii mogła nie być jego jedynym eksperymentem jaki przeprowadził na iPhone.

 

Nie warto kupować iPhone po zalaniu

Zalanie iPhone jest jedną z najczęstszych przyczyn awarii telefonu, z którą użytkownicy muszą zgłosić się do autoryzowanego serwisu, jeśli chcą jeszcze kiedykolwiek korzystać ze smartfona. Niemniej jednak wielu właścicieli iPhone’ów próbuje samodzielnie poradzić sobie z osuszeniem wszystkich podzespołów. Warto pamiętać, że urządzenie po zalaniu nie tylko może przestać działać poprawnie, ale co najważniejsze traci swoją gwarancję, co jest niezwykle istotne jeśli zakupujemy urządzenie z drugiej ręki, które jest stosunkowo nowe. Na szczęście jednak dla wielu osób, które zdecydowały się na zakup iPhone’a z drugiej ręki, sprawdzenie czy urządzenie miało wypadek z wodą, nie jest zbyt trudne. Każde ze sprzętów Apple wyposażone jest w czujnik LCI, który podczas kontaktu z dużą ilością wilgoci zmieni barwę z klasycznej białej, na kolor czerwony. W przypadku starszych modeli jak np. iPhone 4 lub 5 czujnik ten zlokalizowany jest w górnej, bocznej części obudowy. W nowszych modelach zaś możemy go zlokalizować na prawym boku. Warto więc zwrócić na niego szczególną uwagę, podczas zakupu iPhone z rynku wtórnego.

 

Stan baterii w używanym iPhone

Kolejną istotną kwestią do sprawdzenia, jest stan baterii. W iPhonach stosowane są jedne z najbardziej wydajnych akumulatorów litowo-jonowych. Mimo wszystko bateria nie jest wieczna, a w przypadku zakupu urządzenia z drugiej ręki, sprawdzenie jej stanu jest absolutną koniecznością. Akumulatory bowiem wpływają na komfort korzystania z telefonu, a także jego funkcjonalność. Nie ma co wierzyć deklaracjom sprzedawcy odnośnie pojemności baterii. O wiele lepiej będzie poprosić go o to, by zainstalował na urządzeniu aplikację diagnostyczną i pokazał nam wynik jej analizy. W przeciwnym razie czeka nas wymiana baterii w naszym iPhonie.

 

 

Czy warto kupić odnawianego iPhone?

Wśród ofert na portalach internetowych można odnaleźć oferty sprzedaży iPhone używanych. To ogromny rynek. Spośród tysiąca ofert ciężko jest wybrać ten właściwy. Często oferty mogą wydawać się bardziej lub mniej podejrzane czy wątpliwe. Kupując używanego iPhone lub naprawiając go w serwisie można go sprawdzić czy iPhone został kupiony jako nowy, czy jest modelem odnowionym, czy też jest urządzeniem zastępczym.

Na pierwszy rzut oka można od razu rozpoznać podróbki. Możemy znaleźć tak zwane iPhone refurbished, czyli iPhone odnawiane.

 

Odnawiany iPhone (refubrished) – co to takiego?

Jeśli użytkownik zauważył, że jego iPhone niestety ma jakiś defekt, skazę czy innego rodzaju fabryczną wadę to sklepy Apple Store mają obowiązek pomóc użytkownikowi i przyjąć jego iPhone a następnie wydać nowy telefon. Taki reklamowany, oddany z pewnym rodzajem defektu iPhone nie jest sprzedawany jako używany. Przekazywany jest do działu technicznego gdzie pracownicy poddają go weryfikacji, sprawdzana jest sprawność telefonu. Takie urządzenie po kontroli odsyłane jest do fabryki, która wymienia jego zużyte części na nowe. Telefon dostaje nowy numer IMEI i przekazywany jest do grupy iPhone, które przeznaczone są na wymianę dla użytkowników, którzy oddali telefon z defektem, skazą lub innego rodzaju fabryczną wadą.

W przypadku iPhone oddanych na naprawę odpłatną, w przypadku uszkodzeń mechanicznych lub zalania telefonu po zapłacie odpowiedniej kwoty otrzymujemy najczęściej iPhone refurbished czyli odnowionego, odświeżonego przez fabrykę z nadanym nowym numerem IMEI.

Warto wiedzieć czy iPhone jest nowy czy odnowiony, gdyż sprzedając iPhone musimy określić jego wartość. Wiedza ta przydaje się również w przypadku rozwiązywania problemów lub naprawie iPhone.

 

Jak możesz rozpoznać odnowionego iPhone?

To proste – kliknij w ikonę Ustawienia – przejdź do sekcji Ogólne – To urządzenie – Model – i sprawdź numer modelu iPhone (jest to ciąg liter i cyfr). Zwróć uwagę na pierwszą literę. Jeśli jest to litera F to jest to model “odnowiony” (refurbished). Litera M oznacza, że jest to model fabrycznie nowy (retail unit), litera N oznacza, że model został wymieniony na fabrycznie nowy (nie jest refabrykowany, odnowiony). Taki model otrzymuje się, gdy telefon jest wymieniany na gwarancji. Natomiast litera P oznacza, że model jest spersonalizowany – czyli taki, do którego przy zakupie domówiono specjalną opcję.

Numer modelu iPhone można sprawdzić też na oryginalnym pudełku iPhone. Numer modelu znajduje się na spodzie pudełka.

Odnowiony iPhone nie jest gorszy od fabrycznie nowego telefonu. Czy warto kupić odnawialnego iPhone? Otóż warto! Gdyż odnowione urządzenie – odnowiony produkt certyfikowany przez Apple tak samo jak nowy iPhone przechodzi przez rygorystyczny proces regeneracji, który obejmuje kompleksowe testy uwzględniające te same standardy funkcjonalne, które obowiązują dla nowych produktów Apple. Dużym plusem przy zakupie odnowionego iPhone jest cena bo odnowiony iPhone tak naprawdę jest jak nowy, przy czym jest tańszy o około 15%.

Jeśli twój iPhone jest uszkodzony, zalany lub pękła szybka skontaktuj się z serwisem Apple. Bezpłatnie dokonamy diagnozy, a ty zdecydujesz co dalej. Nasz serwis iPhone zapewnia kompleksową obsługę i wiele usług, takich jak  wymiana baterii iPhone, wymiana szybki iPhone, wymiana wyświetlacza iPhone, naprawa płyt głównych Macbook, naprawa płyt głównych iPhone.

 

 

Poradnik przed zakupem iPhone z rynku wtórnego – podsumowanie

Używane iPhony

Mając na uwadze trwałość produktów Apple, zakupu używanego smartfona może wydawać się dobrym krokiem, szczególnie jeśli nie chce się przeznaczyć znacznej ilości środków na zakup telefonu.

Warto pamiętać o wskazanych radach, aby cieszyć się z zakupu używanego iPhone’a.

W przypadku możliwych problemów ze smartfonem, można zwrócić się do serwisu pogwarancyjnego AppleHome, oferującego pełen zakres napraw pogwarancyjnych iPhone’a. Podstawowe sprawdzenie urządzenie zajmuje naszym technikom około godzinki, dokładna analiza około 1 dnia roboczego.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.