Skip to main content

Różnice między iPhone XR a iPhone X – parametry, dane techniczne, cena

W momencie, gdy na rynek wchodzi nowy iPhone bardzo wiele osób zastanawia się nad zmiana posiadanego do tej pory modelu na najnowszy. Jednakże warto przed podjęciem takiej decyzji porównać je ze sobą, nie zawsze bowiem najnowszy model posiada te funkcje, których oczekuje użytkownik. 

Ciekawym porównaniem na pewno jest zestawienie iPhone XR z jego poprzednikiem iPhone X. Zarówno jeden, jak i drugi mają dość szerokie grono swoich wielbicieli, którzy najczęściej wskazują na funkcje, które w ich opinii są najlepsze. 

1) Dostępność.
Tutaj w znacznie lepszej sytuacji na pewno jest iPhone XR, który jako nowość jest dostępny bez najmniejszego problemu. Nieco trudniej mają ci, którzy preferują iPhone X, bowiem nie jest on już produkowany, dlatego też kupno tego modelu jako nowego może być sporym wyzwaniem. 

2) Wyświetlacz.
Na pewno o wiele większym wyświetlaczem może pochwalić się iPhone XR, który oferuje powierzchnię aż 6,1 cala. iPhone X posiada nieco mniejszy, o wielkości 5,8 cala, co zdaniem wielu osób znacznie ułatwia korzystanie z telefonu. W iPhone X została wykorzystana w ekranie technologia OLED. IPhone XR został jej pozbawiony, zamiast niej zastosowano w nowszym modelu technologię IPS. Zdaniem Apple ma ona wprost rewelacyjne możliwości, oznacza jednak znacznie mniejszą rozdzielczość ( 1792 x 828) w stosunku do użytej w IPhone X technologii OLED (2346 x 1125). 

3) Procesor.
W IPhone XR zastosowano procesor A12 Bionic, który wskazywany jest jako znacznie wydajniejszy (do 15 %) i bardziej energooszczędny ( do 50 %) niż zastosowany w IPhone X A11 Bionic. Z pewnością dla użytkowników planujących zakup najnowszego modelu Apple dobrą wiadomością będzie fakt, że firma planuje znacznie dłuższe wsparcie dla IPhone XR. Jeżeli ktoś nie planuje wymiany urządzenia po krótkim czasie użytkowania z pewnością będzie to dobra wiadomość. 

4) Zdjęcia i filmy.
IPhone XR ma nieco lepszy aparat, który ma między innymi większą matrycę. Zaletą jej jest to, iż dzięki temu jest ona w stanie zebrać znacznie więcej światła i dzięki temu wykonywane filmy czy zdjęcia o wiele lepiej odzwierciedlają rzeczywistość.  Ma także udoskonalona funkcję FACE ID, co powoduje że o wiele szybciej rozpoznaje twarze. Jednak zaletą iPhone X jest podwójna kamera, dodatkowo z teleobiektywem. IPhone XR posiada niestety pojedynczą tylną kamerę, pozbawioną teleobiektywu. Ten szczegół może być dość istotny dla tych, którzy doceniają tą funkcję w nagrywanych filmach. Tak samo iPhone X posiada aż 5 efektów oświetlenia portretowego, zaś w nowszym IPhone XR zastosowano jedynie 3

5) Bateria.
To z pewnością niewątpliwy plus IPhone XR, jego bateria zalicza się obecnie według producenta do najlepszych na rynku. Dzięki temu ten model może pracować nawet o 1.5 godziny dłużej niż inne modele. 

6) Gama kolorystyczna.
IPhone XR dostępny jest w sprzedaży aż w sześciu kolorach, co także jest jego przewagą nad wcześniejszymi modelami, IPhone X dostępny był bowiem jedynie w dwóch. 

7) Trwałość.
W tej kategorii na pewno wygrywa iPhone X dzięki stalowej ramie, która w iPhone XR została zastąpiona aluminiową.

8) Waga i rozmiary.
Ci którzy wolą mniejsze i lżejsze telefony powinni wybrać jednak iPhone X, który cechuje się nie tylko mniejszą wagą, ale również znacznie mniejszymi rozmiarami.  

9) Cena.
Pod tym względem nie ma zbyt wielkiej różnicy pomiędzy iPhone XR a iPhone X. Ze względu na fakt, że iPhone X nie jest już produkowany, ceny za nowe modele czy też w stanie idealnym są zbliżone do cen nowego iPhone XR, oscylując wokół sumy nieco ponad 4 tysiące złotych. 

 

 

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.