Skip to main content

Pewne plotki potwierdzają, że Apple zamierza zaktualizować swój Apple Pencil. W tym artykule zebraliśmy dla Was wszystkie plotki i przewidywania odnośnie najważniejszego akcesorium do serii iPad.

Apple Pencil to na pewno spory sukces firmy Apple. Dodał on precyzji oraz wygody dla osób, które wykorzystywały swojego iPada do rysunku, projektowania graficznego lub też najprostszego notowania. Genezą artykułu jest fakt, że najnowsza wersja rysika Apple Pencil 2 debiutowała jeszcze w 2018 roku, więc oczekiwania co do aktualizacji rysika w wersji premium są bardzo duże.

 

Kiedy nowy Apple Pencil?

Apple nie potwierdziło jeszcze nic oficjalnie na temat trzeciej generacji swojego Pencila, ale spojrzenie na przeszłe daty wydania może nam z lekka pomóc w przewidzeniu daty ukazania się najnowszej wersji. Model pierwszej generacji Apple Pencil został wprowadzony 11 listopada 2015 roku, następnie wersja druga 3 lata później, czyli 7 listopada 2018 roku. To daje równo trzy lata między premierami. Daje nam to podstawy to przypuszczeń, że listopad 2021 będzie datą dla kolejnej wersji. Kolejnym wydarzeniem mogącym mieć związek z nowym rysikiem są plotki odnośnie nowych iPad Pro. Nowy tablet od firmy Apple ma mieć wyświetlacz mini-LED o przekątnej 12,9 cala, a jego premiera może odbyć się już w pierwszym kwartale tego roku. Jeśli stanie się to rzeczywistością, bardzo możliwe, że nowy Apple Pencil trzeciej generacji będzie jego dopełnieniem.

Design oraz właściwości Apple Pencil

Jak dotąd, główną plotką odnośnie Apple Pencil (3 gen.) jest ta o różnych wersjach kolorystycznych rysika. Wcześniejsze generacje były tylko w białej wersji, a tutaj możemy również liczyć na czarną opcję. Głównym źródłem tej spekulacji wydaje się być tweet tajemniczego Mr.White (@laobiTD), który często postuje wiadomości związane z firmą Apple. Być może od tweetów, bardziej wiarygodne są patenty, które zostały zgłoszone przez Apple. Firma zastrzegła sobie kilka ciekawych technologii w odniesieniu do Apple Pencil, a niektóre z nich z pewnością pojawią się już w trzeciej generacji :

 

  • Jedną z ciekawszych rzeczy jest innowacyjny wyświetlacz, wyglądem przypominający Touch Bar. Znajduje się on z boku rysika i możliwym jest, że będzie on pozwalał na dodatkowe funkcje dla urządzenia. Na rysunku poniżej zauważyć również można coś w rodzaju Force Touch. Ta funkcja również rozszerzyłaby zastosowania dla Apple Pencil.

AppleHome – serwis MacBook Warszawa

  • Interesującym patentem, który może ukazać się w nowej generacji jest funkcja wykrywania orientacji i ruchu, która działałaby jako wyzwalacz konkretnych poleceń. Wydaje się to sugerować na przykład kontrolę zoomu wbudowaną w Pencil. Byłoby to bardzo pomocne dla grafików lub artystów, którzy często pracują nad drobnymi szczegółami swojej pracy.
  • Haptyka to kolejna funkcja, która może zawitać w nowym rysiku do iPadów. Patent który został zgłoszony wskazuje, że Pencil będzie wibrował w odpowiedzi na dane podawane przez iPada lub iPhone. Dzięki temu użytkownik będzie czuł jakby pisał po papierze lub innej teksturze. Co prawda nie ma pewności, że będzie to przydatna funkcja, ale może ona sprawić, aby samo doświadczenie pisania było bardziej autentyczne.
  • Ostatnią ciekawostką dla Was będzie patent z 2020 roku noszący nazwę „System komputerowy z rysikiem do próbkowania kolorów”. Opisuje on, jak końcówka pióra może być używana do kopiowania rzeczywistych kolorów za pomocą czujnika. Rysik byłby w stanie wykryć kolor za pomocą fotodetektorów, a następnie dodać go do palety kolorów w aplikacji graficznej. Końcówka pióra „widziana” na rzekomo wyciekłym zdjęciu może sugerować, że ta funkcja jest coraz bliżej.

 

Co do wszystkich wymienionych patentów należy zauważyć, że Apple patentuje wszelkiego rodzaju technologie. Od tych rzeczywistych, prawdopodobnych do wdrożenia, aż po futurystyczne. To, że patent zostaje przez firmę zgłoszony nigdy nie oznacza, że zostanie on wykorzystany w nowych urządzeniach. Dlatego też wszelkie informacje oraz przecieki dotyczące Apple Pencil należy traktować z dystansem. Nie mniej jednak widać, że Apple skoncentrowało się tutaj na elementach wewnętrznych oraz nowych funkcjach, aniżeli tylko na odświeżeniu wyglądu.

Apple Pencil – cena

Pierwszy Apple Pencil na oficjalnej stronie kosztuje 479 zł. Kolejna generacja wraz z nowymi funkcjami zanotowała wzrost ceny do 619 zł. W zależności, które technologie zostaną wykorzystane w Apple Pencil 3 generacji, to kwota produktu może pójść jeszcze w górę. Panele dotykowe, wyświetlacze, czy nowe czujniki nie będą tanie, więc wzrost ceny nawet i o 150 zł nie będzie zaskoczeniem.

Co do wszystkich wymienionych patentów, należy zauważyć, że Apple patentuje wszelkiego rodzaju technologie. Od tych rzeczywistych, prawdopodobnych do wdrożenia, aż po futurystyczne. To, że patent zostaje przez firmę zgłoszony nigdy nie oznacza, że zostaną one wykorzystane w nowych urządzeniach. Dlatego też wszelkie informacje oraz przecieki dotyczące Apple Pencil należy traktować z dystansem. Nie mniej jednak widać, że Apple skoncentrowało się tutaj na elementach wewnętrznych oraz nowych funkcjach, aniżeli tylko na odświeżeniu wyglądu.

Jak pokazują wewnętrzne statystyki, najczęściej przychodzicie do naszego salonu AppleHome z problemami dotyczącymi używanego iPhona lub używanego Macbooka. Co prawda z nimi mamy największe doświadczenie, ale serwis innych urządzeń to żaden problem. Nasi pracownicy są przeszkoleni w naprawie każdego rodzaju sprzętu od firmy Apple, włączając w to również i akcesoria takie jak Apple Pencil.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.