Skip to main content

Skoro tak doskonała elektronika, jaką produkuje Apple zachwyca nas wszystkimi oficjalnymi funkcjami, to pomyśl co jeszcze być może skrywa przed Tobą Twój iPhone? Jakie ukryte funkcje posiadają iPhony? Jak je uruchomić oraz dlaczego już zawsze będziesz chciał z nich korzystać. Przedstawiamy ukryte funkcje iPhone!

 

Ukryte funkcje iPhona – które z nich warto poznać?

Apple to marka mająca ogromne grono zwolenników. Ich urządzenia oceniane jako niezwykle sprawne i funkcjonalne posiadają szereg wielu różnych opcji, które wpływają na zwiększenie ich użyteczności. Mając w posiadaniu różne modele iPhona zdecydowanie warto poznać je wszystkie by móc cieszyć się ich możliwościami. Również te ukryte.

 

Skanowanie dokumentów w aplikacji Notatki

To jedna z tych funkcji, która zdecydowanie zaskoczy Cię swoją funkcjonalnością. Dzięki niej możesz zeskanować dowolny dokument lub tekst, używając aplikacji Notatki, wykonując wszystkie działania za pomocą aparatu. Oprócz standardowego wyglądu wykonanego dokumentu możesz wybrać różne efekty takie jak zdjęcie w skali szarości lub czarno białe.

 • Aby skorzystać z możliwości zeskanowania dokumentu, wystarczy przytrzymać ikonę aplikacji Notatki widoczną na widżecie oraz wybrać opcję Skanuj dokumenty.
 • Pojawi się widok aparatu, a telefon po zrobieniu zdjęcia automatycznie ustawi i wytnie obraz dokumentu w taki sposób, aby tylko on był widoczny na ekranie. 
 • Następnie wybierz opcję Zachowaj. W tym przypadku masz wiele możliwości modyfikowania wyglądu dokumentu, między innymi dodanie kolejnych stron, wykadrowanie czy obrócenie obrazu w dowolnym kierunku.

Lampa błyskowa jako sygnał powiadomień 

Lampa błyskowa iPhona może zostać wykorzystana w nieco innym niż zazwyczaj zastosowaniu. Jest nią funkcja lampki powiadomień, migająca w przypadku alarmów i pojawiających się wiadomości. Jest to funkcja szczególnie przydatna w sytuacji, gdy preferujemy pracę urządzenia a trybie cichym, ale nie tylko wtedy. Jej uruchomienie jest naprawdę bardzo proste, jednocześnie zapewniając ciekawą odmianę dla standardowych sygnałów powiadomień.

 • Aby wybrać tę funkcję, należy wejść w ikonkę Ustawienia oraz wybrać sekcję Dostępność Dźwięk/wizualne, a następnie włączyć pozycję Miganie diody przy alertach.

Assistive Touch – dostęp do najważniejszych funkcji

Assistive Touch to mało znana funkcja, którą w dużym uproszczeniu możemy opisać jako dodatkowy przycisk widoczny na widżecie. Służy do szybkiego dostępu do ważnych  opcji takich jak Centrum powiadomień, Siri czy Urządzenie, a w nim również wielu innych dodatkowych przycisków. Jest on widoczny na ekranie, jednak nie przeszkadza w korzystaniu z urządzenia. Warto podkreślić, że jest on niezwykle przydatnym narzędziem, pozwalającym na szybkie przejście do najważniejszych funkcji urządzenia.

 • Zdecydowanie najprostszym sposobem na włączenie Assistive Touch jest wybranie opcji Ustawienia, a następnie Dostępność i Dotyk. Tu widoczna jest pozycja Assistive Touch, w którą należy wejść na następnie włączyć. To wszystko, przycisk jest widoczny na głównym widżecie urządzenia. 

 

Ukrywanie aplikacji na iPhonie 

Ukrywanie aplikacji to opcja przydatna szczególnie wtedy, gdy posiadamy wiele nieużywanych apek i narzędzi, których nie chcemy odinstalowywać a jedynie znaleźć dla nich lepsze miejsce. W ten sposób możliwe jest szybkie i sprawne uporządkowanie iPhona.

 • Możesz ukryć wybraną aplikację z widocznego ekranu bez usuwania jej, korzystając z Biblioteki aplikacji. Wystarczy wybrać i przytrzymać apkę, którą chcesz ukryć. Pojawi się menu z opcjami, z którego wybierz opcję Usuń aplikację, a następnie Usuń z ekranu głównego.

Przypinanie ważnych wiadomości w konwersacjach 

Możliwość przypięcia dowolnych wiadomości konwersacji w widocznym miejscu jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, dzięki któremu nie musisz szukać poszczególnych treści w razie konieczności. Przypięte u góry okna będą zawsze łatwo dostępne i szybkie do zlokalizowania. 

 • Aby to zrobić, wystarczy dotknąć wybraną wiadomość oraz wybrać opcję Przypnij. To naprawdę bardzo proste, ale również niezwykle przydatne narzędzie. 

Wykrywanie tekstu na zdjęciach

Wraz z aktualizacją systemu operacyjnego iOS 15 pojawiły się zupełnie nowe możliwości w rozpoznawaniu tekstu na fotografiach. Funkcję tą możemy wykorzystać między innymi do kopiowania treści z obrazków lub w celu szybkiego pozyskania informacji. Jest to technologia OCR, czyli optyczne rozpoznawanie znaków, która jest dostępna w przypadku nowszych modeli iPhone. 

 • OCR to opcja wymagająca zastosowania ręcznych ustawień. W tym celu należy wybrać opcję Ustawienia, a następnie Ogólne -> Język i region. Kolejno po tym wybrać pole Tekst na żywo.

Radar – wykrywanie zbliżających się ludzi

Radar to bardzo przydatna funkcja wykrywająca zbliżających się ludzi, włączająca alarm po ich znalezieniu. Pozwala na skanowanie otoczenia i ostrzeganie w razie wystąpienia potencjalnych zagrożeń, co jest szczególnie przydatne w przypadku osób mających problemy ze wzrokiem lub poruszających się po zmroku, ale nie tylko.

 • Opcję tą należy uruchomić w Ustawieniach dostępności poprzez funkcję Lupy.
 • Lupę możemy dodać do Skrótów Dostępności w Centrum Sterowania. Po uruchomieniu aplikacji Lupa możemy modyfikować wykrywanie osób poprzez dostępne ustawienia.

Karty lojalnościowe w aplikacji Apple Pay

Możliwość dodania ulubionych kart do aplikacji Portfel to świetne rozwiązanie, dzięki któremu nie musisz przechowywać wielu różnych dodatkowych apek na swoim telefonie. W tym miejscu możesz dodać również bilety i inne karty, takie jak między innymi Apple Card, klucze cyfrowe, prawo jazdy, dokumenty tożsamości, legitymacje i wiele innych.

 

Jasność latarki 

Korzystając z przydatnej opcji, jaką jest zmiana jasności latarki, możliwe jest dowolne sterowanie poziomem jasności tego narzędzia. Możemy wybrać i zmienić je w bardzo prosty sposób. 

 • Aby zmienić poziom jasności latarki, wystarczy nacisnąć jej ikonę na ekranie oraz przytrzymać aż do pojawienia się opcji natężenia światła. Do wyboru mamy kilka poziomów jasności, do wyboru zgodnie z indywidualnymi oczekiwaniami.

 

Opcja ukrywania zdjęć

Często w galerii pojawiają się zdjęcia, które chcielibyśmy ukryć przed dostępem do nich osób trzecich. W tym pomocna może okazać się opcja umożliwiająca ukrycie wybranych zdjęć. Sposób konfiguracji jest niezwykle prosty.

 • W tym celu wystarczy wybrać zdjęcie, które chcesz ukryć, a następnie wybrać opcję Więcej. W nowym menu wybierz funkcję Ukryj. Potwierdź wybrane opcje. To wszystko, fotografie zostaną przeniesione do ukrytego folderu.

Gdzie znajduje się album Ukryte? Jest on widoczny w aplikacji Zdjęcia -> Albumy. Przewiń w folderze do dołu i znajdź album o nazwie Ukryte w opcji Narzędzia. To bardzo proste. 

 

Ukryte funkcje iPhona – sprawdź wszystkie z nich! 

Ukryte funkcje iPhona to rozwiązania pozwalające uzyskać naprawdę wiele funkcjonalnych opcji i rozwiązań, które znacznie rozszerzają przydatność tych urządzeń oraz wpływają na ich możliwości. Wygodne i szybkie skanowanie dokumentów, kopiowanie tekstu ze zdjęć czy przypinanie ważnych wiadomości w konwersacjach to tylko niektóre z pozycji, które warto sprawdzić. Które z ukrytych funkcji iPhona najbardziej przypadły Ci do gustu?

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.