Skip to main content

Historia firmy Apple rozpoczęła się w 1976 roku, kiedy to 25-letni Stephen Wożniak, 21-letni Steve Jobs oraz 41-letni Ronald Gerald Wayne założyli firmę. Jedną z ciekawostek o Apple jest że Stephen Wożniak, będący elektronicznym hakerem, jest polskiego pochodzenia. Jego ojciec miał polskie i niemieckie korzenie, a polski wydźwięk nazwiska Wożniak zwraca na to uwagę. Na początku firma rozpoczęła działalność w garażu Jobsa, po czym najstarszy z założycieli opuścił szeregi firmy.

 

Pierwszy komputer Woźniaka – “Apple I”

Jeszcze w tym samym roku (1976) zbudowany przez Wożniaka komputer osobisty został zaprezentowany wiosną w Homebrew Computer Club. Zyskał duże zainteresowanie oraz został wyprodukowany w nakładzie 200 sztuk. Kupić można go było od lipca 1976 z ciekawą, uznawaną przez niektórych szatańską cenę – 666,66 USD. Komputer miał obudowę z drewna.

W odróżnieniu od innych ówczesnych komputerów przeznaczonych dla hobbystów, które były sprzedawane w formie “zrób to sam” (tak, trzeba było je złożyć samemu – jak meble z Ikea), Apple I był sprzedawany już w pełni złożony – na jego płycie głównej zamontowanych było ponad 60 różnego typu układów scalonych. Aby jednak uzyskać w pełni funkcjonalny komputer, jego użytkownicy musieli jeszcze …dodać obudowę, zasilacz, klawiaturę i monitor. Apple I był pierwszym powszechnie dostępnym komputerem korzystającym z klawiatury i monitora oraz pierwszym komputerem marki Apple.

Apple_I - pierwszy komputer

Apple I – pierwszy komputer skonstruowany przez Steva Wozniaka (Wikipedia.org)

W następnym roku powstał model Apple 1, który jako pierwszy z produkowanych przez firmę komputerów, trafił do masowej produkcji. Była to ulepszona wersja pierwszego modelu. Był łatwiejszy w obsłudze oraz rozszerzono jego funkcję, np. dodano stację dyskietek.

 

Apple II – pierwszy komputer Apple do celów biznesowych

Kolejnym krokiem rozwoju firmy było stworzenie komputera przeznaczonego do celów biznesowych. Pierwszy taki model trafił na rynek w maju 1980 roku. Był to Apple II, prace nad nim rozpoczęły się od 1980 roku. Wspomagał je dr Wendell Sander. Komputer wyposażono w wysokiej jakości podzespoły: zaawansowany system operacyjny SOS, procesor Synertek 6502A oraz 128 kB pamięci RAM. Niestety cena komputera była dość wysoka (4 340 dolarów), przez co model nie odniósł sukcesu na rynku.

Apple II - drugi komputer Apple

Apple II – druga odsłona pierwszego komputera marki Apple (Wikipedia.org)

Kolejną próbą podbicia rynku był wprowadzony do sprzedaży w styczniu 1983 roku Apple II. Aby podkreślić na wzmocnienie komputera, dodano literkę e (“enhanced“). Wyróżniało go to, że w standardzie zawierał akcesoria oferowane do poprzednich wersji jako dodatki. Dodano w nim także kilka nowych funkcji oraz zwiększono pamięć operacyjną do 1 MB. Komputer został wyceniony na 1298 dolarów, co przyczyniło się do dużego zainteresowania przez potencjalnych klientów. W wyniku tego model ten był najdłużej produkowanych modelem w historii firmy (11 lat).

Apple IIe - 1983 rok

Apple IIe (Enchanced) – 1983 rok (Wikipedia.org)

 

Kolejnym projektem, nad którym zaczęto pracować w 1978 roku był projekt Apple Lisa. Miał to być skierowany dla klientów biznesowych potężny komputer osobisty z interfejsem graficznym. Swój debiut Lisa przeżyła w styczniu 1983 roku, z ceną 9 995 dolarów. Zawierała szerokie wyposażenie: procesor Motorola 6800 z 1 MB pamięci RAM, twardy dysk zewnętrzny o pojemności 5 MB oraz dwie dwugłowicowe stacje dyskietkowe.

Apple Lisa - jeden z pierwszych komputerów osobistych Apple

Apple Lisa – jeden z pierwszych komputerów osobistych Apple

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w dziejach firmy, było mianowanie Johna Sculley’a na stanowisko generalnego dyrektora Apple.

 

Pierwsze Macintoshe, czyli popularne Mac’i

24 stycznia 1984 odbyło się coroczne zebranie udziałowców Apple’a, na którym zaprezentowano Macintosha 128K. Był komputer osobisty z myszką i GUI. Wyposażony został w procesor Motorola 68000, 9-calowy wbudowany monitor, 128 kB pamięci RAM i 64 kB pamięci ROM oraz stację dyskietek. Całość ważyła 7,5 kg.

Macintosh sprzedawano z dwoma aplikacjami: edytorem grafiki MacPaint oraz edytorem teksu MacWrite. Kosztował 2 495 dolarów. Niestety miał poważny problem, jego graficzny system operacyjny był niekompatybilny z oprogramowaniem. Dlatego konieczne było przeprojektowanie oraz napisanie kodu od nowa.

Kryzys gospodarczy z 1984 roku dosięgnął także Apple. Znacząco popsuły się stosunki pomiędzy Jobs’sem a Sculley’em. Spowodowało to zwolnienie Jobs’a, po dziesięciu  latach pracy w firmie.

Macintosh 128 - pierwszy Mac od Apple

Macintosh 128 – pierwszy Mac od Apple (Wikipedia.org)

 

Era publikowania zza biurka w pierwszych komputerach Apple

Kombinacja drukarki LaserWriter, Maca oraz różnorodnego oprogramowania umożliwiła wprowadzanie tekstów i obrazów do komputera. Umożliwiało to przygotowanie dokumentu do druku, jego pogląd oraz wydruk. W ten sposób powstał proces zwany publikowaniem zza biurka (Desktop Publishing). Początkowo, ta możliwość była zarezerwowana wyłącznie dla Maców, jednak szybko stało się to standardem również dla komputerów IBM PC.

W 1986 roku wprowadzono do sprzedaży komputer Apple Macintosh Plus, w którym położono duży nacisk na komunikację i pamięć. W modelu znajdował się 1 MB pamięci RAM (rozszerzonej nawet 4 MB) oraz nowoczesna równoległa magistrala SCSI. Umożliwiała ona podłączenie 7 różnych komponentów, takich jak np. skaner, dysk twardy. Rozbudowano także napęd dyskietek do 800 KB pojemności. Cena produktu nie była mocno wygórowana, kosztował on 2 600 dolarów. Model stał się popularny i sprzedawany był przez prawie 5 lat.

Mimo użycia nowoczesnych komponentów, Mac Plus nadal nie rozwiązywał wszystkich problemów. Klienci narzekali na niską jakość grafiki oraz częstotliwości. To wszystko hamowało wejście MACA na rynek komputerów biznesowych. Dlatego w 1987 roku wprowadzono Macintosha II z procesorem Motorola 68020, który pracował z częstotliwością 16 MHz. Dodano także kolorową wersje graficzną języka, będącego sercem maszyny. Usprawnieniem była też możliwość obsługi wyświetlacza o każdej wielkości oraz obsługa kilku monitorów.

Apple Macintosh Plus

Apple Macintosh Plus (Wikipedia.org)

 

Obok Macintosha II, wprowadzono drugi model – Macintosha SE. Był to pierwszy komputer kompaktowy MAC posiadający jedno gniazdo rozszerzeń oraz dysk twardy o pojemności 20 MB. Zaprojektowano także nowy wygląd komputera, tworząc obudowę sprawiająca wrażenie mniejszej niż była w rzeczywistości.

Kolejnym wprowadzonym do oferty w 1988 roku modelem był Macintosh IIx. Posiadał on 32-bitory mikroprocesor Motorola 68030. Zawierał także Memory Management Unit (MMU), czyli zestaw układów realizujących dostęp do pamięci komputera przez procesor. Rok później dodano do oferty 5 kolejnych modeli:

  • Macintosh IIX – wersja bardziej kompaktowa z mniejszą ilością gniazd,
  • Mac SE/30 – z procesorem 68030,
  • Macintosh IIci – pierwszy w historii komputerów Mac obsługujący 32-bitowe adresowanie, posiadający procesor z zegarem 25 MHZ,
  • Macintosh Portable – płaska maszyna, z aktywną matrycą,
  • Macintosh IIfx – zawierał procesor z zegarem 40 MHz, dwa procesory Apple II-era oraz szybszą pamięć.

Wzloty i upadki pierwszych Maców

W latach 90 komputery innych producentów zaczęły doganiać technologię Maców. Często były znacznie tańsze od produktów Apple’a. W odpowiedzi na to zaczęto wprowadzać linię niedrogich Maków. Jednak nawet to nie pomogło utrzymać się na rynku i sprzedaż zaczęła gwałtownie maleć. Popularnością zaczęły cieszyć się nowe produkty konkurencji. W 1996 roku Apple przejął firmę NeXT, co umożliwiło powrót do firmy jej założyciela, czyli Steve’a Jobsa.

Odrodzenie i pierwszy iMac

Rok po powrocie do firmy Jobsa, Apple wydał na rynek pierwszego iMaca, czyli pierwszy komputer Apple all-in-one. Jego najbardziej charakterystyczną cechą była jego przezroczysta obudowa. Wyposażono je w 2 porty USB oraz stację dysków CD. Odbiór produktu był bardzo pozytywny, tylko w ciągu pierwszych 139 dni sprzedano ponad 800 tysięcy iMaców.

W lipcu 1999 roku na rynek trafił pierwszy notebook – iBook. Okazał się on takim samym hitem sprzedażowym jak wcześniejsze iMaci. Firma, korzystając ze szczytu, wciąż wprowadzała co raz to nowsze modele, zawierające kolejne unowocześnienia.

W 2005 roku firma postawiła skupić się głównie na mobilnych urządzeniach, tworząc najbardziej innowacyjne urządzenie niw rynku – Iphone’a. Dzięki temu firma osiągnęła światowy sukces.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.