Skip to main content

Historia Stevena Paula Jobsa rozpoczyna się 24 lutego 1955 roku w San Francisko kiedy to mały Steven przychodzi na świat. Jobs był założycielem przedsiębiorstwa NeXT Inc., które później zostało przejęte przez Apple Computer Inc. obecnie Apple Inc. Znany był światu jako jeden z trzech ojców – założycieli, były prezes oraz przewodniczący rady dyrektorów Apple Inc.

Jako jeden z pierwszych dostrzegł potencjał znajdujący się w wynalazku laboratoriów przedsiębiorstwa Xerox – chodzi o środowisko graficzne i mysz komputerową, dzięki czemu sukces odniosły komputery Macintosh oraz graficzny system Mac OS.

 

Steve Jobs – Lata młodości

Rodzice Stevena Jobsa – Abdulfattah John Jandal i Joanne Carole Schieble poznali się w Stanach Zjednoczonych, gdy ojciec Stevena z Uniwersytetu Amerykańskiego w Bejrucie wyjechał do Stanów Zjednoczonych by kontynuować naukę. Po urodzeniu się małego Stevena w roku 1955 został on adoptowany przez Paula i Clarę Jobsów Mountain View w Kalifornii. Miał biologiczną siostrę, którą była pisarka Mona Simpson. Dla Jobsa biologiczni rodzice byli „wyłącznie bankiem spermy i komórek jajowych”, jak sam mówił. Uważał, że „to nie jest nic bolesnego, po prostu tak właśnie było – bank spermy, nic poza tym”.
Część swojej młodości Steve odżywiał się pokarmami niezawierającymi produktów odzwierzęcych, był weganinem, lecz nie trwało to długo.
W 1972 roku Jobs ukończył średnią szkołę średnią w Cupertino w Kalifornii. Rozpoczął studia na kierunku prawo w Reed College w Portland w stanie Oregon i kontynuował je jedynie przez miesiąc.

 

dom i slawny garaz steva jobsa

Dom i słynny garaż Steva Jobsa w Kaliforni

 

Początki kariery Steva Jobsa

W roku 1974 Jobs wrócił do Kalifornii. Tam uczęszczał na spotkania klubu komputerowego „Homebrew Computer Club”. Następnie rozpoczął pracę w Atari, gdzie wraz ze Stevem Wozniakiem, z którym spotykał się z klubie komputerowym projektował gry komputerowe. W między czasie dowiedziono, że zabawkowy gwizdek, który był dołączany do płatków śniadaniowych Cap’n Crunch miał możliwość wydawania dźwięku o częstotliwości 2600 Hz, tak, jak sygnał kontrolny używany przez system telefonicznych rozmów międzymiastowych AT&T. Jobs i Wozniak jeszcze w tym samym roku zaczęli sprzedawać tak zwane niebieskie pudełka (z ang. blue boxes), które opierały się na tym pomyśle. Dzięki niebieskim pudełkom można było dzwonić za darmo. Planował, że zarobione pieniądze przeznaczy na podróż do Indii w celu osiągnięcia oświecenia duchowego. W końcu się udało, Jobs pojechał do Indii ze swoim kolegą, który później stał się pracownikiem Apple – Danielem Kottkem. Znali się ze studiów w Reed College. W Indiach w Kainchi spotkali się z guru Neem Karoli Babą. Jobs wrócił z Indii z ogoloną głową i w tradycyjnym stroju hinduskim – jako buddysta. W tym okresie swego życia Steven eksperymentował z LSD.

Steve Jobs i Apple

W garażu domu Paula i Clary Jobsów założono firmę o dość prostej nazwie: Apple. W 1976 roku, Jobs wspólnie z Wozniakiem, założył zupełnie nową firmę informatyczną, co w tamtych czasach nie było aż tak popularne. Pierwszy wyprodukowany przez nich komputer to Apple I, który sprzedawali po 666,66 USD, by następnie w 1977 roku zbudować Apple II, który odniósł sukces na rynku komputerów domowych. To dzięki Apple II przedsiębiorstwo Apple stało się jednym z najważniejszych przedsiębiorstw produkujących komputery domowe. W 1980 roku firma Apple weszła na Nowojorską Giełdę Papierów Wartościowych a na rynku pojawił się także Apple III.

W 1983 roku Jobs z Johna Sculleva z PepsiCo zrobił prezesa Apple. Podobno długo nie musiał go namawiać pytając go: „Czy chce przez resztę życia sprzedawać słodzoną wodę, czy woli iść z nim i zmieniać świat?
Jeszcze tego samego roku Apple wydało komputer Apple Lisa. Był to zaawansowany technologicznie model lecz jednak nie odniósł sukcesu rynkowego.
W 1984 roku Apple zaprezentowała pierwszy komputer z serii Macintosh.

NeXT i Pixar

Rok 1985 roku zapoczątkował zmiany. Konflikt Jobsa z Johnem Sculleyem, Jobs doprowadził do jego odejścia z Apple. Następnie w 1986 roku Jobs kupił od George’a Lucasa za blisko 10 milionów dolarów USD studio animacji komputerowej, oddział grafiki komputerowej przedsiębiorstwa Lucasfilm. Tak powstał NeXT. W 1986 roku przedsiębiorstwo NeXT przejęła firma Pixar. Dyrektorem generalnych Pixar został Jobs. Pixar wyprodukował 24 filmy pełnometrażowe zaczynając od filmu Toy Story w 1995 roku. Toy Story osiągnęło sukces finansowy i uznanie widzów i krytyków. The Walt Disney Company w 2006 roku przejęło firmę Pixar za 7,4 mld USD w akcjach.

Wielki come back do Apple

W 1996 roku Apple wykupiło NeXT za 402 miliony USD a tym samym sprowadzono Jobsa do macierzystego przedsiębiorstwa, które swego czasu zaczynało mieć złą sytuację finansową. Jobs w 1997 roku został prezesem Apple i pracował za stawkę 1 dolara ale miał również zyski z dywidend. Jobs wprowadził iMaca na rynek, poprawiając kondycję finansową firmy Apple. iMac stał się jednym z pierwszych komputerów, w którym duży nacisk położono na wygląd. Jobs w okresie zarządzania firmą Apple wszedł również na rynek muzyczny z odtwarzaczem iPod, internetowym sklepem muzycznym iTunes Store a także w świat telefonów komórkowych z pierwszym smartfonem iPhone, a w 2010 roku na rynek tabletów, ukazując światu pierwszą generację iPada.

Życie prywatne Steva Jobsa

Jobs ożenił się z Laurene Powell w 1991 roku. Z żoną miał syna i dwie córki. Miał również córkę z poprzedniego związku – Lisę.

 

Problemy ze zdrowiem

W 2004 roku Jobs był operowany, usunięto mu nowotwór trzustki. W trakcie jego nieobecności przedsiębiorstwem Apple zarządzał Tim Cook.
14 stycznia 2009 roku Steve Jobs rozesłał mail do pracowników, w którym poinformował o swoim urlopie zdrowotnym. W wiadomości można przeczytać, że jego pierwotne problemy okazały się o wiele poważniejsze niż podejrzewał. Jobs planował powrót do przedsiębiorstwa na wakacje. W czasie jego nieobecności zastąpić go miał Tim Cook[11].

W 2009 roku media poinformowały, iż Jobs przeszedł pomyślnie zabieg przeszczepienia wątroby. W 2011 roku Jobs ponownie udał się na urlop zdrowotny. Pozostał on na stanowisku dyrektora generalnego. Pod koniec 2011 roku Jobs zrezygnował z funkcji CEO Apple, obejmując stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów przedsiębiorstwa. Zastąpił go Tim Cook. Jobs powiedział, że nie mógł już pełnić funkcji CEO tak, aby sprawnie kierować przedsiębiorstwem. Redaktor The Wall Street Journal napisała wówczas, że przyczyną rezygnacji może być jego stan zdrowia.

 

Śmierć Steva Jobsa

Jobs zmarł w swoim domu w Kalifornii 5 października 2011 roku około 15:00 w Palo Alto, z powodu nawrotu leczonego wcześniej nowotworu trzustki i zatrzymania oddechu. O śmierci poinformowano na stronie internetowej Apple:
„Z ogromnym smutkiem informujemy, że dzisiaj Steve Jobs odszedł od nas. Jego mądrość, pasja i energia były źródłem niezliczonych innowacji, które wzbogacają i poprawiają nasze życia. Dzięki Steve’owi świat jest zdecydowanie lepszy. Jego największą miłością była żona Laurene i jego rodzina. Kierujemy nasze serca w ich stronę oraz w stronę tych wszystkich, którzy doświadczyli jego nadzwyczajnych talentów.”

Przez tygodnie po śmierci Jobsa na stronie Apple było wyświetlane imię i nazwisko byłego CEO Apple, lata życia i jego portret.
Został pochowany na Alta Mesa Memorial Park.

 

Steve Jobs

Steve Jobs

Pamięć

Steve Jobs ma swój pomnik w Budapeszcie. W roku 2022, dokładnie 7 lipca został pośmiertnie odznaczony Prezydenckim Medalem Wolności przez prezydenta Joego Bidena.

Dla wielbicieli książek przedstawiamy listę dzieł, w których możecie znajdziecie cząstkę Jobsa i poznać jego historię:
Michael Moritz, The Little Kingdom (1984)
Alan Deutschman, The Second Coming of Steve Jobs(2001).
Jeffrey S. Young, William L. Simon, iCon: Steve Jobs (2005).
Walter Isaacson, Steve Jobs (2011)
Blumenthal Karen, Steve Jobs: The Man Who Thought Different (2012),

Dzięki serwisowi AppleHome Warszawa Wasze urządzenia iPhone, iPod, iPad, iMac, MacBook, które stworzył Jobs mogą pozostać we wspaniałej kondycji przez cały czas. Skorzystaj z bezpłatnej diagnozy swojego urządzenia Apple i napraw iPhone, iPod, iPad, iMac, MacBook z serwisem Apple Warszawa.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.