Skip to main content

Pierwszy iPhone od Apple: historia, dane techniczne, ciekawostki – zapraszamy do lektury!

Pierwszy iPhone miał swoją premierę w 2007 roku. Z perspektywy czasu jego funkcje mogą wywoływać sarkastyczny uśmiech na twarzy, niemniej jednak na pewno musimy przyznać, iż był on niejako początkiem dla rewolucji światowej w zakresie segmentu mobilnych telefonów. W poniższym artykule prześledźmy historię pierwszego ze smartfonów marki Apple. Opiszemy też jego dane techniczne oraz podamy kilka ciekawostek. Witaj w świecie iPhone Gen 1 (tzw. 2G)!

iPhone 1 - 2007

iPhone 1 – 2007 rok

 

,,Nikt nie będzie chciał kupić telefonu bez klawiatury”, czyli trudne początki pierwszego iPhona 1

Wszyscy – nie tylko najwięksi z miłośników, ale i najwięksi z hejterów – bardzo dobrze zdają sobie sprawę, iż każdy następny iPhone stanie się na pewno hitem, którego sprzedaż będzie można liczyć w milionach. Na samym początku wyglądało to jednakże zupełnie inaczej. Nawet najwięksi spośród wyjadaczy w branży IT wróżyli telefonom Apple istną porażkę. Legendarna stała się już wypowiedź ówczesnego szefa Microsoft, który w jednym z wywiadów w 2007 roku wyśmiał ostentacyjnie iPhone’a za “wysoką cenę i brak klawiatury“. (Tu znajdziesz więcej ciekawostek o Apple)

3 lata po tym, jak miała miejsce premiera iPhone’a, serwis Elektronista przytoczył wypowiedź przedstawicieli przedsiębiorstwa Research In Motion (dzisiaj BlackBerry), którzy również byli nastawieni bardzo sceptycznie do tej nowości na rynku. Mieli oni nawet wysuwać oskarżenia w stronę Apple’a o kłamstwo, uważając, iż urządzenie mające tak sporych wymiarów ekran i energooszczędny procesor nie może pracować bez użycia zewnętrznego zasilania. Było w tym nieco prawdy, ponieważ smartfon pokazany przez Steve’a Jobsa w dniu 9 stycznia 2007 roku miał niezbyt wiele wspólnego z tym, który pojawił się na półkach sklepowych w dniu 29 czerwca.

 

Historyczne zaprezentowanie iPhone 1

Nawet jeżeli nie interesujesz się zbytnio rynkiem smartfonów, z dużym prawdopodobieństwem pamiętasz albo kojarzysz głośną wówczas prezentację iPhone’a 1, która miała miejsce 9 stycznia 2007 roku podczas wystawy Macworld w San Francisco. W czasie tej głośnej premiery urządzenie zostało zaprezentowane jako najnowocześniejsze z akcesoriów osobistych, które może mieć istotny wpływ na podniesienie codziennego komfortu życia. Co bardzo ciekawe, w dzień premiery iPhone 1 generacji na pewno nie był urządzeniem niezawodnym. Jego prezentacja została jednakże dopracowana pod każdym względem i dokładnie przećwiczona, dzięki temu każdy mógł uwierzyć w jego funkcjonalność oraz nieosiągalne dla pozostałych telefonów parametry.

Pierwszy iPhone

iPhone 1 generacji – pierwszy smartfon od Apple (wikipedia.org)

 

iPhone 1 był niegdyś symbolem sukcesu

iPhone 1 nie był na pewno pierwszym ze smartfonów w historii, niemniej jednak większość osób to właśnie dzień jego premiery utożsamia z rozpoczęciem się ery prawdziwych smartfonów. Na pewno pomógł mu w tym Steve Jobs, jeden spośród trzech założycieli marki Apple. Jobs zaprezentował wówczas zupełnie nowy produkt od firmy Apple bardzo widowiskowo. Dzięki takiej strategii udało mu się podbić serca nie tylko osób będących miłośnikami technologii, ale także doprowadzić do tego, iż samo to wydarzenie stało się kultowe i po dziś dzień znajduje sporo odniesień w popkulturze. iPhone 1 bardzo szybko zaczął dostawać pozytywne recenzje, stając się tym samym bardzo modnym wyposażeniem, elementem stylu życia, jak i inspiracją dla innych firm – nie tylko tych z branży, ale także wszelkich innych właścicieli przedsiębiorstw.

 

iPhone pierwszej generacji – specyfikacja oraz dane techniczne

Z pewnością zastanawiasz się, jaki był właściwie iPhone pierwszej generacji. Funkcjonalności pierwszego modelu marki Apple z dzisiejszego punktu widzenia użytkowników, może nie są zbyt imponujące, niemniej jednak należy przyznać, iż model ten z wielu względów był przełomem. Pierwszym, co podlega wyróżnieniu, jest duży jak na tamtejsze czasy 3,5-calowy, ekran dotykowy, który mógł być obsługiwany przy pomocy palców. Wreszcie można było zapomnieć o konieczności używania rysików. Poza tym model ten wyposażono w ekranową klawiaturę, przewidywanie wyrazów oraz korektor pisowni.

Technologia multi-touch umożliwiała zbliżanie oraz oddalanie stron internetowych czy też zdjęć. Chociaż obecnie takie funkcje są naszą codziennością, to w pierwszym iPhonie doceniano również możliwość wygaszania się ekranu, kiedy przyłożyło się telefon do ucha. Regulowana była również jasność ekranu, zależnie od warunków, które otaczały użytkownika. Poza nowoczesnym dotykowym ekranem iPhone w pierwszej wersji posiadał cztery funkcyjne przyciski. Pierwszy z nich to tak zwany home button, który przenosił nas do ekranu głównego, drugi to klawisz blokady, zaś trzeciego można było używać do regulowania głośności, a czwartego do wyciszenia telefonu.

IpHone 1 generacji - dane techniczne

Pierwszy iPhone – dane techniczne i parametry

Systemem operacyjnym zastosowanym w pierwszym z modeli telefonów marki Apple, był iOS, który oparty był na rdzeniu Mac OS X 10.5 i zajmował prawie 700 MB. Pamięć operacyjna miała pojemność 128 MB, zaś telefon ważył 135 gramów. Aparat znajdował się z tyłu urządzenia, miał 2 megapiksele, niemniej jednak nie pozwalał na nagrywanie filmików. Pierwszy iPhone posiadał wbudowany moduł Wi-Fi oraz przeglądarkę internetową Safari. Nie mógł się jednak jeszcze łączyć z 3G. Ponadto miał na wyposażeniu Bluetooth 2.0+EDR, co pozwalało na połączenie się ze słuchawkami. Odtwarzacz multimedialny zbliżony był funkcjonalnością do tego w iPodach. Umożliwiał oglądanie filmów wyłącznie poziomo. Zdjęcia zaś można było odbierać nie tylko poziomo, ale też i pionowo.

Tak samo jak dzisiaj, baterii opisywanego modelu iPhone’a 1 nie można było samodzielnie wymienić i zalecane było skorzystanie z usług wymiany akumulatora w specjalistycznych serwisach. Według tego, co zapewniał producent, pojemność baterii w pierwszym modelu iPhone’a umożliwiała:

 

  • do 250 godzin czuwania,
  • do 6 godzin przeglądania stron internetowych,
  • do 8 godzin oglądania filmów,
  • do 8 godzin prowadzenia rozmów,
  • 24 godziny słuchania muzyki.

 

Za pomocą iPhone’a pierwszej generacji można było również prowadzić konferencje i dodawać większą ilość osób do konwersacji. Łączenie rozmów opierało się na tym, iż jeżeli rozmowa była prowadzona przez dwie osoby i do jednej spośród nich zadzwoniła trzecia, można było ją dołączyć do dyskusji telefonicznej.

 

Pierwszy iPhone – podsumowanie parametrów:

 

Wyświetlacz:
TN LCD 3,5″, rozdzielczość 320×480, 163 ppi, kontrast 200:1;

Procesor:
ARM o taktowaniu 412 MHz;

Pamięć:
128 MB pamięci RAM;

System:
iOS w wersji 3.1.3 (po aktualizacji);

Aparat:
2-megapikselowa kamera, nagrywanie wideo 384×288 do 15 klatek na sekundę;

Obsługa kart pamięci:
brak;

Bateria:
wbudowany akumulator litowo-jonowy 1400 mAh; czas rozmowy: do 8 godzin; czas czuwania: do 250 godzin;

Łączność:
Wi-Fi (802.11b/g), Bluetooth 2.0;

Lokalizacja:
GPS, Wi-Fi;

Wymiary:
Wysokość: 115 mm, Szerokość: 61 mm, Głębokość: 11,6 mm;

Waga:
135g;

Dodatkowe:
Obsługa kart Mini-SIM, złącze 30-stykowe.

 

iPhone 1 generacji – ceny oraz premiera w Polsce

W dniu 29 czerwca 2007 roku, iPhone 1 generacji dostępny był w sprzedaży w dwóch wersjach pamięci: 4 GB za 499 USD oraz 8 GB za 599 USD. Huczna premiera miała wpływ na wielkie kolejki przed punktami sprzedaży. Przez pierwsze dwa lata, iPhone dostępny był wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, poprzez sieć komórkową AT&T Mobility oraz w oficjalnych iSpotach.

W naszym kraju premiera tego telefonu miała miejsce rok później, dlatego też rodacy mogli korzystać od razu z wersji 8 GB 3G. Co warte podkreślenia, iPhone’y z dystrybucji oficjalnej można było nabyć tylko u operatorów Orange i Era. W tamtym czasie ceny smartfonów były bardzo wysokie, niemniej jednak na pewno nie tak jak obecnie (choć zawsze można kupić używanego iPhona). W abonamencie od Orange podpisywanym na dwa lata w wysokości 150 złotych iPhone kosztował 399 złotych, zaś w wypadku umowy podpisywanej z Erą na dwa lata i abonamentu na poziomie 195 złotych miesięcznie, telefon ten można było otrzymać nawet za 1 zł.

 

iPhone 2007

iPhone 1 w 2007 roku zachwycił użytkowników (shutterstock)

 

Pojawienie się pierwszego iPhone’a to była rewolucja

Wprowadzenie pierwszego iPhone’a w 2007 roku stanowiło przełom w dziedzinie telekomunikacji i technologii mobilnych, wywierając ogromny wpływ na życie ludzi i sposób, w jaki korzystają z telefonów. Urządzenie to, stworzone przez Apple, wprowadziło szereg innowacji, które znacząco zmieniły zarówno interakcję użytkowników z urządzeniem, jak i ich codzienne nawyki.

Jedną z kluczowych REWOLUCJI było wprowadzenie ekranu dotykowego jako głównego interfejsu użytkownika. To znacząco usprawniło nawigację i interakcję, eliminując potrzebę tradycyjnych klawiatur fizycznych i przycisków nawigacyjnych. Otworzyło to drzwi do bardziej intuicyjnej obsługi urządzenia, umożliwiając łatwiejszy dostęp do różnorodnych funkcji.

Wraz z pojawieniem się App Store, iPhone stał się platformą, na której deweloperzy mogli tworzyć i dystrybuować aplikacje. To otworzyło nowe możliwości dla użytkowników, umożliwiając dostęp do tysięcy aplikacji o różnorodnych zastosowaniach – od rozrywki, przez produktowość, aż po edukację. Aplikacje stały się nieodłącznym elementem życia cyfrowego, umożliwiając personalizację i dostosowanie urządzenia do indywidualnych potrzeb.

Pierwszy iPhone znacząco zmienił również sposób komunikacji. Wprowadzenie wiadomości tekstowych i później aplikacji do komunikacji wideo pozwoliło użytkownikom na szybkie, efektywne i globalne kontakty. To wpłynęło na sposób prowadzenia zarówno rozmów prywatnych, jak i biznesowych, umożliwiając bezproblemowe komunikowanie się na odległość.

Ponadto, iPhone pierwszej generacji przyczynił się do wzrostu mobilności i dostępu do informacji. Urządzenie to umożliwiło korzystanie z Internetu w dowolnym miejscu i czasie, co stało się podstawową cechą smartfonów. Dzięki temu użytkownicy mogli przeszukiwać sieć, korzystać z mediów społecznościowych i uzyskiwać dostęp do informacji w czasie rzeczywistym, niezależnie od swojego położenia.

Pojawienie się iPhone’a gen 1 miało również znaczący wpływ na biznes i produktowość. Urządzenie to stało się nie tylko narzędziem komunikacji, ale również platformą do zarządzania kalendarzami, e-mailami, notatkami i innymi zadaniami biznesowymi. To umożliwiło użytkownikom skuteczne zarządzanie swoim czasem i obowiązkami, niezależnie od miejsca pracy.

Podsumowując, pojawienie się pierwszego iPhone’a wywarło ogromny wpływ na sposób, w jaki działają telefony i na codzienne życie ludzi. Innowacje technologiczne, takie jak ekran dotykowy, App Store, komunikacja w czasie rzeczywistym i mobilny dostęp do informacji, stały się pionierskimi elementami, które przekształciły sposób, w jaki komunikujemy się, pracujemy, bawimy się i funkcjonujemy w dzisiejszym społeczeństwie cyfrowym.

 

Pierwszy konkurent dla iPhone gen 1 – co to było?

Pierwszym konkurentem dla iPhone’a pierwszej generacji był smartfon BlackBerry Storm, wprowadzony na rynek w listopadzie 2008 roku. BlackBerry Storm był produktem firmy Research In Motion (obecnie znanej jako BlackBerry Limited) i miał na celu rywalizację z iPhone’em poprzez oferowanie interaktywnego ekranu dotykowego, podobnie jak w przypadku iPhone’a.

Jednak warto zaznaczyć, że choć BlackBerry Storm był jednym z pierwszych smartfonów, które próbowały konkurować z iPhone’em pod względem interaktywności ekranu dotykowego, nie zdobył on takiej samej popularności i uznania, jak produkt Apple. BlackBerry Storm miało swój unikalny interfejs, który starał się zaoferować podobne doświadczenia jak iPhone, jednak różnice w wydajności i jakości interakcji sprawiły, że nie był on równie udanym konkurentem.

Blackberry Storm konkurent pierwszego iPhone

Blackberry Storm – pierwszy smartfon konkurujący z iPhone (Wikipedia)

iPhone 1, jako pionier interfejsu użytkownika opartego na ekranie dotykowym, wprowadził w 2007 roku rewolucję w sposobie, w jaki ludzie interaktywnie komunikują się ze swoimi urządzeniami. Jego innowacyjny design nie tylko przyciągał uwagę, ale także ustanowił nowy standard dla przyszłych smartfonów. Łatwość obsługi iPhone’a 1, wynikająca z intuicyjnych gestów i płynności interfejsu, pozwalała użytkownikom na szybkie przyswajanie nowych technologii. Ten nowatorski podejście do komunikacji i rozrywki sprawiło, że iPhone 1 stał się nie tylko narzędziem pracy, ale także centrum multimedialnej rozrywki. Konkurencja szybko zauważyła sukces iPhone’a 1 i rozpoczęła prace nad własnymi urządzeniami z ekranem dotykowym, ale początkowy okres po wprowadzeniu iPhone’a 1 na rynek pokazał, jak daleko inni producenci są w tyle za Apple w kwestii innowacyjności i designu. Wprowadzenie iPhone’a 1 było nie tylko kamieniem milowym dla branży technologicznej, ale także punktem zwrotnym, który na zawsze zmienił sposób, w jaki ludzie postrzegają i używają smartfonów.

 

Interesujesz się tematyką smartfonów od Apple? Przeczytaj koniecznie o innych modelach iPhone.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.