Skip to main content

Trudno wyobrazić sobie podróż samochodem bez swojej ulubionej muzyki, prawda? Przyjemnie jest móc odebrać połączenie bez konieczności dotykania telefonu? Tutaj z pomocą przychodzi funkcja CarPlay, która pozwala na lepsze i bezpieczniejsze korzystanie z telefonu iPhone w samochodzie.

CarPlay – co to takiego?

CarPlay to system multimedialny opracowany przez firmę Apple, który pozwala na bezpieczne i wygodne korzystanie z iPhone’a w samochodzie. Umożliwia kierowcom używanie takich funkcji telefonu, jak nawigacja, wykonywanie połączeń, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych oraz słuchanie muzyki, wszystko to za pomocą głosowych poleceń Siri lub bezpośrednio przez interfejs dotykowy samochodu. Wdrożono go w 2014 roku, jako alternatywę dla zwykłych zestawów głośnomówiących. Funkcja CarPlay przenosi czynności, które chcesz wykonać na telefonie iPhone podczas prowadzenia pojazdu i umieszcza je bezpośrednio na wbudowanym wyświetlaczu samochodu. Kierowcy bardzo doceniają aplikacje łączące telefon z systemem multimedialnym samochodu.

Główne cechy CarPlay to:

  • Integracja z Siri: Umożliwia kierowcom korzystanie z głosowych poleceń Siri do sterowania różnymi funkcjami, takimi jak nawigacja, muzyka, kontakty i więcej, co pozwala na utrzymanie uwagi na drodze.
  • Nawigacja: CarPlay obsługuje aplikacje nawigacyjne, takie jak Apple Maps, Google Maps i Waze, oferując kierunki dojazdu, informacje o ruchu drogowym i przewidywany czas przybycia.
  • Muzyka i rozrywka: Użytkownicy mogą słuchać muzyki, podcastów i audiobooków z aplikacji takich jak Apple Music, Spotify i Audible.
  • Wiadomości i połączenia: CarPlay pozwala na bezpieczne wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych oraz wykonywanie połączeń telefonicznych, wykorzystując funkcje głosowe Siri.
  • Aplikacje: Obsługuje różne aplikacje trzecich stron, umożliwiając dostęp do wielu usług, jak słuchanie wiadomości, audiobooków i korzystanie z aplikacji do zamawiania jedzenia.

Aby korzystać z CarPlay, samochód musi być wyposażony w system kompatybilny z CarPlay, a użytkownik musi mieć iPhone’a z systemem iOS minimum 7.1 lub nowszym. Połączenie iPhone’a z samochodem zwykle odbywa się za pomocą kabla Lightning lub bezprzewodowo, w zależności od modelu samochodu i preferencji użytkownika.

Jak połączyć iPhone’a z systemem CarPlay w Twoim samochodzie krok po kroku

Warto wiedzieć w jaki sposób szybko i skutecznie połączyć swojego iPhone z samochodem, przy użyciu funkcji CarPlay. W tym celu należy wykonać kilka kroków. Niektóre procedury mogą się nieco różnić w zależności od marki i modelu.

Krok 1: Sprawdź kompatybilność.

Upewnij się, że zarówno Twój model iPhone, jak i samochód są kompatybilne z CarPlay. Obsługa CarPlay jest dostępna w większości nowych samochodów, ale starsze modele pojazdów mogą nie mieć do niej dostępu.

Krok 2: Zaktualizuj oprogramowanie.

Upewnij się, że system operacyjny iPhone i system samochodowy są aktualne. Najnowsze wersje oprogramowania często wprowadzają istotne poprawki i dodają nowe funkcje.

Krok 3: Podłącz iPhone.

W przypadku, gdy samochód obsługuje funkcję CarPlay poprzez port USB, podłącz telefon iPhone do portu USB w samochodzie lub w zestawie stereo. Port USB może być oznaczony ikoną CarPlay lub ikoną telefonu.

Natomiast w sytuacji, gdy samochód obsługuje funkcję CarPlay w sposób bezprzewodowy, naciśnij i przytrzymaj przycisk polecenia głosowego na kierownicy, aby skonfigurować funkcję CarPlay. Należy upewnić się, że samochód znajduje się w trybie parowania bezprzewodowego lub Bluetooth. Następnie na telefonie iPhone wybierz opcje Ustawienia à Ogólne à CarPlay à Dostępne samochody à wybierz swój samochód. Proces jest dokładnie opisany w instrukcji dołączonej do samochodu.

Krok 4: Korzystaj z CarPlay i ciesz się z jego funkcji.

Gdy połączenie zostanie ustanowione, na ekranie samochodu pojawią się ikony aplikacji CarPlay. Możesz korzystać z nawigacji, muzyki, wiadomości i innych funkcji CarPlay, tak jakbyś korzystał bezpośrednio z iPhone.

CarPlay oferuje wiele korzyści, zwłaszcza jeśli cenisz sobie łatwość obsługi oraz integrację ze swoim telefonem podczas jazdy. Podróż dzięki niemu staje się o wiele łatwiejsza. CarPlay to synonim wygodnej i bezpiecznej podróży. Usługa Apple CarPlay stanowi integralną część systemu iOS w każdym iPhone (od modelu 5), zatem jest ona całkowicie darmowa.

 

Nowa odsłona CarPlay już w 2024 roku

Nowa odsłona CarPlay została zapowiedziana na WWDC ’23 i pojawi się w 2024 roku. Nowa generacja najprawdopodobniej wymagać będzie nieco bardziej rozbudowanej infrastruktury ekranowej w samochodach, ponieważ ilość dodatkowych informacji i funkcji wykracza daleko poza te dotychczasowe. Pojawi się wiele nowości, a zmiany obejmą m.in.:

  • Integrację z wirtualnym kokpitem,
  • Obsługę klimatyzacji,
  • Opcję wielu ekranów,
  • Widgety,
  • Integrację z radiem FM.

Zaplanowane zmiany ucieszą także fanów Map Apple i posiadaczy samochodów elektrycznych. Nawigacja zapewni bowiem informacje o dostępności ładowarek w czasie rzeczywistym.

Jeśli napotkasz na problemy w funkcjonowaniu CarPlay, warto sprawdzić instrukcję obsługi zarówno samochodu, jak i iPhone. W razie potrzeby możesz skonsultować się z producentem samochodu lub odwiedzić oficjalne strony internetowe, aby uzyskać więcej informacji i wsparcia technicznego. W przypadku problemów po stronie telefonu, skontaktuj się z najbliższym serwisem iPhone w Warszawie od AppleHome. W większości przypadków, proces podłączania iPhone do CarPlay jest stosunkowo prosty i chętnie pomożemy Ci sparować telefon z Twoim autem od ręki.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.