Skip to main content

Ciekawostek odnośnie Apple jest wiele, jako iż to jeden z tych producentów, który kładzie ogromny nacisk na rozwój technologiczny swoich urządzeń, a co za tym idzie – stałe zwiększanie ich funkcjonalności. Widać to wyraźnie na przykładzie smartfonów produkowanych przez giganta z Cupertino – popularnych Iphone’ów. Ogromna część najważniejszych funkcji oparta jest o działanie czujników. Wiele z nich jest już tak powszechna, że często zapominamy o ich istnieniu (podobnie z reszta jak np. o haptyce) – a przecież jeszcze kilka lat temu wydawały się technologią rodem z filmów Sci-Fi. Poniżej znajduje się lista wszystkich tych czujników, w które wyposażone są iPhone’y, wraz z opisami.

 

Czujnik Zbliżeniowy w iPhone

Standardowym zastosowaniem czujników zbliżeniowych w iPhone’ach jest mierzenie jak daleko od czujnika znajduje się dany przedmiot. W przypadku smartfonów, ta funkcja wykorzystywana jest do weryfikacji jaka jest odległość ekranu Iphone’a do ucha użytkownika. Telefon tymczasowo wyłącza ekran na czas rozmowy, dzięki czemu oszczędzana jest bateria, a także unika się przypadkowego kliknięcia na którąś z aplikacji, dzięki czemu nie ma ryzyka, że przez przypadek sami przerwiemy rozmowę. Proste, ale jakże skuteczne!

 

Akcelerometr i iPhone

Akcelerometr wbudowany w iPhona, zwany również przyspieszeniomierzem lub przetwornikiem przyspieszenia, to niezwykle ważny czujnik jeśli chodzi o smartfony. Jego głównym zastosowaniem jest pomiar przyspieszenia w trzech osiach – X, Y i Z. Dzięki temu, możliwe jest rejestrowanie każdego, nawet najmniejszego ruchu urządzenia w którym się znajduje.

W urządzeniach Apple ma to szczególne znaczenie. Umożliwia przede wszystkim płynną rotację ekranu, w zależności od ułożenia urządzenia. Ekran dopasowuje się w zależności od tego w jaki sposób trzymamy smartfon – w poziomie lub pionie.

Równie ważne zastosowanie akcelerometru ma swoje odzwierciedlenie w grach mobilnych. Za jego pomocą, z Iphone’a można korzystać jak z kontrolera do gier, np. kierownicy w grach wyścigowych.

Jeszcze inną funkcję przyspieszeniomierz sprawuje w przypadku aplikacji, które służą za krokomierze, a także pomaga przy robieniu zdjęć, służąc do stabilizacji ekranu.

 

Żyroskop w iPhone

Każdy iPhone, jako jeden z czujników posiada żyroskop. Tu należy zaznaczyć już na wstępie, że żyroskop i akcelerometr, mimo, że ich funkcje wydają się podobne, mają inne zastosowania i są to dwie kompletnie różne rzeczy. Ten pierwszy bowiem służy do wyznaczania położenia konkretnego urządzenia w którym został zainstalowany w przestrzeni, natomiast drugi – odpowiada za pomiar własnego ruchu.

Jakie są zatem zastosowania żyroskopu w iPhonach? Chcąc np. zmienić piosenkę w odtwarzaczu lub przewinąć czytany tekst, nie zawsze musimy przesuwać palcem po ekranie – czasem wystarczy po prostu delikatnie potrząsnąć urządzeniem.

Inną wartościową funkcją jest podnoszenie realizmu w tzw. grach miejskich, takich jak Pokemon Go czy Wiedźmin: Pogromca Potworów, ale także trójwymiarowych grach FPP (z widokiem z oczu bohatera). Dzięki omawianemu czujnikowi, obracając naszym Iphonem w różnych kierunkach, możemy rozglądać się w przestrzeni w której się znajdujemy. Przykładowo – przechylając smartfon w dół, bohater w grze również spojrzy w dół. Podobnie zatem jak w przypadku akcelerometru, umożliwia to korzystanie z telefonu jak z kontrolera do gier, choć w nieco szerszym zakresie.

 

 Ambient Light w iPhone

Czujnik Ambient Light nie ma nic wspólnego z gniazdem Lightning i nie należy łączyć tych 2 rzeczy. W tym przypadku, najprościej rzeczy ujmując, mówimy o czujniku odpowiedzialnym za wykrywanie światła w otoczeniu Iphone’a. W pewnym sensie można powiązać tę funkcję z czujnikiem zbliżeniowym, chociaż w tym przypadku jego działanie jest nieco bardziej rozbudowane.

We współpracy z procesorem, czujnik oświetlenia “pobiera” informacje z otoczenia i w ten sposób dopasowuje poziom jasności ekranu oraz kolor. W starszych modelach dostępna była funkcja Night Shift, która automatycznie dopasowywała ekran do pory nocnej, dzięki czemu unikaliśmy męczenia oczu podczas użytkowania urządzenia. W nowszych urządzeniach pojawiła się opcja True Tone, będąca udoskonaloną wersją poprzedniczki. Zadbano właśnie o dynamiczne dopasowywanie jasności, balansu bieli i temperatury kolorów.

 

Czujnik wilgoci w iPhone

Czujnik wilgoci wbudowany w iPhona nie jest widoczny w interfejsie ekranowym ani nie jest dostępny za pomocą systemu IOS. Jest to mały, czerwony wskaźnik, który staje się widoczny po zanurzeniu Iphone w wodzie. Zwykle, zauważyć go można w złączu dokującym, w porcie Lightning lub gnieździe słuchawkowym (w starszych modelach). Warto go sprawdzić kupując używanego iPhona – łatwo można w ten sposób zweryfikować czy telefon nie miał problematycznych przygód związanych z wodą (więcej o wodoodporności iPhone’ów)

 

Czujnik ciśnienia w iPhone

Znany jako barometr, czujnik ciśnienia w Iphonie służy rzecz jasna do mierzenia ciśnienia za pomocą aplikacji do tego przeznaczonych, choć należy pamiętać, że czysty IOS nie ma wbudowanej aplikacji, która mogłaby do tego służyć.

 

Czytnik Touch ID w iPhone

Touch ID to nic innego jak czytnik linii papilarnych wbudowany w iPhona. Pozwala on na szybką weryfikację tożsamości użytkownika, który zamierza odblokować telefon. Funkcja działa w oparciu o czytnik pojemnościowy. Co to oznacza? Przykładając palec do czytnika ukrytego pod przyciskiem Home lub przyciskiem zasilania, urządzenie zbiera informacje na temat ułożenia linii papilarnych i kategoryzuje je jako zbiór łuków, pętli i spirali. Zbierane są również dane na temat wszelkich wypukłości i porów na palcu, następnie kompilowane są one razem i w ten sposób Touch ID dopasowuje i rozpoznaje poszczególne odciski palców.

Korzyści które przynosi ta funkcja są różne, ale przede wszystkim chodzi o bezpieczeństwo. Za pomocą Touch ID, użytkownik może:

  • odblokowywać telefon bez wypisywania kodu
  • akceptować zakupy w Apple Store
  • zatwierdzać płatności telefonem w sklepach
  • ułatwia logowanie do aplikvacji wymagających podawania hasła

 

Czytnik Face ID w iPhone

Przechodzimy do opcji, które przypominają filmy Sci-Fi. Face ID to technologia biometrycznej autoryzacji wykorzystującej rozpoznawanie twarzy. W skrócie – urządzenie możemy odblokować poprzez samo zbliżenie twarzy na odległość ok 25-50 cm. W ten sposób możemy również autoryzować zakupy w sklepach oraz za pomocą Apple Pay, a także logować się do aplikacji.

Podstawą działania tej funkcji jest zastosowanie dwóch modułów sensorycznych. Jeden z nich (aparat True Depth) odpowiada za projekcję niewidzialnych dla człowieka 30 000 podczerwonych punktów na twarzy użytkownika, z kolei drugi je odczytuje i przekształca w dane matematyczne. Dane są przetwarzane i wykorzystywane do określania kształtu twarzy, tym samym stanowiąc podstawę identyfikacji użytkownika.

 

LiDAR w iPhonie

LiDAR czyli Light Detection and Raging to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań, stosowanych od momentu wprowadzenia na rynek modelu Iphone 12 Pro. Działa dość podobnie do omawianego powyżej Face ID. Ukryty w module tylnej kamery czujnik odpowiada za wyświetlanie serii laserów na podczerwień, za pomocą której możliwe jest odtwarzanie trójwymiarowej mapy przeskanowanego terenu. Według Apple, zasięg działania to nawet 5 metrów.

Jego zastosowanie z pewnością docenią fani tak zwanej rozszerzonej rzeczywistości, której efekty są znacznie bardziej zaawansowane dzięki wykorzystaniu omawianej technologii. Inną wartościową funkcją jest udoskonalanie aplikacji “Mapy”, co w przyszłości może zostać mocno powiązane z rozwiązaniami przeznaczonymi dla samochodów autonomicznych.

Z bardziej przyziemnych funkcji to oczywiście lepsze działanie aparatu oraz wirtualnej miarki.

 

Odbiornik GPS w iPhone

Jeden z czujników stosowanych od lat, przez co jego funkcja jest często niedoceniana. Niesłusznie, bo to bardzo ważny element wyposażenia każdego telefonu. Jak powszechnie wiadomo, GPS służy do pozycjonowania urządzenia na mapie dzięki zintegrowaniu z antenami używanymi do łączności z sieciami telefonicznymi.

Zastosowań jest mnóstwo – od nawigacji samochodowej po lokalizację urządzenia w przypadku zagubienia lub kradzieży, na aplikacjach pogodowych kończąc.

 

Przegląd czujników w iPhonach – podsumowanie

Jak widać, wiele z zastosowanych rozwiązań jest już na tyle znanych, że część użytkowników o niej zapewne zapomniała, nie zdając sobie sprawy z tego jak często z niej korzystają. Są jednak takie czujniki, które pozwalają na wykonywanie kolejnych kroków w ewolucji urządzeń mobilnych, ale i nie tylko. To co jednak najważniejsze właśnie dla samych właścicieli Iphone’ów to fakt, że każdy kolejny model przynosi coraz to nowsze funkcje i z pewnością podobny tekst napisany za kilka lat będzie rozszerzony o kolejne dodatki, które teraz nawet ciężko sobie wyobrazić.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.