Skip to main content

Tablet Apple iPad to jedno ze sztandarowych urządzeń elektronicznych oferowanych przez firmę Apple. Wiele osób nie wyobraża sobie bez niego codziennej pracy czy nauki. Samo urządzenie przez lata przeszło prawdziwą ewolucję, dostosowując się do najnowszych trendów i wykorzystując osiągnięcia technologiczne. Jak wyglądał pierwszy iPad od Apple? Jak narodził się pomysł na to urządzenie?

Pierwszy iPad zapoczątkował rewolucję na rynku gadżetów elektronicznych

Pomimo że iPad zadebiutował już de facto w drugiej dekadzie XXI wieku, sam pomysł tabletu od marki Apple narodził się już w latach 90. XX wieku. Tablet miał pełnić funkcję niejako przenośnego komputera. Urządzenie, według inżynierów i naukowców Apple, miało łączyć w sobie kilka funkcji, a jednocześnie być poręczne i stosunkowo niewielkie. Za twórcę pierwszego tabletu uznaje się Jonathana Ive’a. To on w 1991 roku przedstawił koncepcję tabletu opartego na rysiku, Macintosh Folio. Prace nad prototypowym tabletem o nazwie kodowej K48, Apple rozpoczęło w 2004 roku. Jednak na jakiś czas zaniechano projektu.

Apple iPad gen 1 - pierwszy tablet od Apple

Apple iPad gen 1 – pierwszy tablet od Apple (wikipedia.org)

 

Historia pierwszego modelu iPad – wzloty i upadki

Według oficjalnych informacji podawanych przez korporację Apple już w 2003 roku pracowano nad Newton MessagePad. Nazywano go wówczas cyfrowym asystentem przenośnym. Rozwojem urządzenia kierował wówczas John Sculley, dyrektor generalny Apple. Jednak pomimo obiecującego projektu, urządzenie nie zostało dobrze przyjęte, a wszystko za sprawą… niedopracowanej funkcji rozpoznawania pisma. Prace nad projektem zostały tymczasowo wstrzymane, zgodnie z decyzją samego Steve’a Jobsa. Sprawa iPada na jakiś czas ucichła. (tu poznasz więcej ciekawostek o Apple)

Kolejne wiadomości o urządzeniu podobnym do znanego nam dziś iPada pojawiły się już w kolejnym roku. Wówczas korporacja Apple zgłosiła do urzędu patentowego znak towarowy na bliżej nieokreślone przenośne urządzenie, które miało pełnić funkcję osobistego asystenta. Cała sprawa jednak była owiana tajemnicą, a wszelkie informacje dawkowane osobom z zewnątrz, zwłaszcza mediom. Śledztwo firmy Quanty ujawniło duże zamówienie na cyfrowe wyświetlacze bezprzewodowe, które złożyło Apple. Jednak pierwsze pogłoski o nowym urządzeniu przybrały na sile wraz z rokiem 2005, gdy złożono do urzędu wniosek D504,889, który przedstawiał sylwetkę mężczyzny korzystającego z tabletu. Pierwsze urządzenie miało swoją premierę kilkanaście miesięcy później podczas pokazu, który prowadził Steve Jobs w San Francisco. iPad został dobrze przyjęty przez konsumentów, początkowo w Stanach Zjednoczonych, a później na całym świecie. Dowodzi temu fakt, że uznano go za jeden z przełomowych wynalazków w 2010 roku.

 

Pierwszy model iPada – Rok 2008 – 50-stronicowy wniosek patentowy

Kiedy powstało pierwsze urządzenie elektroniczne przypominające dzisiejszy tablet iPad? Trudno powiedzieć, gdyż Apple chroni dane dotyczące nowych projektów i potencjalnych wynalazków, które mogą trafić na rynek. Niemniej jednak za początek iPada oficjalnie uznaje się rok 2008, gdy korporacja złożyła do urzędu wniosek patentowy liczący 50 stron. Ilustracja, która obiegła media, przedstawiała dłonie dotykające i gestykulujące na tablecie. Co więcej, rok, później Taiwan Economic News powoływał się na źródła branżowe i poinformował o premierze nowego urządzenia, które miało odmienić wyobrażenie przenośnego komputera. Pogłoski okazały się prawdziwe, jednak sama data wskazana przez tajwańską firmę nie była zbyt precyzyjna. Pierwsza generacja iPada została zaprezentowana 20 stycznia 2010 roku przez Steve’a Jobsa. 

Steve Jobs prezentuje pierwszego iPada

Steve Jobs prezentuje pierwszego iPada (wikipedia.org)

 

Pierwszy iPad – dane techniczne

Pierwszy iPad, który trafił na rynek, był wyposażony w jednostkę centralną (CPU) Apple A4 1 GHz z 256 megabajtami (MB) pamięci o dostępie swobodnym (RAM) i procesorze graficznym PowerVR SGX535 (GPU). Projekt uwzględniał cztery przyciski, w tym home kierujący użytkownika do ekranu głównego, przycisk odpowiedzialny za pobudzanie i wyciszanie urządzenia oraz przyciski służące regulowaniu głośności. Dotykowy wyświetlacz miał rozdzielczość 1024 na 768 pikseli.

Urządzenie było dostępne w dwóch wariantach. Pierwszy z nich pozwalał na obsługę tylko Wi-Fi, natomiast drugi – Wi-Fi z obsługą sieci komórkowych. Jednak rozgraniczono urządzenie z iPhonem. W porównaniu do telefonu tablet (wariant komórkowy) nie obsługiwał połączeń głosowych i wiadomości tekstowych. Co więcej, miał gniazdo na układ micro-SIM przymocowane z boku.

 

Jak pierwszy iPad trafił na rynek? Ciekawostki

Obecnie marka Apple jednoznacznie kojarzona jest z wysokiej jakości elektroniką użytkową. Jednak większość osób zapytana o flagowe urządzenie amerykańskiej marki podałaby któryś z modeli iPhone’a, a więc ich smartfon. Okazuje się jednak, że zanim opracowano powszechnie znanego smartfona, inżynierowe Apple nie tylko opracowali, ale również wydali na rynek iPada. Tak więc samo urządzenie było wcześniej dostępne dla konsumentów, jednak popularność na szeroką skalę zyskało w 2010 roku. Niemniej jednak i tak nie zyskało takiego rozgłosu, jak iPhone, który zrewolucjonizował telefony komórkowe na świecie, wyznaczając nowe trendy o zasięgu globalnym.

Jedną z ciekawostek jest fakt, że pracownicy Apple’a w okresie, gdy pracowano nad samą koncepcją tabletu, inspirowali się kultową serią Star Trek, a dokładniej PADD, bo tak nazywa się urządzenie wykorzystywane w kilku scenach serii, które stanowiło wyposażenie statku USS Enterprise.

Chip Apple A4 - używany w pierwszej generacji iPada i w iPhone 4

Chip Apple A4 – używany w pierwszej generacji iPada i w iPhone 4 (wikipedia.org)

 

Trudna droga pierwszego tabletu od Apple

Mówi się, że prace nad projektem iPada w 2003 roku wstrzymano na wniosek Steve’a Jobsa, który powrócił do pracy po zmaganiach z menedżerami. To dość burzliwy okres, jeśli chodzi o struktury korporacji. Wiele osób starało się przejąć kontrolę nad częścią firmy, jednak wydaje się, że ostatecznie sukces odniósł Jobs, który został zapamiętany jako wizjoner, a jego praktyki sprzedażowe do dziś analizowane są na największych biznesowych uczelniach.

Flagowe produkty to iPad Mini, iPad Air i iPad Pro. iPad Pro od początku miał być sprzętem bardziej profesjonalnym, który może zaoferować swoim użytkownikom znacznie więcej niż klasyczna wersja. iPad Mini to urządzenie o mniejszych rozmiarach, które, zdaniem projektantów, nie traci nic ze swojej funkcjonalności.

Mówi się, że koncepcja iPada wyprzedza koncepcję iPhone’a. Kolejne tablety stawały się coraz cieńsze i coraz bardziej funkcjonalne. Tendencja była również do zmniejszania wagi sprzętu. Znacząco nie zmienił się jednak design, urządzenia elektroniczne są minimalistyczne oraz posiadają zaledwie kilka przycisków. Obserwując zmiany rynkowe po 2010 roku nie trudno odgadnąć, że inni producenci sprzętu elektronicznego inspirowali się wynalazkiem Apple’a. Wprowadzając na rynek swój pierwszy tablet Apple wyznaczyło kierunek zmian na całym rynku urządzeń elektronicznych. Od początku miał to być sprzęt profesjonalny, który będzie wykorzystywany w pracy jako przenośny cyfrowy asystent. Zgodnie z wizją przedstawicieli korporacji, miał to być pomniejszony komputer, który będzie spełniał określone funkcje mobilnie.

W ciągu ostatniej dekady tablety stały się powszechnymi urządzeniami. Wykorzystywane są nie tylko jako przenośni asystenci, ale w wielu przypadkach stanowią komfortową metodę na zarządzanie projektami lub urządzeniami, zarówno w środowisku prywatnym, jak i zawodowym. Tablet zwyczajnie pozwala nam zastąpić komputer, przynajmniej w większości operacji podstawowych.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.