Modele i generacje iPhone: historia iPhona od 2007 roku

Modele i generacje iPhone - historia

Modele i generacje iPhone: historia iPhona od 2007 roku

29 czerwca 2007 roku to przełomowa data w historii telefonów komórkowych, bowiem tego dnia na rynku pojawił się pierwszy iPhone. Ówczesny szef firmy Apple, Steve Jobs, już wtedy zapowiedział, że nie jest to zwykłe urządzenie, a styl życia. Przeczytaj, jak wygląda historia telefonów Apple iPhone i poznaj wszystkie najpopularniejsze generacje i modele tego smartfona.

Apple iPhone: przełomowy pomysł

W roku 2007, kiedy Steve Jobs przedstawił pierwszego Iphone’a, wiele osób uznało ten telefon za wręcz kuriozalny. Urządzenia, z których korzystano w tamtym czasie były mniej zaawansowane technicznie, stąd idea twórców Apple wydawała się mocno ekscentryczna. Świat zszokowało to, iż iPhone miał być urządzeniem bez klawiatury, który do obsługi potrzebuje jedynie naszego dotyku palca. Dziś wiemy, że był to moment przełomowy dla technologii komórkowej. Steve Jobs i Apple rozpoczęło nową erę, która trwa po dziś dzień.

Pierwszy telefon od marki Apple – iPhone 2G (2007)

To właśnie iPhone 2G rozpoczął generację iPhone’ów, która trwa i rozwija się do dziś. Jego design był dość skromny, jak na aktualne standardy, ale w porównaniu do ówczesnych modeli telefonów komórkowych robił już wrażenie. Sprzęt ten posiadał wyświetlacz o przekątnej liczącej zawrotne jak na dzisiejsze standardy, 3,5 cala, dostęp do internetu oraz pojemność wynoszącą jedynie 16 GB. To właśnie ta druga cecha sprawiła, że znacząco wyprzedził on swoją konkurencję. Możliwość łączenia się z siecią poprzez Wi-Fi była swego rodzaju przełomem, tak samo, jak innowacyjna 2-megapikselowa kamera tylna.

Pierwsdzy iPhone 2G - 2007

 

Pierwsdzy iPhone 2G - 2007

Pierwszy iPhone 2G – premiera miała miejsce w 2007 roku.

 

Druga generacja – iPhone 3G (2008)

W związku z entuzjazmem konsumentów w przyjęciu pierwszej generacji iPhone’a, konstruktorzy Apple rok po jego premierze, czyli w 2008 roku, zaprezentowali światu swoje kolejne dzieło – model iPhone 3G. Telefon ten był, mimo iż, wizualnie niewiele różnił się od swojego poprzednika, był bardziej zaawansowany technologicznie. Użytkownicy docenili możliwość obsługi sieci 3G oraz funkcji korzystania z GPS’a. Pierwsza z nich pozwoliła posiadaczom iPhone’a na korzystanie z internetu poza domem. To nie była jednak największa nowika technologiczna, bowiem w tym modelu pojawiła się inna prawdziwa rewolucja, a dokładniej możliwość z korzystania ze sklepu z aplikacjami AppStore, która była wielkim przełomem na rynku telefonów komórkowych.

 

iPhone 3G - druga generacja smartfona

iPhone 3G – druga generacja smartfona od Apple

 

Poprawiona generacja – iPhone 3GS (2009)

Kolejny rok, to już standardowo premiera nowego modelu. Tym razem jest to iPhone 3GS. Podobnie jak w przypadku jego poprzednika, nie zastosowano szczególnych zmian w sferze wizualnej telefonu. Producent postawił tym razem na 3-megapikselowy aparat, a także zaoferował klientom aż 32 GB pamięci wewnętrznej. Dodatkowo pojawiła się opcja sterowania głosem, a także nagrywania filmów oraz możliwość geotagowania zdjęć.

iPhone 3Gs

iPhone 3Gs – jeszcze z zaokrągloną, obłą obudową

 

Czwarta generacja –  iPhone 4 (2010)

W dniu 24 czerwca 2010 roku świat dowiedział się o kolejnym z modeli iPhona. Tym razem mocno zauważalne były zmiany wizualne. Apple zaimplementował w iPhone 4 aluminiowe ramki oraz szklaną obudowę wprawiając tym wielu w prawdziwe zdumienie. Warto wspomnieć także o wyświetlaczu Retina, który charakteryzował się znaczącą poprawą jakości obrazu. Największą rewolucją było coś, bez czego nie wyobrażamy sobie smartphonów w dzisiejszych czasach, czyli przednia kamerka. Aparat główny posiadał natomiast aż 5 megapikseli oraz pięciokrotny zoom cyfrowy, a także został wyposażony w lampę LED. Model ten był pierwszym, który umożliwiał wideorozmowę za pomocą funkcji FaceTime, która dostępna jest we wszystkich iPhone’ach do dziś.

Apple iPhone 4

iPhone 4 – pierwszy „kanciasty” smartfon Apple ze szklanymi plecami

 

iPhone 4S – pierwszy z model o dwurdzeniowym procesorze (2011)

W październiku 2011 poznaliśmy kolejny model – iPhone 4S. Nie zmienił się pod względem wizualnym w porównaniu do poprzednika. Apple wprowadził kilka nowych rozwiązań, aby przekonać kolejnych użytkowników do zakupu telefonu, a jest to między innymi dwurdzeniowy procesor. Można było kupić także model z pamięcią 64 GB. W tej serii pojawiła się także po raz pierwszy asystentka głosowa Siri. Aparat główny wyposażono w matrycę o rozdzielczości 8 Mpix, dzięki czemu zyskał on lepszą jakość zdjęć niż poprzednicy.

iPhone 4s

iPhone 4s – poprawiona wersja smartfona Apple z 2011 roku

 

iPhone 5 – Rok 2012 i dostęp do sieci 4G LTE

Po premierze we wrześniu 2012 roku modelu iPhone 5 szybko stał się jednym z najchętniej kupowanych telefonów. Smartphone posiadał obudowę z aluminium, zrezygnowano bowiem z użycia szkła. Po raz pierwszy zaprezentowano także wyświetlacz o przekątnej 4” oraz 1 GB pamięci operacyjnej. Mimo iż ówcześnie inne marki telefonów komórkowych tworzyły telefony komórkowe o większych wyświetlaczach, Apple stawiał na poręczność. Warte podkreślenia jest zastosowanie innowacyjnego skanera linii papilarnych Touch ID oraz fakt, iż ten model był jednym z najlżejszych smartfonów w historii. Ti w iPhonie 5 również zastosowano po raz pierwszy złączeni lightning.

iPhone 5

iPhone 5 – 2012 rok

 

iPhone 5S oraz 5C – 2013 rok

Rok 2013 przynosi kolejny przełom, tym razem jest to wypuszczenie dwóch modeli tego samego telefonu w jednym czasie. Premiera iPhone’a 5S oraz 5C w pierwszych tygodniach zanotowała aż 9 milionów sprzedanych sztuk łącznie. Co różni obie wersje? iPhone 5S w porównaniu do zwyczajnej wersji zyskał ulepszenia, a w przypadku 5C Apple położono nacisk jedynie na podzespoły. Różnica wynika także z obudowy i kolorystyki, ponieważ iPhone 5C posiada obudowę plastikową, a iPhone 5s aluminiową. Oba modele zostały wyposażone w czytnik linii papilarnych Touch ID, a wersja 5S dodatkowo posiada podwójną lampę błyskową oraz znacznie ulepszony aparat.

iPhone 5s

iPhone 5s – 2013 rok

 

iPhone 6 i iPhone 6 Plus – 2014 rok – Szósta generacja

Kolejny rok (2014) to kolejne wersje iPhone’a. Zaprezentowano iPhone 6 o 4,7 calowym ekranie oraz iPhone’a 6 Plus liczącym 5,5 cala. Dwa warianty posiadają mocny 64-bitowy procesor Apple A8 oraz 128 GB pamięci wewnętrznej. Prawdziwą innowacją było zastosowanie optycznej stabilizacji obrazu w celu poprawy jakości zdjęć i filmów. Była to jedna z ważniejszych premier w historii iPhone’a. Oba modele zostały wyposażone w kluczową funkcję, jaką jest możliwość płacenia zbliżeniowego poprzez NFC.

Apple iPhone 6

Apple iPhone 6 – powrót do okrągłych kształtów

 

Rok 2015 i premiera iPhone 6s oraz iPhone 6s Plus – Szósta generacja poprawiona

To także kluczowe modele w historii Apple. Wersje te wspierane są aktualizacjami przez Apple do dziś. W iPhone 6s i iPhone 6s Plus wprowadzono możliwość nagrywania wideo w 1080 p. Seria 6s jest pierwszą z funkcją Live Photos, czyli możliwością wykonywania ruchomych fotografii i przednią kamerą z rozdzielczością HD. Zwiększono także pamięć RAM z 1 GB do 2 GB. Dopracowano także aluminium, z którego powstała obudowa oraz ulepszono technologię 3D Touch. W tym czasie Apple odnotowywało rekordy sprzedaży telefonów.

iPhone 6s - 2015 rok

iPhone 6s – 2015 rok premiery

 

Przełomowy 2016 rok i premiera iPhone SE

Mówiło się, że ten model był swojego rodzaju hybrydą dwóch innych telefonów – iPhone’a 5S i 6S. Powrócono do 4-calowego ekranu i wyposażono daną wersję w wydajny procesor Apple A9 oraz większość funkcji występujących w modelu 6s. iPhone SE był bardzo popularny w tamtym czasie, ze względu na swoją konkurencyjną cenę. iPhone SE wyglądem nie różni się w zasadzie niczym od starej dobrej „piątki”.

 

iPhone 7 oraz 7 Plus – 2016 rok – siódma generacja

Modele iPhone 7 i iPhone 7 Plus zadebiutowały podobnie jak wersja SE w 2016 roku. Marka Apple wierzyła, że następcy szóstej generacji powtórzą sukces poprzedników, niestety, tak się nie stało. Użytkownicy byli szczególnie rozczarowani brakiem złącza słuchawkowego. Warto docenić jednak zastosowane innowacje – wodoodporna obudowa, głośniki stereo oraz podwójny aparat w iPhonie 7 Plus. Urządzenie pozwalało na wykonywanie popularnych dziś zdjęć portretowych z charakterystycznym, rozmytym tłem.

iPhone 7 PLUS

iPhone 7 PLUS – duży ekran i te same okrągłe krawędzie – niestety już bez gniazda słuchawkowego

 

iPhone 8, 8 Plus i oraz iPhone X – ósma generacja, 2018 rok.

W iPhone’ach serii 8 nie zastosowano zmian wizualnych, jedynie ulepszono procesor, aparat fotograficzny oraz powrócono do szklanej obudowy, która umożliwiła ładowanie bezprzewodowe. Wyświetlacz wyposażono w innowacyjną technologię o nazwie True Tone dopasowującą temperaturę barwową do oświetlenia. Wielkim przełomem była natomiast premiera iPhone’a X, czyli pierwszego smartphone od Apple całkowicie obsługiwanego gestami oraz posiadającego FaceID, czyli odblokowywanie i autoryzację aplikacji przez skanowanie twarzy. Zrezygnowano w nim także z przycisku „Home”. iPhone X różnił się wizualnie od wcześniejszych modeli.

iPhone X - ósma generacja

iPhone X – ósma generacja

 

iPhone XS, XS Max oraz iPhone Xr – 2018 rok – Seria S

iPhone’a XS oraz iPhone’a XS Max, czyli seria S, która miała być ulepszeniem będącej już na rynku serii X. Główne wprowadzone zmiany to najszybszy na rynku procesor Apple A12 Bionic oraz innowacyjny, przejrzysty wyświetlacz Super Retina HD. iPhone XS zaopatrzony został w przekątną ekranu 5,8” a XS Max w aż 6,5”. Były to pierwsze modele obsługujące technologię Dual-Sim. Wprowadzono równocześnie na rynek iPhone XR w dużo niższej cenie niż iPhone XS, czy XS Max. Zastosowano także większy wyświetlacz, bo o przekątnej 6,1. Model XR cechuje się także bardziej wytrzymałą baterią.

iPhone XS Max

iPhone XS Max posiadał ładowarkę!

 

iPhone 11, 11 Pro i 11 Pro Max – 2019 – generacja jedenasta

Modele iPhone’a 11 to kolejne produkty z wielkimi rewolucyjnymi zmianami. Oprócz zmian wizualnych poprawione kwestię zużycia i wydajności baterii. Modele jedenastej generacji otrzymały także podwójny moduł aparatu oraz wydajny procesor A13 Bionic. Wersja PRO to pierwszy model z trzema obiektywami w głównym aparacie.

iPhone 11 PRO

iPhone 11 PRO z trzema aparatami

 

Unowocześniony iPhone SE drugiej generacji – 2019

Po wielu latach wypuszczono na rynek drugą generację iPhone’a SE. Wyglądem przypominający iPhone’a 8, wyposażony został w 4,7 calowy wyświetlacz, a także czytnik linii papilarnych Touch ID. Model ten jest ceniony za swoją wytrzymałość dzięki podzespołom z serii iPhone’ów 11.

 

Cztery modele iPhone’a 12 w 2020 roku – dwunasta generacja

W 2020 roku zaprezentowano już dwunastą generację iPhone’ów. Telefony dostępny są w wielu wariantach – iPhone 12, 12 Pro, ProMax oraz 12 mini. Wyróżnia je prędkość 5G oraz niezwykle wydajny procesor Apple A14 Bionic z 6 GB pamięcią RAM. Zwiększono także ich wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, dzięki warstwie Ceramic Shield. Wprowadzono również system ładowania magnetycznego MagSafe.

iPhone 12 - dwunasta generacja

iPhone 12 – dwunasta generacja

 

Generacja trzynasta – iPhone 13, 13 mini, 13 Pro, 13 Pro Max w 2021 roku

Najnowsza generacja iPhone’a została wyposażona w ulepszony aparat, wydajniejszą baterię i procesor. W modelach Pro zastosowano także ekran ProMotion o częstotliwości odświeżania 120 Hz. W „trzynastkach” Apple całkowicie przeprojektował aparaty fotograficzne, a także odświeżył wygląd urządzeń. Telefony Apple nadal korzystają z technologii Face ID, jednak wycięcie w ekranie zostało zmniejszone o około 20%! Najnowsze iPhone’y są napędzane przez procesor Apple A15 Bionic.

iphone 13 trzynasta generacja

Czternasta generacja, czyli iPhone 14 – 2022

Jakiś czas temu w sieci pojawiły się doniesienia, że iPhone 14, iPhone 14 Max, iPhone 14 Pro i iPhone 14 Pro Max zostaną zaprezentowane już 13 września 2022 roku. Jeśli zeszłoroczny scenariusz „od premiery do sprzedaży” się potwierdzi, to do sklepów powinny trafić już 24 września. Wraz z rodziną iPhone 14 pokazane zostaną trzy różne wersje Apple Watch oraz słuchawki AirPods Pro 2.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.