Skip to main content

Apple to amerykańska korporacja, której sprzęt elektroniczny jest popularny na całym świecie. Dziś firmę zna chyba każdy, zważywszy na fakt, iż popularność jej produktów, skala działalności, marketing oraz miejsce na liście najbogatszych korporacji – kojarzą nawet dzieci. Początki jej działalności przypadają na datę 1 kwietnia 1976 roku, została założona przez Ronalda Wayne’a, Steve’a Wozniaka oraz Steve’a Jobsa. Przeczytaj artykuł, a poznasz 20 faktów i ciekawostek o firmie posługującej się logo nadgryzionego jabłka.

 

Fakty i ciekawostki o firmie Apple

Historia każdej uznanej firmy kryje w sobie wiele ciekawostek oraz ważnych faktów. Tak jest również w przypadku firmy Apple, która zdobyła zaufanie ludzi w wielu różnych zakątkach świata. Śmiało można powiedzieć, że ta amerykańska korporacja zachwyca nie tylko wysoką jakością, funkcjonalnością oraz estetyką iPhona, iPada, MacBooka czy iMaca, ale także swoją historią. W kolejnych akapitach artykułu znajdziesz fakty i ciekawostki na temat Apple, które warto poznać.

 

1. Pierwsza siedziba firmy Apple znajdowała się w garażu

Taki fakt jest często spotykany w historii wielkich firm. Garaż był własnością rodziców Steve’a Jobsa, można zobaczyć go dzięki mapom Google, wystarczy wpisać adres „2006 Crist Drive, Los Altos, CA”. Miejsce nie było przeznaczone do produkcji, ale do spotkań założycieli firmy Apple. Okazuje się, że nawet najwięksi gracze na rynku rozpoczynali od niełatwych warunków.

Link do lokalizacji i zdjęć owego garażu  na Mapach Google

 

2. Apple jako pierwsza spółka amerykańska została wyceniona na bilion dolarów

Jest to bardzo duże osiągnięcie, o którym należy wspomnieć. Spółka została wyceniona na bilion dolarów 3 stycznia 2022 roku. Apple wciąż pozostaje na szczycie. Nie ma dzisiaj firmy, która może pochwalić się takim wynikiem. Nawet popularna Tesla oraz Amazon są wycenione na mniejsze kwoty. Najbliżej wyniku marki Apple pozostaje Microsoft.

3. Komputer był pierwszym produktem marki Apple

Apple I to komputer, który zaprojektował oraz zbudował Steve Wozniak. Sprzęt trafił do sprzedaży w lipcu w 1976 roku. Ten komputer stacjonarny był wyposażony w procesor MOS Technology 6502, posiadał 4 KB pamięci RAM z możliwością zwiększenia do 8 KB. Istnieją wciąż co najmniej 63 egzemplarze tych komputerów, a niektóre z nich są zdatne do pracy.

Apple_I - pierwszy komputer

Pierwszy komputer Apple – Apple I – źródło: wikipedia.org

 

4. 137 000 pracowników

Według danych pochodzących z roku 2019, firma Apple zatrudnia 137 000 osób. Trudno się temu dziwić, marka jest bowiem prestiżowa, a więc wymaga odpowiedniej obsługi. Praca wszystkich osób zatrudnionych w tej firmie sprawia, że klienci mogą cieszyć się wysoką jakością sprzętów oraz profesjonalną obsługą.

 

5. Pierwsze logo marki było inne

Dzisiaj Apple kojarzy się z charakterystycznym logo nagryzionego jabłka. Warto wiedzieć, że pierwsze logo marki wyglądało zupełnie inaczej. Zaprojektował je Ronald Wayne, przedstawiało czytającego pod drzewem Isaaca Newtona, nad którego głową wisi mające za chwilę spaść jabłko. Odwzorowanie logo na produktach było jednak niełatwe i czasochłonne, a więc zastąpiono je tym, które znamy dzisiaj.

ewolucja logo apple

 

6. Kapitał firmy – poświęcenie założycieli

Nie jest tajemnicą, iż aby coś osiągnąć, trzeba pogodzić się z pewnymi poświęceniami. Podobnie było w przypadku założycieli firmy Apple. Steve Wozniak sprzedał swój kalkulator naukowy, a Jobs Volkswagena, a wszystko to dla pozyskania kapitału dla firmy.

 

7. Ronald Wayne odszedł z firmy kilka tygodni po jej założeniu

Wayne sprzedał swój procent udziałów za jedyne 800 dolarów. Biorąc pod uwagę dzisiejszą pozycję marki Apple, kwota ta była naprawdę niewielka. Ronald Wayne nie wierzył w to, iż firma osiągnie sukces. W wielu artykułach Ronald jest nazywany z tego powodu pechowcem.

 

8. Działanie firmy a ekologia

Śmiało można powiedzieć, że firma stara się dbać o planetę oraz ograniczenie kosztów prowadzenia działalności. Znaczna część potrzebnej energii pozyskiwana jest ze źródeł odnawialnych. Jeśli mowa o trosce o planetę, warto wspomnieć także o usunięciu z zestawów sprzedażowych ładowarek i słuchawek przewodowych (co oczywiście było dość kontrowersyjnym ruchem, z którego Apple z czasem się częściowo wycofało).

 

9. Firma Apple  zajmowała się produkcją odzieży

Odzież opatrzona logo nadgryzionego jabłka była dostępna w sprzedaży od 1986 roku. W ofercie były dostępne między innymi bluzy dresowe, akcesoria oraz różne gadżety. Chociaż ubrania w latach osiemdziesiątych cieszyły się popularnością, dzisiaj marka zajmuje się głównie produkcją sprzętów elektronicznych. Pojedyncze egzemplarze odzieży Apple można znaleźć na aukcjach internetowych, jednak nie jest to łatwe do wykonania zadanie.

 

10. Apple nie uznaje gwarancji palaczom

Palenie to szkodliwy nałóg, który nie pomaga także w uzyskaniu pozytywnego rozpatrzenia reklamacji komputerów marki Apple. W artykułach dostępnych w internecie można przeczytać o dwóch przypadkach, w których reklamacja nie została uznana z powodu użytkowania komputera w pomieszczeniu, w którym były palone papierosy.

 

11. Ponad miliard ludzi

Chociaż ta ciekawostka może wydawać się mało ciekawa, warto wiedzieć, że według szacunków ponad miliard osób na świecie posiada jakiś produkt marki Apple. Śmiało można powiedzieć, że jest to firma ciesząca się dużą popularnością.

 

12. Apple Park – siedziba, która robi wrażenie

Apple Park to główna siedziba firmy, która zlokalizowana jest w Cupertino w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Z pewnością budynek można określić jako jeden z najbardziej imponujących na świecie. Siedziba jest bardzo nowoczesna, a jej kształt przypomina ogromny pierścień. Apple Park robi duże wrażenie.

 

13. Firma Apple sprzedawała konsolę do gier

Dzisiaj produkty marki Apple kojarzą się głównie z modnymi telefonami i komputerami. Warto jednak pamiętać, że od roku 1996 firma sprzedawała także konsolę do gier. Sprzęt powstał w wyniku współpracy między Apple a firmą Bandai. Konsola nie zyskała jednak dużej popularności, produkcja została zakończona rok po premierze.

 

14. Brazylijczycy mają swojego iPhone’a

Gradiente to brazylijska firma, która stworzyła swojego własnego iPhone’a, przez co Apple nie może sprzedać produktu swojej marki w tym właśnie kraju. Firma Gradietne posiada uprawnienia do tej nazwy już od 2000 roku.

 

15. Za najdroższy komputer Apple trzeba zapłacić ponad 200 000 zł

Mac Pro to komputer stacjonarny, który jest przeznaczony, sprawdza się doskonale w profesjonalnej pracy. Architekci, graficy oraz producenci będą szczególnie zadowoleni. Komputer jest bardzo wydajny, posiada 28-rdzeniowy procesor, dwie wysokiej jakości karty graficzne, 1,5 TB pamięci RAM. Chociaż parametry są imponujące, cena także robi niemałe wrażenie.

 

16. Firma Apple sprzedawała aparat fotograficzny

Ubrania oraz konsole do gier to nie jedyne zaskoczenia, jeśli mowa o ofercie marki Apple. W 1994 roku można było kupić aparat fotograficzny, który powstał w wyniku współpracy z marką Kodak oraz Fujifilm. Niestety produkt nie cieszył się dużym zainteresowaniem, produkcja trwała 3 lata.

 

17. iPhone’a dla pracownika

W roku 2007 Steve Jobs poinformował, iż każdy pełnoetatowy pracownik firmy dostanie iPhone’a za darmo. Także osoby pracujące przynajmniej rok na niepełnym etacie otrzymali produkt za darmo.

 

18. Steve Jobs chciał być poetą

Steve Jobs często mówił, że gdyby nie założenie firmy Apple, byłby poetą. Chociaż życie napisało dla niego inny scenariusz, sztuka była dla niego bardzo ważna przez całe życie.

 

19. iPhone miał nazywać się Purple

Purple to nazwa robocza, nie wiadomo jednak skąd wziął się ten pomysł.

 

20. Produkty marki są estetyczne nawet w środku

Dbałość o szczegóły, jeśli mowa o produktach Apple jest widoczna na pierwszy rzut oka. Nawet wnętrza urządzeń prezentują się nienagannie. Było to szczególnie ważne dla Steve’a Jobsa, który uważał, że jeśli coś się robi, trzeba wykonać to jak najlepiej.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.