Skip to main content

Historia i wersje systemu operacyjnego Apple iOS – poznaj ewolucję oraz poszczególne cechy jednego z najpopularniejszych systemów operacyjnych na świecie!

System operacyjny Apple iOS zna dziś chyba każdy. Mówi się, że jeśli ogarniasz automatyczną skrzynię biegów lub kuchenkę mikrofalową – z iOS poradzisz sobie bez problemu! I chociaż od czasu premiery w 2007 roku ten system operacyjny dla urządzeń mobilnych firmy Apple przeszedł wiele zmian w wyglądzie oraz działaniu, uzyskał także wiele zupełnie nowych funkcjonalności, to filozofia, którą się kieruje, pozostała identyczna. iOS od samego początku miał być prosty w obsłudze i intuicyjny, działać w płynny sposób na wszystkich urządzeniach Apple, jak również zapewniać prywatność i bezpieczeństwo użytkownikom. Jaka jest historia i czym charakteryzują się poszczególne jego wersje iOS’a?

 

Przegląd, historia i poszczególne wersje iOS – kompletny spis

 

iOS 1

Pierwsza z wersji iOS została wydana w marcu 2008 roku. Urządzenia z tym systemem, miały spełniać funkcję platformy rozrywkowej, telefonu komórkowego oraz komunikatora internetowego. W tej wersji została wprowadzona również przeglądarka internetowa Safari Mobile pozwalająca na przeglądanie wybranych zasobów sieciowych. Był to pierwszy system operacyjny od Apple użyty w ich flagowym produkcie – pierwszym iPhonie (1 geracji).

 

iOS 2

Druga wersja iOS. Wielu z programistów pragnęło ujrzeć ikonkę własnej aplikacji na głównym ekranie iPhone’a. Marka Apple zareagowała szybko i udostępniła pakiet dla programistów w systemie iOS 2 wydanym w lipcu 2008 roku. Druga wprowadzona wówczas nowość, to sklep z aplikacjami AppStore.

 

iOS 3

Trzecia wersja iOS. We wprowadzonym na rynek w 2009 roku systemie iOS 3, zostały dodane nowe funkcje takie, jak kopiuj i wklej oraz system wiadomości multimedialnych. Wersja 3.1.3 była wersją ostateczną, która obsługiwała wówczas najnowszą wersję iPoda Touch oraz oryginalnego iPhone’a.

 

iOS 4

Czwartą wersję, iOS 4 wprowadzono w 2010 roku. Zastosowano wówczas funkcję dwukrotnego kliknięcia przycisku Home, co pozwalało użytkownikom na przełączenie się pomiędzy aplikacjami. W aktualizacji pojawiła się również ulepszona aplikacja Mail i zupełnie nowy FaceTime.

 

iOS 5

Piątą wersję systemu iOS zaprojektowano celem obsługi iPhone’a 4 oraz iPhone’a 3GS. Jest ona kompatybilna nie tylko z protokołem komunikacji mobilnej CDMA, ale również GSM. Obsługuje takzę iPhone’a 4S oraz pierwsze modele iPada 1 i 2. Wydano ją 12 października 2011 roku.

 

iOS 6

Szósta wersja iOS została wprowadzony we wrześniu 2012 roku. Usunięto wówczas preinstalowane aplikacje mobilne, które zainstalowano defaultowo wraz z systemem – były to Mapy Google oraz YouTube. Marka Apple wycofała się ze współpracy z Google i wprowadziła swoją mapę.

 

iOS 7

Siódma wersja iOS. We wrześniu 2013 roku Apple wprowadziło na rynek iOS 7. Został w niej całkowicie przeprojektowany interfejs użytkownika. Nowe funkcje obejmowały nowe Centrum do sterowania wraz z zasobnikiem używanych najczęściej funkcji, lepsze operacje wielozadaniowe oraz nowe Centrum powiadomień i nową przeglądarkę Safari.

 

iOS 8

Ósma wersja iOS 8 miała swoją premierę we wrześniu 2014 roku. Marka Apple połączyła platformy mobilne oraz stacjonarne: ciągłość i koncepcja pozwoliły na odczyt oraz wysyłanie wiadomości iMessages albo odbieranie telefonicznych połączeń równocześnie na MacBooku, iPadzie i iPhone’ie.

 

iOS 9

Dziewiąta wersja iOS – Tę wersję wydano pierwotnie w dniu 16 września 2015 roku, żeby obsługiwać iPada Mini 4, iPhone’a 6s i 6S Plus. Znajdź moich znajomych oraz Find My Phone zostały preinstalowane w tejże wersji, zaś funkcje zaoferowane w mapach zostały znacząco ulepszone i rozszerzone. Co jeszcze zawarto w iOS 9? Na pewno więcej opracowań dla Siri, żeby ulepszyć odpowiedzi na pytania, a Siri może odpowiadać na pytania, zanim jeszcze je zadamy.

 

iOS 10

Dziesiąta wersja iOS. Wrzesień 2016 roku to miesiąc premiery iOS 10. Apple skupiło się wówczas przede wszystkim na wiadomościach. iMessage zaoferował lepszą interakcję dzięki nowym emotkom, czy opcji wysyłania wiadomości odręcznych. Dyktowanie treści zostało wzbogacone o zupełnie nową funkcję. Mikrofon rozpozna czy mówimy szeptem, czy głośno. Na tej podstawie, aplikacja wygeneruje dymek dla naszego rozmówcy.

 

iOS 11

Jedenasta wersja iOS. Niewątpliwie, iOS 11 zawiera sporą ilość ulepszeń, niemniej jednak jego najważniejszym założeniem jest przekształcenie modeli iPada Pro w legalne zamienniki dla laptopów dla wybranych użytkowników. Przebiega to dzięki wielu zmianom mającym na celu sprawienie, żeby iOS działający na iPadzie był bardziej upodobniony do operacyjnego systemu obecnego na komputerze. Zmiany te obejmują wszelkie najnowsze funkcje obsługi upuszczania i przeciągania, aplikacje na podzielonym wyświetlaczu oraz wiele roboczych obszarów, obsługę notacji oraz pisma ręcznego przy pomocy Apple Pencil i aplikację służącą do przeglądania plików.

iOS 12

Dwunasta wersja iOS. Nowe ulepszenia i funkcje dodane w systemie iOS 12 nie są na tyle rozbudowane ani rewolucyjne jak w wybranych wcześniejszych aktualizacjach dla tego systemu operacyjnego. Zamiast tego, iOS 12 skupia się bardziej na udoskonaleniu używanych powszechnie funkcji i dodawaniu odczuć, które mają wpływ na poprawę sposobu, w jaki ludzie użytkują własne urządzenia. Wybrane spośród ważnych funkcji w systemie iOS 12 obejmują również udoskonalenia w zakresie Siri, takie jak, chociażby skróty Siri, ulepszoną rzeczywistość rozszerzoną z ARKit 2 (więcej o czujnikach w iPhonie), jak i zapewnienie rodzicom metod kontrolowania i monitorowania korzystania z urządzeń przy pomocy ekranu.

 

iOS 13

Trzynasta wersja iOS. iOS 13, zaprezentowano po raz pierwszy na konferencji WWDC w czerwcu 2019 roku. Wprowadzono w nim wiele usprawnień i nowości. Po raz pierwszy pojawiła się obsługa ciemnego trybu w obrębie całości systemu (deweloperzy aplikacji, po użyciu właściwego API, także mają szansę na zaimplantowanie we własnych aplikacjach jego obsługiwanie), najnowsze Memoji, Animoji i Animoji Stickers (dostępne w przypadku urządzeń mających procesor A9 albo też jeszcze nowszy). Poza tym gruntownemu przeprojektowaniu uległo wiele natywnych aplikacji, takich jak Notatki czy Przypomnienia.

 

iOS 14

Czternaste wydanie iOS zaprezentowano w czasie odbywającej się każdego roku konferencji WWDC w czerwcu 2020 roku, która przebiegała w całości online (z uwagi na trwającą pandemię Covid-19). W wymienionej wersji systemu przeprojektowano główny ekran, umożliwiając dodawanie widżetów. Poza tym dodano też bibliotekę aplikacji, w której wszelkie zainstalowane już aplikacje są automatycznie grupowane w odpowiednie kategorie, dzięki maszynowemu uczeniu.

 

iOS 15

Piętnasta wersja – iOS 15 to wiele nowych ulepszeń. W tej wersji pojawiły się nowe ustalenia dla powiadomień, usprawnienia w aplikacji wiadomości, usprawnienia w zakresie UI Dark Mode’u, niewielkie usprawnienia w UI, które opublikowano wcześniej w prasówkach, możliwość śledzenia spożywanych posiłków dzięki aplikacji Zdrowie, oraz nowy design ekranu blokady.

 

iOS 16

Szesnasta wersja – iOS 16 to jeszcze więcej zmian na plus, które weszły w życie wraz z premierą tej wersji systemu w 2022 roku. Co przygotowała tutaj marka Apple? W najnowszej wersji systemu, która miała swoją premierę w sierpniu, mamy także możliwość kontrolowania zażywania swoich leków z użyciem aplikacji o nazwie Zdrowie, zarządzania większą ilością urządzeń przy pomocy aplikacji Dom, bezpiecznego udostępnienia kluczy w komunikatorach z zastosowaniem Portfela oraz śledzenia zamówień zapłaconych dzięki Apple Pay, dodawania kilku przystanków na swojej trasie w aplikacji Mapy, czy też płynnego przechodzenia pomiędzy metodami wprowadzania tekstu (iOS 16 umożliwia, chociażby szybkie korygowanie tego, co dyktujemy, jeszcze na poziomie klawiatury).

 

iOS 17

iOS 17, wrześniowa (2023) aktualizacja systemu operacyjnego Apple, przynosi szereg innowacji, które poprawią codzienne korzystanie z urządzeń iPhone, iPad i MacBook. Nowe funkcje usprawniają wykonywanie zadań, ułatwiają udostępnianie treści i zapewniają bardziej efektywną komunikację. Widzimy także zmiany w interfejsie kontaktów oraz ulepszenia w komunikatorze iMessage. Ta aktualizacja jest dostępna dla wielu modeli iPhone’ów i warto rozważyć jej instalację, aby w pełni wykorzystać potencjał swojego urządzenia. W przypadku problemów serwisy Apple na Ursynowie, Woli i Piasecznie służą profesjonalną pomocą, zapewniając szybką i fachową naprawę. iOS 17 to krok naprzód w świecie technologii, który przynosi jeszcze większą wygodę i efektywność w korzystaniu z urządzeń Apple.

 

Jeśli interesujesz się historią i ewolucją systemu operacyjnego Apple iOS, zaglądaj do tego zbioru regularnie – będziemy rozbudowywać i dodawać nowe informacje w miarę pojawiania się kolejnych zmian w tym oprogramowaniu.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.