Skip to main content

Skuteczność i bezpieczeństwo Face ID w iPhone

 

 

 

Rzeczywistość znaną nam z filmów science fiction wprowadziła do codzienności firma Apple za sprawą rewolucyjnej technologii rozpoznawania twarzy – Face ID. Technologia jest z powodzeniem stosowana w najnowszych smartfonach giganta z Cupertino oraz znajduje naśladowców wśród innych producentów, próbujących dorównać technologii Apple’a.

Czy Face ID jest bezpieczne? Czym się wyróżnia? Czy inne marki mogą się równać z technologią Apple’a?

Na te pytania znajdziemy odpowiedź w naszym kolejnym wpisie.

 

  

Co to Face ID?

 

Face ID stanowi jedno z najnowocześniejszych odkryć marki Apple. Face ID stanowi technologięrozpoznawania twarzy użytkownika i odblokowywania iPhone’a, wykorzystaną po raz pierwszy w 2017 r. w modelu iPhone X. Aparat iPhone’a wykorzystuje  aparat True Depth, który mapuje twarz i przygotowuje specjalne zdjęcie 3D służące do autoryzowania użytkownika.

Technologia jest wspomagana przez trzy elementy: kamerę na podczerwień, podświetlacz (Flood Iluminator) oraz rzutnika punktów (Dot Projector).

Podświetlacz oświetla twarz w warunkach słabego naświetlenia, rzutnik punktów nakłada na twarz 30 000 punktów światła podczerwonego, dzięki którym aparat może precyzyjnie uchwycić całą twarz. Punkty umożliwiają określenie cech charakterystycznych, tworząc swoistego rodzaju mapę twarzy, dlatego też w trakcie konfiguracji Face ID trzeba powoli kręcić głową, aby iPhone mógł zarejestrować twarz pod różnymi kątami.

Aby korzystać z funkcji Face ID, twarz użytkownika  jest fotografowana aparatem na podczerwień – w sytuacji w której wystarczająca ilość cech twarzy skanowanego użytkownika będzie pokrywać się z mapą 3D przechowywaną w telefonie, użytkownik zostanie uznany za właściwego, odblokowując telefon.

 

 

Dlaczego Face ID jest lepsze

Face ID zdecydowanie różni się od tradycyjnych technik rozpoznawania twarzy, które nie zapewniają należytego bezpieczeństwa. Gigant z Cupertino wdrożył takie funkcje, aby aplikacja działała płynnie, zarazem gwarantując większe bezpieczeństwo niż konkurencyjne rozwiązania.

Face ID nie da się oszukać zdjęciami, ponieważ na zdjęciach nie można wykorzystać mapowania punktów ze wspomnianego światła podczerwonego.

 Kolejnym aspektem jest fakt, iż Face ID wymaga zaangażowania użytkownika, który musi mieć otwarte oczy podczas skanowania – jest to zabezpieczenie wprowadzone po to, ab nie dać się zwieść koncentracji i że nie można go używać, gdy się ma zamknięte powieki lub patrzy się w dal maskom.

Ostatnim argumentem jest fakt, iż zdjęcia robione przez Face ID są przechowywane szyfrowanej pamięci specjalnego koprocesora firmy Apple, zwanego Secure Enclave. Zdjęcia nie opuszczają pamięci Secure Enclave, dzięki czemu żadna aplikacja nie uzyska dostępu do skanów twarzy.

Face ID a konkurencja

Przełomowe rozwiązanie Apple’a nie przeszło bez echa w świecie technologii, spotykając się z odpowiedzią konkurencji, która posiada własne sposoby zabezpieczenia telefonu.

Jak informuje Forbes, przeprowadzono test, w którym wzięło udział pięć smartfonów: iPhone X, Samsung Galaxy S9, Samsung Galaxy Note 8, LG G7 i OnePlus 6. Test miał za zadanie stworzenie modelu 3D głowy użytkownika, zaś wygenerowany ze zdjęć model twarzy został następnie wydrukowany na drukarce 3D.

Co godne odnotowanie, wszystkie  urządzenia z Androidem przegrały, nie mogąc wykonać powierzonego zadania, zaś  iPhone X zwycięsko wypadł w zmaganiach.

LG G7 przy pierwszych próbach z wykorzystaniem sztucznej głowy odblokował się niemal natychmiast, podobnie jak Samsung oraz OnePlus 6.

Jak widać, Face ID stanowi znakomitą technologię, wygrywającą zmagania z konkurencją. Mając to na uwadze, nie pozostaje nic innego, aniżeli cieszyć się bezpieczeństwem użytkowania telefonu, który swoją jakością wybija się ponad konkurencję.

W przypadku możliwych problemów z funkcjonowanie Face ID w naszym telefonie, można śmiało zwrócić się do wykwalifikowanego serwisu pogwarancyjnego AppleHome, którego specjaliści fachowo i sprawnie dokonają naprawy modułu, tak, aby znów cieszyć się działaniem naszego iPhone’a.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.