Złącze Lightning w iPhonie – dlaczego marka zdecydowała się na takie rozwiązanie?

Zlacze Lightning w iPhonie

Złącze Lightning w iPhonie – dlaczego marka zdecydowała się na takie rozwiązanie?

Jedną z cech odróżniających smartfony marki Apple od konkurencyjnych flagowców działających w oparciu o systemy Android jest zastosowane w nich złącze. W iPhone’ach stosuje się wejście typu Lightning, opatentowane i stosowane tylko w telefonach Apple. Czym ono się charakteryzuje i dlaczego używa się go w zamian za popularnie stosowane przez inne marki wejście microUSB czy USB typu C?

Czym jest złącze Lightning?

Złącze Lightning wprowadzono w 2012 roku wraz z premierą iPhone 5. Jego charakterystycznymi cechami są niewielkie wymiary wtyczki, oraz jej dwustronność. Symetrycznością wtyczki Apple wyprzedziło konkurencję, oferując ją na długo przed popularyzacją USB-C. Do dzisiaj ten typ złącza stosowany jest w urządzeniach Apple, przede wszystkim w iPhone’ach. Umożliwia ono transmisję danych, w tym audio, oraz ładowanie urządzeń.

Zalety złącza Lightning

Główną zaletą tego złącza jest jego symetryczność, która pozwala na podłączenie wtyczki przewodu do gniazda urządzenia dowolną stroną. Było ono jednym z pierwszych rozwiązań na rynku tego typu, a do dziś jest ono bardziej smukłe od USB-C. Niewielkie rozmiary gniazda pozwalają na budowanie przez Apple coraz cieńszych smartfonów. W iPhone’ach zrezygnowano z wejść minijack ze względu na możliwość transmisji danych audio przez port Lightning. Obsługuje ono protokół audio pozbawiony latencji, dzięki czemu świetnie sprawdza się on do odtwarzania muzyki. Złącze Apple’a nie ma także problemów z kompatybilnością, jak w przypadku USB-C, gdzie występuje kilka standardów obsługujących m.in. różne prędkości.

Wady?

Największą wadą tego złącza w porównaniu do USB-C są niższe osiągane prędkości transferu danych. Działa z wykorzystaniem interfejsu USB 2.0, nie obsługuje natomiast znacznie szybszego USB 3.0. Często wskazywaną wadą jest także wyłączność firmy Apple do tego rozwiązania, w związku z czym producent kontroluje wszystkie urządzenia wykorzystujące to złącze, przez co często wiąże się to z wyższą ceną w akcesoriów stosunku do konkurencyjnych urządzeń wykorzystujących porty USB. Pozwala to jednak na kontrolę producenta nad rynkiem akcesoriów do iPhone’ów, co skutkować ma lepszą jakością tych urządzeń i ich bezproblemową kompatybilnością.

Pomimo wad złącze Lightning posiada nadal wiele zalet i jest szeroko wykorzystywane. Wszelkie problemy związane z wykorzystującymi je smartfonami, jak diagnostyka i wymiana baterii, rozwiązywane w autoryzowanym serwisie iPhone’ów na Ursynowie w Warszawie.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.