Skip to main content

Tak, jak większość baterii litowo-jonowych, baterie w iPhone’ach podlegają starzeniu się w wyniku normalnego użytkowania. Starzenie baterii może wpływać na kondycję i wydajność działania baterii, co objawia się skróconym czasem pracy na jednym ładowaniu – zwłaszcza uciążliwe jest szybkie “padanie” baterii zimą.

Istnieje wiele czynników, które mogą przyspieszać starzenie się baterii w iPhone’ach, takich jak częste ładowanie, narażanie baterii na wysokie temperatury lub niskie temperatury, oraz długotrwałe przechowywanie baterii na pełnym lub całkowicie rozładowanym stanie. W miarę upływu czasu, pojemność baterii będzie stopniowo się zmniejszać, a jej zdolność do dostarczania wystarczającej energii również będzie się pogarszać.

Kondycja oryginalnej baterii w iPhone

Aktualną kondycję baterii sprawdzisz w ustawieniach. Możesz wpisać po prostu w pole szukajki “kondycja baterii”. W przypadku, gdy kondycja baterii w iPhone’u spada na tyle, że wpływa to negatywnie na jego użytkowanie, wymiana baterii może być konieczna. AppleHome oferuje usługę wymiany baterii dla wszystkich generacji iPhone, a także usługi serwisowe, które mogą zdiagnozować kondycję baterii i zaoferować odpowiednie rozwiązanie.

Ważne jest, aby zrozumieć, że starzenie się baterii i spadek ich kondycji są naturalnymi procesami. Jednak istnieje kilka środków ostrożności, które można podjąć, aby zminimalizować wpływ starzenia się baterii, takie jak unikanie ekstremalnych temperatur, regularne ładowanie baterii na poziomie 20-80%, a także unikanie długotrwałego przechowywania baterii na pełnym lub całkowicie rozładowanym stanie.

Czy po wymianie baterii będzie możliwe sprawdzenie jej kondycji na iPhonie?

Z pewnością byliście świadkami sytuacji, że na Waszym lub znajomego iPhone pojawił się komunikat – ważna wiadomość o baterii. Niestety w takim przypadku nie można mieć pewności czy iPhone ma oryginalną baterię Apple.

A co jeśli żadne informacje o stanie baterii na iPhone są niedostępne po jej wymianie? To wszystko za sprawą nowych zabezpieczeń Apple, które uniemożliwiają po zainstalowaniu nawet oryginalnej baterii odczyt bieżącej jej kondycji. Podczas wymiany gdy nie wpiszemy jej SN do systemu Apple, poprawne wskazywanie kondycji baterii nie będzie możliwe.

Czy można przywrócić funkcję stanu baterii po jej wymianie?

Dlatego tak ważne jest aby nawet najmniejszą naprawę przeprowadzić w serwisie specjalizującym się w danego typu naprawach, takich jak na przykład serwis iPhone AppleHome. Nasz serwis oferuje wymianę baterii we wszystkich modelach iPhone. Pomożemy rozwiązać problem braku komunikatu o stanie baterii a Ty będziesz cieszyć się kondycją baterii w swoim modelu iPhone’a po wymianie baterii. Ten problem pojawia się w przypadku nowszych modeli iPhone’a, począwszy od modelu XS.

Decydując się na wymianę baterii w iPhonie XS, iPhone XR, 11 Pro i SE 2020,  mimo nowej baterii w statusie kondycji baterii pojawi się SERWIS, a w kondycji baterii nie będzie dostępna informacja o jej procentowym zużyciu.

Wymiana na oryginalną baterię w iPhone niestety również nie rozwiązuje problemu, pomimo że jest nowa, sprawna i przede wszystkim oryginalna. Na ekranie pojawi się zapewne informacja o ważnej wiadomości o baterii. Informacja ta będzie wyświetlana po uruchomieniu telefonu przez kilka dni.

Komunikat: “Ważna informacja o baterii”

Ważna wiadomość o baterii będzie informować o braku możliwości zweryfikowania oryginalności nowozainstalowanej baterii, nie świadczy o tym czy bateria jest oryginalna czy nie.

Począwszy od aktualizacji iOS 15.2 Apple zmieniło politykę i podejście do naprawy poza serwisem producenta, po tym jak zabezpieczono samodzielną wymianę ekranu w iPhone 13, po której przestawało działać Face ID. Następnie Apple wycofało się z tego pomysłu. Ponadto Apple wprowadził program wsparcia dla samodzielnych napraw. Zmiany obejmują również baterię lecz nie zmieniło się to, że po wymianie baterii funkcję kondycji trzeba przywracać.

Układ zabezpieczający bq27546-G1 jak każdy układ posiada własny, zaszyfrowany 128 bitowy klucz uwierzytelniający. Dodatkowo układ po ustanowieniu klucza jest blokowany i nie ma możliwości jego odczytu. Obecnie tylko serwis producenta ma możliwości uwierzytelniania układów znajdujących się w baterii, co pozwala na przywrócenie funkcji Kondycja baterii po wymianie ogniwa na nowe.

Obecnie trwają prace aby możliwość zaprogramowania baterii była dostępna.

Z serwisem AppleHome ten problem nie istnieje. Otóż kondycję baterii można sprawdzić na również na wiele innych sposobów. Ciekawym narzędziem jest program 3uTools.

Podłączamy iPhone do komputera i odszukujemy sekcję Battery Life gdzie widzimy procentową kondycję baterii. W Details możemy uzyskać bardziej szczegółowe informacje. W ten sposób bardzo łatwo sprawdzić kondycję baterii.

Kondycja baterii po wymianie – alternatywne rozwiązanie

Problem braku kondycji baterii w iPhone można rozwiązać, gdyż układ zabezpieczający przed wymianą baterii poza serwisem producenta bq27546-G1 Single-Cell Li-ion Battery Fuel Gauage znajduje się na płytce z taśmą komunikująca baterię z urządzeniem. Płytkę z baterii fabrycznej można przełożyć do nowej baterii co rozwiązuje problem komunikatu raz na zawsze. Dla serwisu AppleHome to dodatkowa praca ale zadowolenie klienta jest dla nas priorytetem.

Serwis iPhone AppleHome oferuje wymianę baterii bez komunikatu. Zapraszamy do zapoznania się z ceną wymiany baterii w Twoim modelu iPhone i skorzystania z usług AppleHome pogwarancyjny serwis Apple Warszawa, Piaseczno.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.