Skip to main content

Applowskie złącze Lightning – oto wszystko, co chciałeś wiedzieć o oficjalnym gdzieście ładowania telefonów iPhone.

Jeśli ktoś z Twoich przyjaciół ma telefon od Apple, pewnie nie raz widziałeś go desperacko szukającego ładowarki. Jeśli sam posiadasz iPhone, pewnie samemu zdarzyło Ci się pytać o nią znajomych. Zwykle nie znajdziemy tego cennego akcesorium wśród użytkowników telefonów innych marek. Dlaczego? Jedną z cech odróżniających smartfony marki Apple od konkurencyjnych flagowców działających w oparciu o systemy Android jest zastosowane w nich złącze. W iPhone’ach stosuje się wejście typu Lightning, opatentowane i stosowane tylko w urządzeniach spod znaku nadgryzionego jabłka. Czym się ono charakteryzuje i dlaczego używa się go w miejscu stosowanych powszechnie przez inne marki wejście microUSB czy USB typu C? Oto kompendium wiedzy o złączu lightning.

Złącze Lightning – historia i kilka faktów

Złącze Lightning wprowadzono w 2012 roku wraz z premierą iPhone 5. Od tamtego czasu zastąpiło stosowane w iPhonach wejścia trzydziestopinowe. Charakterystycznymi cechami złącza Lightning są niewielkie wymiary wtyczki, oraz jej dwustronność. Próżno było tego szukać w kilkukrotnie większej, starszej wersji ładowarki znanej z iPhone 4 i niżej. Symetrycznością wtyczki Apple wyprzedziło konkurencję, oferując ją na długo przed popularyzacją symetrycznego USB-C. Do dzisiaj ten typ złącza stosowany jest w urządzeniach Apple, przede wszystkim w iPhone’ach. Złącze Lightning pozwala nie tylko podładować urządzenie. Umożliwia również transmisję danych, w tym audio.

 

stare zlacze trzydziestopinowe iphone4

Stare, wysłużone złącze trzydziestopinowe w iphone4 – zastąpione przez Lightning

Jak rozpoznać oryginalne złącze Lightning?

Oryginalne kable Apple ze złączem Lightning mają wbudowany specjalny chip, który łączy się z urządzeniem. iPhone wykrywa oryginalny kabel i wszystko jest w porządku. Zabezpieczenie to jest jednak często łamane przez producentów tańszych zamienników ładowarek do iPhone. O ile na początku można się nawet nie zorientować, że mamy do czynienia z podrobionym kablem, o tyle po aktualizacji systemu często zaczynają się problemy. iPhone po prostu nie wykrywa ładowarki. To sprytne rozwiązanie pozwala producentowi na dodatkową kontrolę urządzeń sygnowanych jabłuszkiem. Niektórych użytkowników przed kupieniem nowej, oryginalnej ładowarki, hamuje jej wysoka cena. Na rynku jest jednak dostępnych sporo bezpiecznych alternatyw. Apple pozwala bowiem innym firmom na produkcję certyfikowanych ładowarek ze złączem Lightning.

Podróbki kabli ze złączem Lightning – czy to działa?

Są one tańsze od oryginałów, ale zatwierdzone przez producenta iPhonów oraz oznaczone znakiem MFi, czyli „Made for iPhone”. Zaopatrzenie się w oryginalny lub certyfikowany kabel pozwoli uniknąć uszkodzenia iPhone, iPada oraz innych urządzeń Apple. Jeśli przewód nie ma odpowiedniego atestu, niedziałająca funkcja ładowania może okazać się najmniejszym problemem. Podrobione wtyczki mogą powodować nadmierne nagrzewanie się urządzenia lub wywołać błędy systemowe. Istnieje szansa, że wykonanie nieoryginalnej ładowarki do iPhone będzie pozostawiało wiele do życzenia. Kiepskiej jakości wtyczka stworzona na wzór oryginalnej Lightning może po prostu odłamać się i zostać w telefonie. Aby uniknąć powyższych problemów, zwracajmy uwagę na kupowane ładowarki.

Oprócz certyfikatu, producent przytacza jeszcze kilka oznak cechujących podróbki. Najpierw należy spojrzeć na samą wtyczkę. Już ten drobny element powinien wzbudzić w nas podejrzenia jeśli piny są prostokątne. Piny, czyli styki, to te małe pionowe paseczki na wtyczce. W ładowarkach oryginalnych i certyfikowanych styki są zaokrąglone, w kolorze złotym lub srebrnym. Sama wtyczka powinna być srebrna, gładka i wykonana z jednolitego materiału. Jeśli zauważymy pofałdowania, nierówności i kiepską jakość wykonania, możemy z pewnością stwierdzić, że Apple nie zatwierdziłoby takiego produktu. Złącze wraz z pinami powinno tworzyć spójną całość, jakby było jednym, kompletnym elementem. Wystające lub wklęsłe styki, wyraźne przeskoki między poszczególnymi elementami – wszystko to wskazuje, że nie powinniśmy korzystać z tego złącza, ponieważ nie jest to prawdziwy Lightning.

Gniazdo ładowania Lightning

Standardowe Gniazdo ładowania Lightning w telefonach iPhone od modelu 5 wzwyż

Zalety złącza Lightning

Główną zaletą tego złącza jest jego symetryczność, która pozwala na podłączenie wtyczki przewodu do gniazda urządzenia dowolną stroną. Ośmiopinowa wtyczka pozwala na podłączenie jej dowolną stroną, co spodobało się wielu użytkownikom. Zlikwidowało to nieco irytujący przymus zerkania na gniazdko w telefonie za każdym razem, gdy chciało się go podładować. Złącze Lightning było jednym z pierwszych rozwiązań na rynku tego typu, a do dziś jest ono bardziej smukłe od zaokrąglonego USB-C. Niewielkie rozmiary gniazda pozwalają na budowanie przez Apple coraz cieńszych smartfonów. W iPhone’ach zrezygnowano z wejść minijack ze względu na możliwość transmisji danych audio przez port Lightning. Obsługuje ono protokół audio pozbawiony latencji, dzięki czemu świetnie sprawdza się on do odtwarzania muzyki. Ta ostatnia cecha sprawiła, że producent zrezygnował z stosowania wejścia minijack w nowszych telefonach, zachęcając użytkowników do przerzucenia się na słuchawki dedykowane lub bezprzewodowe. Miejsce, w którym niegdyś znajdowało się okrągłe gniazdko, zostało wypełnione przez ulepszony mikrofon i głośnik. Miłośnicy słuchawek na kablu mogą zakupić specjalny adapter minijack/Lightning. Złącze Apple nie ma także problemów z kompatybilnością, jak w przypadku USB-C, gdzie występuje kilka standardów obsługujących m.in. różne prędkości.

Wady złącza Lightning

Największą wadą tego złącza w porównaniu do USB-C są niższe osiągane prędkości transferu danych. Działa z wykorzystaniem interfejsu USB 2.0, nie obsługuje natomiast znacznie szybszego USB 3.0. Często wskazywaną wadą jest także wyłączność firmy Apple do tego rozwiązania, w związku z czym producent kontroluje wszystkie urządzenia wykorzystujące to złącze, przez co często wiąże się to z wyższą ceną w akcesoriów stosunku do konkurencyjnych urządzeń wykorzystujących porty USB. Pozwala to jednak na kontrolę producenta nad rynkiem akcesoriów do iPhone’ów, co skutkować ma lepszą jakością tych urządzeń i ich bezproblemową kompatybilnością.

Pomimo wad złącze Lightning posiada nadal wiele zalet i jest szeroko wykorzystywane. Wszelkie problemy związane z wykorzystującymi je smartfonami, jak diagnostyka i wymiana baterii, rozwiązywane są w autoryzowanym serwisie iPhone’ów na Ursynowie w Warszawie.

Jeśli nie Lightning, to co?

Dziś standardowym gniazdem ładowania w większości nowych smartfonów jest USB-C. Wyparło ono stosowane wcześniej gniazda USB Mini B oraz USB Micro B. Pomimo światowego standardu oraz unifikacji, Apple mimo wszystko kontynuuje wyposażanie telefonów iPhone w swoje autorskie Lightningi.

Porównanie gniazd ładowania smartfonów

Zestawienie różnych gniazd ładowania smartfonów ze złączem Lightning

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.