Skip to main content

iOS 16 to aktualnie (stan na grudzień 2022 🙂 najnowsza wersja systemu operacyjnego, jaką Apple opracował dla swoich smartfonów iPhone, Apple przyzwyczaiło nas do nowej, dużej aktualizacji raz w roku i w 2022 było podobnie. Szesnastka – jak i poprzednie wersje systemu iOS, przyniósł ze sobą kilka naprawdę ciekawych funkcji i trików, które usprawniają korzystanie ze smartfona i sprawiają, że niektóre czynności można zrobić o wiele szybciej niż we wcześniejszych aktualizacjach. Dodatkowo będzie można się dowiedzieć o ciekawostkach związanych z nową aktualizacją oraz najważniejszymi zmianami, które zostały zastosowane względem iOS 15. Co zatem ciekawego znajdziemy w szesnastej odsłonie naszego ulubionego systemu operacyjnego?

 

iOS 16 i nowy Tłumacz

Aplikacja tłumacza została zmodyfikowana, a co cieszy najbardziej, w końcu doczekaliśmy się w niej naszego języka polskiego, co zapewne sprawi, że aplikacja będzie o wiele częściej używana. Kolejną zmianą jest to, że wchodząc w przeglądarkę, możemy zaznaczyć tekst będący na jakiejś stronie w obcym języku i od razu pojawi się możliwość tłumaczenia bez potrzeby kopiowania tekstu i ponownego przejścia do aplikacji. Wchodząc w ustawienia tłumacza, można włączyć opcję tryb lokalny, jest ona niesamowicie przydatna, ponieważ umożliwia tłumaczenie konkretnego tekstu bez używania internetu.

 

Edycja zdjęć i wycinanie obiektów jeszcze prostsze w iOS 16

Dla osób korzystających z chmury rodzinnej nowa funkcja będzie niesamowicie przydatna, poszczególne zdjęcia z członkami rodziny będą dodawane automatycznie do rodzinnego albumu, dzięki temu, że iPhone sam będzie wykrywał poszczególne osoby i dodawał je do odpowiednich albumów. Funkcja ta oferuje także, dzielenie się zdjęciami z chmury, gdy w pobliżu są osoby z rodziny, proces ten również zachodzi automatycznie, więc nie trzeba wykonywać dodatkowych czynności.

Zmodyfikowana została opcja wycinania obiektów, dzięki nowej aktualizacji iOS 16 wystarczy przytrzymać jakiś obiekt znajdujący na zdjęciu, a Iphone automatycznie wykryje, o jaki obiekt chodzi, pozwoli wyciąć go z tła i przenieść w inne miejsce, które będzie dla nas odpowiednie, przykładowo może być to notatnik lub wiadomość. Niekiedy zdarza się, że wycinane obiekty są niedokładne, ale w większości przypadków działa to poprawnie. Funkcja ta oczywiście przyda się osobom, które często publikują zdjęcia na platformach typu Instagram, dzięki niej nie trzeba będzie używać dodatkowych programów odpowiadających za wycinanie obiektów, wystarczy to zrobić za pomocą swojego smartfona.

Edycja zdjęć w iOS 16 została poszerzona o dodatkową opcję, edytując swoje zdjęcie, można zapisać ustawienia jego edycji i przenieść je do innego zdjęcia, funkcja ta obrobi inne zdjęcie w ten sam sposób, jak zrobiło się to na poprzednim. Bardzo przydatna opcja dla influencerów lub po prostu dla osób, które lubią bawić się edycją, przy jej użyciu nie trzeba powtarzać tej samej czynności, ponieważ skopiowane zostaną wszystkie parametry z oryginalnej edycji. Warto jeszcze dodać, że została wprowadzona również opcja, która pozwala złączyć duplikaty zdjęć i kontaktów, przez co smartfon stanie się bardziej przejrzysty i łatwiej będzie nam znaleźć w nim poszczególne rzeczy.

 

Touch iD i Face iD z dodatkowymi funkcjami

Aktualizacja iOS 16 wprowadziła dodatkowe funkcje, do których będą potrzebne Touch iD i Face iD, zmieniła również, w niektórych przypadkach ich działanie. Jedną ze zmian wprowadzonych przez nowy system iOS, jest działające Face iD w poziomie, mała zmiana, ale każdy posiadacz smartfona z nadgryzionym jabłuszkiem w logo wie, jak ułatwi ono życie.

Kolejną nowością jest to, że do zabezpieczenia notatki nie trzeba już tworzyć kolejnego hasła, jak to miało miejsce wcześniej, tylko wystarczy, że wybierze się opcję „Używaj kodu iPhone’a”, która powoduje, że do zabezpieczenia notatki można użyć kodu, a co za tym idzie do odblokowywanie, można wykorzystać Touch iD oraz Face iD.

 

Rozmowy i wiadomości poprawione w iOS 16

Aplikacja Wiadomości została ulepszona, a zmianą, jaką dostała jest to, że wysłaną wiadomość można edytować, ale osoba, do której wysłano tę wiadomość, może zobaczyć, co w niej było przed edycją. W aplikacji iMessage zostało wprowadzone również usuwanie wiadomości takie, jak ma miejsce w aplikacji Messenger. Tutaj działa to podobnie, jednak różni się tym, że w iMessage od wysłania wiadomości ma się 15 minut na to, aby ją usunąć, po upływie tego czasu wiadomość można tylko edytować. Dodatkowo można wykorzystać funkcję SharePlay, która w Wiadomościach umożliwia słuchanie muzyki lub oglądanie filmów z wybraną osobą w czasie rzeczywistym i komentowanie treści aktualnie odtwarzanych. Ciekawą funkcją jest czucie klawiatury, można ją włączyć w zakładce „haptyka„. Daje ona fajny efekt poczucia, że klawisze reagują na dotyk podczas pisania wiadomości lub innych treści.

Podczas rozmowy telefonicznej chyba każdemu właścicielowi iPhona zdarzyło się przypadkowo kliknąć przycisk z boku, który wtedy odpowiadał za natychmiastowe wyjście z rozmowy. Apple dało nam możliwość wyłączenia tej funkcji, wystarczy wejść w dostępność i dotyk, a następnie kliknąć w „Nie kończ połączenia po zablokowaniu”, kolejna drobna zmiana, a bardzo przydatna.

 

Ekran blokady

Aktualizacja iOS 16 wprowadza ciekawą funkcję, jaką jest personalizacja ekranu blokady. Tryb edycji, do którego można wejść, poprzez przytrzymanie ekranu blokady umożliwia:

  • dodawanie widżetów według własnego uznania
  • ustawianie rodzajów i kolorów czcionki
  • ustawienie wyświetlanych informacji takich jak data czy godzina w miejscu, w którym się chce

I chyba najfajniejsza funkcja, czyli ustawianie tapety z poziomu zablokowanego ekranu. Aby było to możliwe, trzeba najpierw zaznaczyć w galerii jakie zdjęcia, mają się wyświetlać w ekranie blokady i dopiero wtedy można będzie je zmieniać z poziomu zablokowanego ekranu. Jeśli nie ma się pomysłu na tapetę, to warto się zastanowić nad tapetą astronomiczną, która wyświetla warunki atmosferyczne w miejscu, w jakim aktualnie się przebywa.

 

Pomniejsze zmiany i funkcje w wersji 16 iOS

Nowy iOS daje możliwość sprawdzenia, jakie jest hasło do Wi-Fi – wystarczy, wejść w zakładkę odpowiadającą za łączenie się z internetem domowym i nacisnąć na kropeczki podpisane jako hasło. Funkcja przydatna w sytuacji, gdy nie pamięta się własnego hasła do Wi-Fi, a jest się z nim połączono automatycznie, wtedy wystarczy sprawdzić w ustawieniach, jakie ono jest.

Do Apple Watcha została dodana nowa funkcja, która umożliwia przechwycenie obrazu z urządzenia na Iphone. W zakładce dostępność można włączyć wspomnianą funkcję, znajduje się pod nazwą „Klonowanie Apple Watch”.

Mała zmiana została wprowadzona podczas słuchania ulubionych utworów, po włączeniu piosenki zablokowany ekran będzie inaczej wyglądał niż wcześniej, na dole będzie malutki odtwarzacz, który ma kilka funkcji, przykładowo można zmieniać nim utwory lub przełączać muzykę na inne urządzenie. Jak jesteśmy przy muzyce, to warto wspomnieć, że dla osób, które używają Apple Music powstała nowa opcja, która umożliwia sortowanie playlist według własnych preferencji, co zwiększa przejrzystość aplikacji.

Nowa aktualizacja oprócz zmian i nowości wprowadziła jeszcze ulepszenia do starych aplikacji takich jak:

  • Mapy (dodaje przystanki do trasy)
  • Apple Pay (poprawione bezpieczeństwo)
  • Wallet (poprawione bezpieczeństwo)
  • Zdrowie (aplikacja daje przypomnienie o zażyciu leków)

BTW: Premiera iOS 17 już 18 września 2023! 😉

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.