Skip to main content

Problemy z pamięcią iPhone są powszechnym problemem użytkowników wielu modeli iPhone. Problemy te zazwyczaj spowodowane są często tym, iż urządzenie nie jest wyposażone w slot na kartę pamięci. Urządzenie może się szybko zapełnić, w zależności od tego jaką ma pojemność albo jak dużo przechowujesz na nim zawartości. Kiedy pojawi się informacja o braku miejsca, możesz zwolnić używane miejsce przez odpowiednie zarządzanie sposobem przechowywania zdjęć i nagrań wideo.

Jak oszczędzać miejsce i jak zwiększyć ilość miejsca dyskowego iCloud, gdy go zaczyna brakować?

 

Zapchana pamięć iPhone – jak najlepiej ją zwolnić?

Mamy kilka sposobów, aby poradzić sobie z tym problemem i pozyskać kilka dodatkowych gigabajtów pamięci. Oto kilka z nich:

Zrób porządek w fotkach

Prostym sposobem na pozyskanie dodatkowego miejsca w iPhone to przeniesienie fotek za pomocą kabla usb na komputer, a następnie skasowanie już przeniesionych zdjęć ze swojego iPhone. Należy zwrócić uwagę, że nie tylko zdjęcia zajmują wiele pamięci telefonu ale także filmy, a w szczególności te kręcone w rozdzielczości 4K. Przeglądając pliki wideo i wybierając te, które zajmują najwięcej miejsca otwierając Ustawienia – Ogólne – Pamięć – Zdjęcia – Przejrzyj osobiste pliki wideo, ujrzymy posegregowane wideo według ilości zajmowanego miejsca. Możemy je przenieść za pomocą kabla lightning na komputer ale także możemy zmienić jakość filmów, które zamierzamy nagrać w przyszłości.

iPhone posiadają także folder o nazwie Ostatnio usunięte. Tam pojawiają się pliki, które już usunęliśmy. Folder ten automatycznie przechowuje pliki 30 dni licząc od momentu usunięcia. Dobra wiadomość jest taka, że możemy je usunąć wcześniej a tym samym zyskać dodatkowe miejsce.

 

Wykorzystaj iCloud

Zdjęcia i nagrania wideo są przechowywane na urządzeniu w oryginalnych wersjach w wysokiej rozdzielczości i zajmują dużo miejsca na telefonie iPhone. Usługa Zdjęcia iCloud pozwala uzyskać więcej wolnego miejsca na urządzeniu i daje dostęp do wszystkich plików. Korzystając z iCloud możemy zachować wszystkie zdjęcia na iPhone. W Bibliotece zdjęć iCloud możemy zaznaczyć opcję Optymalizuj dysk iPhone, a iPhone będzie przechowywał zdjęcia i wideo w nieco niższej jakości, a oryginały zmagazynuje na serwerach Apple. Takie zdjęcia i wideo będą dostępne w każdym momencie. Są różne wersje Biblioteki iCloud, pierwsza jest darmowa i pozwala na korzystanie z 5 GB danych. Kiedy to dla nas za mało możemy skorzystać z opcji odpłatnej i zwiększyć pamięć do 50 GB za 3,99 zł, 200 GB za 11,99 zł lub 2 TB za 39,99 zł (miesięcznie). Innym darmowym sposobem na otrzymanie dodatkowego miejsca to dysk internetowy i tu dobrym przykładem jest Google Drive, w którym znajdziemy do 15 GB miejsca. Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w iCloud – możesz przechowywać dowolną liczbę zdjęć i nagrań wideo.

 

Nieużywane gry i aplikacje

W Ustawieniach wejdźcie w Ogólne a następnie Pamięć aby znaleźć aplikacje, które są posegregowane według zajmowanej pamięci. Przede wszystkim gry mogą zajmować bardzo dużo miejsca na waszych iPhone. Te gry, których przez ostatni czas nie używaliście możecie usunąć poprzez usunięcie aplikacji, a tym samym nie usuwając waszych danych i zachowując dane po jej usunięciu.

 

Dane Safari i wiadomości

W ustawieniach domyślnych iPhone gromadzi pełną historię wiadomości sms co prowadzi do zapychania pamięci. Można automatycznie usuwać wiadomości po określonym czasie. Wybrać najlepszą dla nas opcję możemy klikając w Ustawienia, Wiadomości, a następnie Przechowywanie wiadomości. Safari przechowuje mnóstwo danych, których możecie się pozbyć w łatwy sposób klikają w Ustawienia, Safari, a następnie Wyczyść Historię oraz Dane Witryn.

Powyższe proste sposoby z pewnością pomogą wam efektywniej zarządzać pamięcią i uzyskać dużo wolnego miejsca w waszych iPhone. A gdy to nie pomoże możecie skontaktować się z serwisem Apple Warszawa, przeprowadzimy bezpłatna diagnoza iPhone i naprawimy twojego iPhone.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.