Skip to main content

Apple Vision Pro to nowoczesny gogle AR do rozpoznawania obrazów i przetwarzania obrazów oraz wideo, które stawiają Apple w czołówce dziedziny technologii sztucznej inteligencji (AI) oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej (AR).

Korzystając z najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego (ML) i przetwarzania języka naturalnego (NLP), Apple Vision Pro potrafi rozpoznawać obiekty, osoby, tekst, sceny oraz różne aktywności na obrazach i filmach. Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest także w zaawansowane algorytmy rozpoznawania twarzy i tekstu. Może to obejmować identyfikację konkretnych osób na zdjęciach lub rozpoznawanie i tłumaczenie tekstu na obrazach. I co jeszcze? Oto wszystko, co udało nam się zebrać o nowych goglach od Apple.

Apple Vision Pro

Gogle Vision Pro – Źródło: Apple

Apple Vision – gogle VR czy AR?

No właśnie – na początek odpowiedzmy sobie na pytanie – czym są nowe gogle Apple Vision Pro – czy to gogle VR czy też AR? Różnica pomiędzy rozszerzoną rzeczywistością (AR) a wirtualną rzeczywistością (VR) polega głównie na sposobie interakcji użytkownika ze światem cyfrowym i rzeczywistym.

Rozszerzona rzeczywistość (AR):

  • AR nakłada generowane komputerowo obrazy na widok świata rzeczywistego, co pozwala użytkownikowi na widzenie zarówno rzeczywistości, jak i wirtualnych obiektów jednocześnie.
  • Technologia AR zazwyczaj wykorzystuje urządzenia takie jak smartfony, tablety lub specjalne okulary, które pozwalają na mieszanie obrazów cyfrowych z obrazami rzeczywistego świata.
  • Przykłady użycia AR to aplikacje do wypróbowywania ubrań wirtualnie, aplikacje do projektowania wnętrz, które pozwalają na wyświetlanie mebli w domu użytkownika, lub gry, które integrują elementy gry z otoczeniem użytkownika.

Wirtualna rzeczywistość (VR):

  • VR zanurza użytkownika w całkowicie wirtualnym świecie, zastępując widok rzeczywistego świata generowanym komputerowo otoczeniem 3D.
  • Do korzystania z VR potrzebne są specjalne zestawy do wirtualnej rzeczywistości, takie jak gogle VR, które izolują użytkownika od świata rzeczywistego, oferując w pełni zanurzające doświadczenie.
  • VR jest szeroko stosowana w grach, symulacjach treningowych, edukacji, a także wirtualnych wycieczkach, pozwalając użytkownikom na interakcję z wirtualnym środowiskiem w sposób, który może naśladować rzeczywiste doświadczenia.

Podsumowując, główna różnica polega na tym, że AR łączy świat rzeczywisty z elementami wirtualnymi, pozostawiając użytkownika w jego rzeczywistym otoczeniu, podczas gdy VR zastępuje rzeczywistość w pełni wygenerowanym komputerowo środowiskiem, oferując zanurzenie w wirtualnym świecie. Dlatego tu sprawa jest jasna: Apple Vision Pro to zdecydowanie gogle VR.

Data premiery gogli Apple Vision Pro

W 2023 roku Apple ogłosiło, że ich nowy gadżet, Vision Pro, trafią na rynek “na wczesnym etapie następnego roku” – i tak też się stało – bo gogle pojawiły się w sprzedaży w USA w lutym 2024. Obecnie Vision Pro jest dostępne wyłącznie w USA, z rozszerzeniem dostępności na inne kraje w kolejnych etapach. Kiedy gogle dotrą do Polski? Tego jeszcze nie wiemy.

Apple Vision Pro - gogle

Gogle Vision Pro – Źródło: Apple

Apple Vision Pro – budowa i działanie

Apple Vision Pro ma oferuje wyjątkową moc obliczeniową dzięki wyposażeniu w procesor M2 oraz innowacyjny chip R1. Chip R1 odpowiada za analizę danych z dwunastu kamer, pięciu sensorów i sześciu mikrofonów, co pozwala zminimalizować jakiekolwiek opóźnienia. Firma Apple podkreśla, że urządzenie jest w stanie odświeżać obraz szybciej, niż trwa mrugnięcie okiem, przy tym działając niemal niesłyszalnie. Vision Pro posiada dwa wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, które razem tworzą obraz 4K z 23 milionami pikseli, mogący symulować ekran o przekątnej do 1200 cali!

W kompozycji audio Vision Pro znajdują się dwa głośniki w każdym module, dostarczające zindywidualizowany dźwięk przestrzenny, dostosowany do kształtu głowy i uszu użytkownika. Dzięki temu, dźwięk wydaje się otaczać użytkownika z każdej strony. Urządzenie dostosowuje dźwięk do akustyki pomieszczenia, wykorzystując technologię śledzenia dźwięku. Vision Pro wyposażono również w zaawansowany zestaw czujników do śledzenia wzroku, który za pomocą kamer i LED-ów tworzy niewidzialne wzory świetlne na oczach, umożliwiając urządzeniu rozpoznanie kierunku spojrzenia użytkownika. Dzięki temu urządzenie może być sterowane spojrzeniem, a także oferuje bezpieczne metody odblokowywania i autoryzacji zakupów przez rozpoznawanie tęczówki, zwaną Optic ID. Wszystkie dane są bezpiecznie przechowywane na procesorze Secure Enclave.

Dodatkowo, Vision Pro wprowadza funkcję EyeSight, która pozwala na pokazywanie Twoich oczu osobom z zewnątrz w realistyczny sposób, nawet gdy masz na sobie urządzenie. Ta funkcja obejmuje również wizualny wskaźnik działania kamery, informujący otoczenie o robieniu zdjęć lub nagrywaniu filmów przestrzennych.

 

Apple Vision Pro – funkcje i przeznaczenie

Za sprawą Vision Pro, użytkownicy zyskają możliwość oglądania filmów, słuchania muzyki, przeglądania fotografii, eksplorowania obiektów w 3D a nawet wspólnego tworzenia prezentacji w ramach pracy zespołowej. Gogle te są zarządzane przez VisionOS, system operacyjny stworzony przez Apple specjalnie do celów wizualizacji. Apple zapewnia, że deweloperzy będą mieli możliwość korzystania ze znanych im narzędzi programistycznych przy tworzeniu aplikacji dedykowanych tej platformie.

Z czasem, zostanie uruchomiony sklep App Store, przez który użytkownicy będą mogli ściągać popularne aplikacje z iPhone’a i iPada, jak również te nowe, specjalnie opracowane dla Vision Pro. Obecnie, dostępnych jest już wiele aplikacji, w tym te od Microsoft Office, narzędzia do wideokonferencji, czy Adobe Lightroom. Apple przedstawiło również aplikację SkyGuide, która oferuje wirtualne doświadczenie podróży kosmicznej.

Apple podkreśla, że Vision Pro otwiera przed użytkownikami nowe możliwości w zakresie gier. Wydaje się, że gracze będą mogli cieszyć się tytułami z Apple Arcade na znacznie większym ekranie niż dotąd, przy użyciu popularnych kontrolerów do gier. Na obecnym etapie, Apple nie zaprezentowało żadnych dodatkowych akcesoriów poza kontrolerami do gier.

Podstawowe finkcje Apple Vision Pro wśród, których wskazuje się głównie na:

  • Zaawansowane funkcje rozpoznawania obrazu: Apple Vision Pro oferuje zaawansowane funkcje rozpoznawania obrazu, które mogą być przydatne w różnych dziedzinach, takich jak identyfikacja obiektów, interpretacja treści wizualnej, czy analiza danych wizyjnych.
  • Profesjonalne narzędzia edycji i analizy zdjęć: Mowa o narzędziach zaprojektowanych dla profesjonalistów w dziedzinie fotografii lub grafiki komputerowej, oferujących zaawansowane możliwości edycji i manipulacji obrazem.
  • Wsparcie dla rozszerzonej rzeczywistości (AR): Apple znany jest z inwestowania
    w technologie związane z rozszerzoną rzeczywistością, więc Apple Vision Pro mógłby dostarczać zaawansowane narzędzia i biblioteki programistyczne dla deweloperów tworzących aplikacje AR oraz użytkowników wykorzystujących funkcje AR na swoich urządzeniach Apple.
  • Zintegrowane rozwiązania w ekosystemie Apple: Apple Vision Pro integruje się
    z innymi produktami i usługami firmy, zapewniając spójne doświadczenie użytkownika i łatwą synchronizację danych między różnymi urządzeniami.
  • Bezpieczeństwo i prywatność: Apple zawsze kładzie duży nacisk na bezpieczeństwo
    i prywatność użytkowników. Apple Vision Pro zapewnia wysoki poziom ochrony danych osobowych i prywatności użytkowników.

Dzięki swoim wielu zaletom Apple Vision Pro może mieć szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Potencjał urządzenia jest ogromny – od fotografii i filmów, po bezpieczeństwo, czy medycynę – i zdecydowanie warto go wykorzystać.

 

Zdjęcia i filmy z Apple Vision Pro

W dziedzinie fotografii i filmów, Apple Vision Pro może być używany do automatycznego tagowania zdjęć, identyfikowania osób i obiektów oraz do analizowania  i edytowania filmów. Możliwe jest wykorzystanie Apple Vision Pro do tworzenia aplikacji mobilnych, które umożliwiają użytkownikom rozpoznawanie obiektów, miejsc, czy tekstów na zdjęciach, co może być przydatne w wielu dziedzinach, takich jak handel elektroniczny, turystyka, czy edukacja.

Z Vision Pro będziesz miał możliwość tworzenia zdjęć i filmów 3D z efektem przestrzennym, co pozwoli Ci na nowo doświadczać znaczące momenty z niezwykłą intensywnością, dzięki realistycznemu dźwiękowi przestrzennemu. Ponadto, urządzenie umożliwi Ci oglądanie standardowych zdjęć i filmów 2D, a także panoramicznych obrazów wykonanych za pomocą iPhone’a, które będą się rozciągać i otaczać Cię, zapewniając wrażenie zanurzenia w treści.

Gogle Vision Pro

Gogle Vision Pro – Źródło: Apple

Gogle idealne do wideokonferencji

W Vision Pro, FaceTime zostanie zintegrowany tak, aby wyświetlać rozmówców w naturalnej wielkości w wirtualnych oknach rozmieszczanych wokół użytkownika, z głosem dochodzącym z kierunku, z którego pochodzi ich wizerunek, dzięki wykorzystaniu technologii dźwięku przestrzennego. Użytkownicy korzystający z Vision Pro podczas połączeń FaceTime będą reprezentowani przez Personę – cyfrowe wcielenie siebie, stworzone przy użyciu najnowocześniejszych metod uczenia maszynowego, które odwzorowują ruchy twarzy i dłoni w czasie rzeczywistym. Apple opracował unikalne rozwiązanie dla sytuacji, gdy użytkownik ma na twarzy maskę i nie jest bezpośrednio widoczny dla kamery, pozwalając na prezentację „Persony” – cyfrowego odpowiednika użytkownika, odzwierciedlającego jego wygląd, w tym ruchy dłoni.

 

Apple Vision Pro – do czego możesz je stosować?

W e-commerce, Apple Vision Pro mógłby być wykorzystywany do tworzenia bardziej intuicyjnych i zaawansowanych narzędzi wyszukiwania produktów opartych na analizie obrazów, co pozwoliłoby klientom łatwiej znaleźć interesujące ich produkty.

W sektorze edukacyjnym, technologia ta mogłaby być wykorzystywana do tworzenia interaktywnych narzędzi edukacyjnych, które pomagają wizualizować trudne koncepcje lub uczą poprzez rozpoznawanie obiektów na obrazach.

W branży rozrywkowej, Apple Vision Pro mógłby umożliwiać tworzenie bardziej immersyjnych i interaktywnych doświadczeń w grach wirtualnej rzeczywistości, rozszerzonej rzeczywistości, czy aplikacjach interaktywnych.

Apple Vision Pro może znaleźć także zastosowanie w przemyśle, gdzie zaawansowane technologie wizyjne są wykorzystywane do monitorowania procesów produkcyjnych, jakości produktów oraz automatyzacji zadań inspekcyjnych.

Natomiast w dziedzinie bezpieczeństwa, możliwość rozpoznawania twarzy i obiektów może istotnie pomóc w identyfikowaniu podejrzanych lub możliwych zagrożeń. Apple Vision Pro mogłoby zostać wykorzystywane do rozwijania zaawansowanych systemów monitoringu wizyjnego, opartych na sztucznej inteligencji, co wzmocniłoby poziom bezpieczeństwa. Apple Vision Pro mógłby być wykorzystywany do tworzenia inteligentnych systemów monitorowania wizyjnego dla różnych sektorów, takich jak publiczne obiekty, firmy, czy nawet domy prywatne. Dzięki zaawansowanym algorytmom analizy w czasie rzeczywistym, taka technologia mogłaby automatycznie wykrywać podejrzane zachowania, niebezpieczne sytuacje, lub nawet zagrożenia terrorystyczne, co przyczyniłoby się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa.

W przemyśle samochodowym, technologia ta może zaś przyczynić się do rozwoju samochodów autonomicznych, które umożliwiają pojazdom „rozumienie” otoczenia oraz szybkie i właściwe reagowanie na nie.

W medycynie, możliwość analizy i interpretacji obrazów może zaś znacznie przyspieszyć diagnozowanie i leczenie wielu schorzeń. Może być to bardzo ważny krok w medycynie. Wykorzystaniem Apple Vision Pro może być także monitoring pacjentów w czasie rzeczywistym, w celu wykrywania nieprawidłowości w zachowaniu, czy symptomach chorobowych.  Dodatkowo, zaawansowane technologie wizyjne mogą być wykorzystane do tworzenia narzędzi wspomagających osoby niewidome lub niedowidzące, np. poprzez automatyczne opisywanie otaczającego świata za pomocą dźwięku lub tekstu.

Technologie wizyjne mogą być wykorzystywane do rozwijania zaawansowanych aplikacji AR i VR, które pozwalają użytkownikom na interakcję z wirtualnymi obiektami w rzeczywistym środowisku.

Apple Vision Pro - z boku

Gogle Vision Pro – Źródło: Apple

Bateria w Apple Vision Pro – ile wytrzymuje?

Bateria w goglach Vision Pro ma pojemność 3166 mAh, co może się wydawać skromne, ale jest wystarczające na kilka godzin aktywnego użytkowania (w praktyce ok 3 godzin). Aby przedłużyć czas pracy, można skorzystać z portu USB-C i doładować urządzenie za pomocą kabla. Bateria jest niewymienna i jej odłączenie skutkuje natychmiastowym wyłączeniem urządzenia. ma ona formę osobnego battery packu trzymanego np. w kieszeni spodni.

Gogle wyposażono w wbudowany kabel z końcówką, którą podłącza się i przykręca do boku Vision Pro, co jednocześnie uruchamia urządzenie. Akumulator pełni także funkcję przycisku włączającego, a jego odłączenie jest jedynym sposobem na wyłączenie urządzenia. Pozostawienie baterii podłączonej przełącza Vision Pro w tryb uśpienia, gdy nie jest używane.

 

Ile kosztują gogle Vision Pro od Apple?

Podstawowa wersja gogli Vision Pro jest oferowana w cenie 3499 USD, (czyli około 14000 PLN). Natomiast cena za najwyższy model wynosi 3899 USD, co przeliczając, daje około 16000 PLN. Ceny zatem są… Applowskie 🙂

 

Apple Vision Pro – podsumowanie

Podsumowując, zdecydowanie Apple Vision Pro to istotny krok na drodze do przyszłości technologii rozpoznawania obrazów. Możliwości wykorzystania zaawansowanych technologii wizyjnych, takich jak Apple Vision Pro, są bardzo szerokie i mogą być stosowane w wielu różnych dziedzinach życia i biznesu. Technologia ta cały czas się rozwija, więc zdecydowanie może nas zaskoczyć. Jeśli lubisz innowacyjne nowości od Apple, to Apple Vision Pro to coś zdecydowanie dla Ciebie!

 

Linki do sklepu Apple:

Apple Vision Pro – gogle na stronie producenta

Oryginalna bateria do Apple Vision Pro

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.