Skip to main content

Każdego dnia na portalach sprzedażowych można odnaleźć oferty sprzedaży używanych iPhonów. To ogromny rynek. Spośród tysiąca ofert ciężko jest wybrać ten właściwy. Często oferty mogą wydawać się bardziej lub mniej podejrzane. Kupując używanego iPhone lub naprawiając go w serwisie można go sprawdzić czy iPhone został kupiony jako nowy, czy jest modelem odnowionym, czy też jest urządzeniem zastępczym.

Na pierwszy rzut oka można od razu rozpoznać podróbki. Wśród ofert możemy znaleźć tak zwane iPhone refurbished, czyli iPhone odnawiane.

 

Co to właściwie jest? Czy różni się od zwykłego oryginalnego iPhone? Jak rozpoznać iPhone odnawianego?

Jeśli użytkownik zauważył, że jego iPhone niestety ma jakiś defekt, skazę czy innego rodzaju fabryczną wadę to sklepy Apple Store mają obowiązek pomóc użytkownikowi i przyjąć jego iPhone, a następnie wydać nowy telefon. Taki reklamowany, oddany z pewnym rodzajem defektu iPhone nie jest sprzedawany jako używany. Przekazywany jest do działu technicznego Apple gdzie pracownicy poddają go weryfikacji, a następnie sprawdzana jest sprawność telefonu. Takie urządzenie po kontroli odsyłane jest do fabryki, która wymienia jego zużyte części na nowe. Telefon dostaje nowy numer IMEI i przekazywany jest do grupy iPhone, które przeznaczone są na wymianę dla użytkowników, którzy oddali telefon z defektem, skazą lub innego rodzaju fabryczną wadą. I tak to się kręci.

Nie zawsze oddając iPhone na tak zwaną gwarancję otrzymamy iPhone refurbished, gdyż to wszystko zależy od wielu czynników takich jak moc przerobowa danej fabryki w danej części świata czy logistyki.

W przypadku różnych modeli iPhone oddanych na naprawę odpłatną, w przypadku uszkodzeń mechanicznych lub zalania telefonu po zapłacie odpowiedniej kwoty otrzymujemy najczęściej iPhone refurbished czyli odnowionego, odświeżonego przez fabrykę z nadanym nowym numerem IMEI.

Warto wiedzieć czy iPhone jest nowy czy odnowiony, gdyż sprzedając iPhone musimy określić jego wartość. Wiedza ta przydaje się również w przypadku rozwiązywania problemów ze sprzętem lub w przypadku naprawy iPhone.

 

Jak możesz rozpoznać odnowionego iPhone?

To proste – kliknij w ikonę Ustawienia – przejdź do sekcji Ogólne – To urządzenie – Model – i sprawdź numer modelu iPhone. Numer modelu jest to ciąg liter i cyfr. Zwróć uwagę na pierwszą literę. Jeśli jest to litera F to jest to model refabrykowanym, tak zwany refurbished. Litera M oznacza, że jest to model fabrycznie nowy, tak zwany retail unit, litera N oznacza, że model został wymieniony na fabrycznie nowy, czyli nie jest refabrykowany czy odnowiony. Taki model otrzymuje się, gdy telefon jest wymieniany na gwarancji. Natomiast litera P oznacza, że model jest spersonalizowany – czyli taki, do którego przy zakupie domówiono specjalną opcję. Numer modelu iPhone można sprawdzić też na oryginalnym pudełku iPhone. Numer modelu znajduje się na spodzie pudełka.

Podsumowując odnowiony iPhone nie jest gorszy od fabrycznie nowego telefonu, a jeśli macie problem ze swoim iPhone, jest on uszkodzony, zalany lub pękła w nim szybka, a niestety iPhone jest już po gwarancji możecie skontaktować się z serwisem Apple w swojej okolicy. Fachowa obsługa naszego serwisu serwis iPhone Ursynów, serwis iPhone Wola zajmie się waszym iPhone.

Pamiętaj, że serwis Apple Warszawa prezentuje szeroki wachlarz usług: wymiana baterii iPhone, wymiana szybki iPhone, wymiana wyświetlacza iPhone, naprawa płyt głównych Macbook, naprawa płyt głównych iPhone.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.