Skip to main content

Używany MacBook
– na co warto zwrócić uwagę przy zakupie?

używany macbook

Dla wielu miłośników produktów firmy Apple, koszt zakupu nowego MacBooka sprawia, że realną perspektywą jest zakup używanego urządzenia. Używany MacBook może stanowić interesującą propozycją dla osób spragnionych kontaktu z produktem giganta z Cupertino, pozwalając cieszyć się wysoką jakością urządzenia, przejawiająca się w niepowtarzalnym designu, oprogramowaniu, jak również trwałości na lata.

Wszystkim zainteresowanym zakupem używanego MacBooka, polecamy zapoznanie się z naszymi wskazówkami, dzięki którym możliwe będzie zakupienie wymarzonego urządzenia w stanie umożliwiającym dalszą eksploatację.

Sprawdzenie numeru seryjnego używanego Macbooka

Sprawdzenie numeru seryjnego używanego Macbooka

Numery seryjny (Serial Number – w skrócie SN) umożliwia poznanie szczegółów dt. urządzenia, tj. ilości cyklu ładowań, oryginalnej konfiguracji urządzenia.

Warto zwrócić uwagę, czy ewentualny  SN z opakowania (jeśli takie jest dołączone do urządzenia) jest zgodne z numerem widniejącym w systemie, jak również na  obudowie laptopa.

 

Używany MacBook – Sprawdzanie układu klawiatury

Używany MacBook - Sprawdzanie układu klawiatury

Pozornie błaha czynność, jednakże od niej zależy, czy będzie możliwe komfortowe korzystanie z urządzenia.

Warto sprawdzić, czy wszystkie klawisze w laptopie stawiają jednakowy opór.

Należy zwrócić uwagę na pojawiające się na rynku wtórnym MacBook’i z układem klawiatury z krajów zachodnioeuropejskich – mogą one pochodzić z likwidacji ubezpieczeniowych z różnorakimi uszkodzeniami.

W przypadku kupna MacBooka w zachodnioeuropejskim układzie, należy pamiętać, że możliwa wymiana samych klawiszy, jak również klawiatury będzie dość kosztownym wydatkiem.

 

Kupujesz używanego MacBooka? Sprawdź liczbę cykli baterii

 

Sprawdzenie cykli baterii jest jednym ze wskaźników stopnia zużycia komputera. Aby to sprawdzić, należy kliknąć w lewy górny róg w ikonę jabłka ->Ten Mac -> Raport systemowy -> (z lewej kolumny) Zasilanie -> Liczba cykli:… / Stan: …

Najlepiej, jeśli bateria ma poniżej 500 ładowań.

Sprawdzenie ilości ładowań baterii jest o tyle istotnej, ponieważ wymiana baterii na nową może stanowić spory wydatek przewyższający połowę wartości używanego MacBooka.

 

Sprawdzanie kabla oraz wtyczki MagSafe

Jest to kolejny element godny odnotowania, niestety, często pomijany przez mniej doświadczonych kupujących, ogniskujących swoją całą uwagę na urządzeniu, pomijających stan kabla oraz wtyczki. Podobnie jak złącze lightning w iPhoneach – tak i wtyk MagSafe powinien być w dobrym stanie, nie naderwany, nie wykazujący żadnego ruchu.

Zakup oryginalnego kabla oraz wtyczki jest dość istotnym wydatkiem, dlatego warto się upewnić wcześniej, jaka jest sytuacja.

 

Sprawdzenie konta iCloud lub blokady FileVault

Kupując używanego MacBooka, warto sprawdzić, czy urządzenie nie ma założonego konta iCloud (Preferencje systemowe-> iCloud) tudzież blokady FileVault (po uruchomieniu wystarczy wcisnąć i trzymać klawisz “ALT”). W przypadku w którym pojawią się ikony dysku / dysków, wówczas sytuacja jest prawidłowa, zaś gdy  zobaczymy ekran z prośbą o podanie hasła, będzie to oznaczać, iż na komputerze jest założona blokada FileVault i właściciel powinien ją wyłączyć.

Jeśli hasło nie jest znane, wówczas należy liczyć się z dodatkowym wydatkiem – zdjęciem blokady w serwisie.

 

Sprawdzenie pozostałych funkcji używanego MacBooka

Warto zrobić:

–  test kamery iSight (aplikacja “PhotoBooth”)

– test napędu (warto zabrać ze sobą płytę CD/DVD i RW)

– test WIFI i Bluetooth

– test mikrofonu i głośników

– test działania portów USB, Thunderbolt, FireWire, LAN, słuchawek

– sprawdzenie poprawności działania ładowarki z komputerem

– sprawdzenie, czy komputer ma uszkodzenia, rysy, wgniecenia na obudowie

– sprawdzenie, co wchodzi w skład oferowanego zestawu

 

Zamiast podsumowania

Zakup używanego MacBooka może okazać się dobrym wyborem, dzięki któremu będziemy cieszyć się sprawnym urządzeniem przez długi czas, a zarazem zaoszczędzimy pieniądze.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu technicznego sprzętu, warto skorzystać z serwisu komputerów MacBook AppleHome w Warszawie, gdzie specjaliści sprawdzą stan urządzenia.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.