Skip to main content

Sławne odtwarzacze MP3 o nazwie iPod – podobnie jak iPady czy wiele modeli iPhonebyły rewolucyjne i wyprzedzały swoją epokę. W maju 2022 roku marka Apple opublikowała oficjalny komunikat, w którym ogłosiła koniec produkcji kultowych odtwarzaczy iPod. Produkcja została zakończona, a urządzenia można jeszcze kupić w miejscach, w których zostały zapasy magazynowe. Ostatnim iPodem produkowanym przez giganta był iPod Touch 7 generacji. Ale który był pierwszy? Jak ewoluowały te kultowe „odtwarzacze mp3”?

pierwszy ipod gen 1

Pierwszy odtwarzacz MP3 od Apple – iPod 1 generacji

Warto poznać bliżej historię legendarnych iPod-ów. To właśnie one miały niesamowite znaczenie dla wzrostu popularności marki, tak samo jak pierwsze komputery Apple, potem MacBooki oraz iPhone’y. Obecnie odtwarzacze MP3 są rzadko wykorzystywane, ponieważ zostały wyparte przez smartfony, na których większość osób słucha muzyki. Niemniej jednak iPod przez wiele lat rządził na rynku odtwarzaczy muzyki. Oto prawdopodobnie wszystko, co chciałeś wiedzieć o iPodzie.

 

Historia iPoda – wcale nie pierwszego odtwarzacza MP3

Mówiąc o pojawieniu się w naszym życiu gadżetów, które zrewolucjonizowały świat, większość osób ma na myśli pojawienie się pierwszego modelu iPhone. Jednak przed nimi powstał inny, podobnie rewolucyjny gadżet – iPod, który kompletnie odmienił sposób słuchania muzyki. 23 października 2001 roku Steve Jobs pojawił się na scenie kameralnego eventu o nazwie Apple Music. To pierwsza konferencja, podczas której zaprezentowane zostały inne urządzenia niż komputery osobiste marki. Jobs rozpoczął przemówienie od wyjaśnienia, dlaczego akurat muzyka. Uznał ją bowiem za bezpieczny wybór – muzyka była z nami od zawsze i prawdopodobnie zostanie na zawsze. To właśnie tego dnia światło dzienne ujrzał pierwszy iPod (23 października 2001). Nie był on jednak pierwszym odtwarzaczem MP3 – takie urządzenie powstało już prawie 4 lata wcześniej. Mimo wszystko sprzęt od Apple wraz z jego kolejnymi generacjami zmienił świat muzyki na dobre. Oryginalny iPod był przede wszystkim mniejszy i znacznie łatwiejszy w obsłudze od zdecydowanej większości konkurentów. Z tego powodu szybko zdobył uznanie i dobrze się sprzedawał (choć również nie od razu). Sklep iTunes jeszcze nie istniał (został uruchomiony w 2003 roku), stąd też użytkownicy musieli dodawać muzykę do odtwarzaczy z płyt CD lub Internetu.

iPod nano 2005

iPod Nano – 2005 rok

 

Pierwsze iPody – charakterystyka, możliwości i cechy

iPod pierwszej generacji posiadał charakterystyczne kółko przewijania otoczone czterema przyciskami (od góry, zgodnie z ruchem wskazówek zegara – menu, do przodu, odtwarzanie/pauza, do tyłu) oraz środkowy przycisk wyboru elementów. Na początku było to urządzenie przeznaczone tylko dla Maca. Wymagało Mac OS 9 lub Mac OS X 10.1. W momencie wprowadzania produktu na rynek marka Apple nie była jeszcze gigantem, którym stała się w następnych latach. Początkowy sukces kolejnych generacji iPoda był jednym z czynników powodujących gwałtowny wzrost popularności firmy. Pierwszy iPod miał pojemność 5 GB, w 2002 roku został wydany dodatkowy dysk twardy wykorzystywany do przechowywania muzyki. Odtwarzacz obsługiwał formaty MP3, WAV oraz AIFF. Miał biały kolor i ekran o wymiarach 160×128 pikseli, 2 cale, utrzymany w skali szarości. Posiadał złącza FireWire. Żywotność baterii wynosiła 10 godzin. Samo urządzenie miało wymiary 4,02×2,43×0,78 cala i ważyło 6,5 uncji. Zostało ono wycofane w lipcu 2002 roku.

iPod Nano 3 - 2007

iPod Nano 3 – 2007 rok

 

Rozwój odtwarzaczy iPod

Pierwszy iPod nie był urządzeniem rewolucyjnym. W 2001 roku rynek sprzętu muzycznego był zdominowany przez marki takie jak Sony czy Creative. Marka Apple miała więc trudny start, w związku z czym to nie iPod pierwszej generacji zdobył spektakularny sukces. Mógł on pomieścić około 1000 piosenek (w odświeżonej wersji 2000) i kosztował sporo jak na tamte czasy – 399 dolarów. 2003 był już rokiem rewolucji. Warto wspomnieć o głośnej batalii Napstera z Metalliką, która przyczyniła się do upowszechnienia się piractwa. Pliki MP3 stały się więc powszechnie dostępne. Najważniejsze z perspektywy iPoda, który w 2003 roku został odświeżony po raz trzeci, było pojawienie się sklepu iTunes Store, który zmienił rynek muzyki na dobre. Za jego pośrednictwem można było kupować nie tylko całe albumy, ale również pojedyncze piosenki w atrakcyjnej cenie 99 centów. Sklep był kompatybilny z iPodami i komputerami Apple, na skutek czego zdobył niesamowitą popularność i w następnych latach był na pierwszym miejscu jeśli chodzi o legalne źródła pozyskiwania muzyki. Skończyła się ona wraz z rozpowszechnieniem strumieniowania audio z Internetu.

iPod Nano 5 - 2009

iPod Nano 5 – 2009 rok

 

Wzrost popularności iPodów

Popularność iPodów wzrosła po premierze urządzenia trzeciej generacji, które było wyposażone nie w fizyczne, a dotykowe pokrętło. Pod koniec pierwszego roku sprzedaży iPodów pierwszej generacji sprzęt ten generował zysk na poziomie jedynie 3,67% sprzedaży w firmie. Dwa lata później wskaźnik ten wzrósł już do 23%. W roku 2004 marka Apple zarobiła na iPodach więcej niż na którymkolwiek komputerze osobistym. W ciągu 20 lat sprzedała przeszło 400 milionów urządzeń i więcej niż 35 miliardów piosenek za pośrednictwem sklepu iTunes. Po kilku latach iPod nie był już drogą zabawką dla bogaczy, a bestsellerowym produktem, który chciał nabyć każdy. Tak naprawdę tendencja ta utrzymała się przez wszystkie następne generacje i odmiany urządzenia. iPod stał się najbardziej pożądanym odtwarzaczem MP3. Szczególne znaczenie miała premiera iPoda 5 generacji, który umożliwiał oglądanie wideo w lepszej jakości (2,5”, 320×240 px) niż pozostałe dostępne na rynku urządzenia. Dodatkowo oferował ponadprzeciętną ilość miejsca na dane, która wynosiła 80 GB. Niedługo później pojawił się iPod Classic, który wyróżniał się ikonicznym designem i do dziś to właśnie on do dziś jest pierwszym skojarzeniem wielu osób, które poruszają temat iPodów w konwersacji. Ponadto wzrost popularności urządzeń doprowadził do ukazania się ogromnej liczby akcesoriów, zarówno tych od Apple, jak i od firm trzecich. W ciągu wszystkich tych lat iPod doczekał się wielu odmian, takich jak iPod Touch z dotykowym ekranem, iPod Shuffle pozbawiony ekranu, a także kompaktowy iPad Nano na pasku. Popularność produktów utrzymywała się na stałym poziomie aż do premiery iPhone’a 4. Ludzie przestali potrzebować osobnych urządzeń do słuchania muzyki, ponieważ zastępowały je telefony. Za ostatni realnie nowy model iPoda można uznać iPod Touch 5 generacji, który ujrzał światło dzienne w 2012 roku. Jako pierwszy zyskał on złącze Lightning zamiast klasycznego portu dokującego. Marka Apple odświeżyła iPoda jeszcze w 2015 i 2019 roku, a następnie ostatecznie porzuciła projekt. Mimo wszystko odtwarzacze te utrzymały się na rynku naprawdę długo, pomimo rosnącej popularności streamingu. Straciły jednak sens na dobre, gdy iTunes został wyparty przez Apple Music. Obecnie nie ma raczej szans na to, że producent powróci do projektu, chyba że w ramach edycji kolekcjonerskiej.

iPod Shuffle

iPod Shuffle – najmniejszy i najprostszy z iPodów

 

ipod Nano 7 - 2012

ipod Nano 7 – 2012 rok

 

Ciche pożegnanie, czyli koniec iPoda

iPod to, wraz z MacBookiem i iPhone’m, jedno z najważniejszych urządzeń w historii marki Apple. To właśnie między innymi dzięki niemu firma jest dziś warta 3 biliony dolarów. iPod oraz iTunes pchnęły rynek muzyczny o epokę w przód. Spopularyzowały cyfrową dystrybucję muzyki i jej słuchanie na urządzeniach przenośnych. Pożegnanie z iPodem było wyjątkowo oschłe i zostało ogłoszone przez giganta z Cupertino w formie komunikatu prasowego. iPod był symbolem początku XXI wieku. Firma powinna być dumna z urządzenia, które przyniosło tak dużą rewolucję w historii kultury i technologii.

 

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.