Skip to main content

Jakie są najpopularniejsze usterki w MacBookach? Co psuje się najczęściej? Odpowiedź w poniższym artykule.

Praktycznie każdy z nas codziennie korzysta z komputera. Jednymi z najczęściej wybieranych komputerów są Macbooki, które cieszą się niezwykłą i niesłabnącą popularnością na całym świecie. Profesjonalne MacBooki od Apple to taki typ sprzętu, który dzień w dzień bardzo intensywnie eksploatujemy. Wykorzystywane są one przez nas zarówno do wszelkich czynności służbowych, jak i idealnie nadają się do rozrywki dla całej rodziny. Niestety, jak z każdym urządzeniem elektronicznym, istnieje pewne ryzyko narażenia na występowanie ewentualnych usterek lub awarii. Mogą one powstać wskutek różnych zdarzeń, na przykład być spowodowane uszkodzeniem mechanicznym komputera, niewłaściwą ich eksploatacją, zużyciem poszczególnych podzespołów lub usterką fabryczną. W takich przypadkach jedynym rozwiązaniem zostaje oddanie sprzętu do serwisu. Warto więc mieć świadomość tego co najczęściej psuje się w MacBookach oraz kiedy należy ze swoim laptopem udać się do profesjonalnego serwisu Apple, celem jego sprawdzenia bądź naprawy. Warto wybierać sprawdzone, autoryzowane punkty napraw, aby mieć stuprocentową pewność, że sprzęt zostanie idealnie sprawdzony i szybko naprawiony, a my zadowoleni z usługi.

 

Popularne problemy z kartą graficzną w MacBooku

Pomimo, że sprzęty Apple cechują się zdecydowanie mniejszą awaryjnością niż ich konkurenci, to jednak karta graficzna to taki element, który bez wątpienia należy do najczęściej psujących się podzespołów w komputerach MacBook. W starszych modelach zdarzało nawet się, że umieszczane od nowości w zestawach karty graficzne już posiadały wady fabryczne, które szybko dawały o sobie znać i zmuszały użytkownika do oddania sprzętu do autoryzowanego serwisu. Powodem problemów z kartą graficzną mogą być również: mechaniczne uszkodzenie komputera, niewłaściwa bądź też brak jego pielęgnacji, czy też spięcie w zasilaniu elektrycznym. Taka usterka może objawiać się m.in. mrugającymi paskami na ekranie, zniekształceniem lub całkowity zaniknięciem obrazu. Jeśli podejrzewasz w swoim komputerze jakiekolwiek nieprawidłowości w działaniu karty graficznej, nie czekaj, jak najszybciej zgłoś się do odpowiednich fachowców. Tylko w ten sposób Twój komputer zostanie poprawnie zdiagnozowany, a Ty ponownie będziesz mógł cieszyć się swoim działającym MacBookiem.

Flexgate – czyli paski na ekranie i migotanie ekranu MacBooka  jest problemem dotykającym niektóre modele MacBook Pro wyprodukowane między 2016 a 2017 rokiem. Usterka ta jest związana z taśmą flex, która łączy wyświetlacz z płytą główną. Taśma ta może ulec uszkodzeniu z upływem czasu, co prowadzi do ściemnienia lub migotania wyświetlacza. Problem powstał na skutek przeprojektowania MacBooka Pro w 2016 roku, które uczyniło taśmę bardziej podatną na uszkodzenia z powodu ciągłego napięcia i rozluźnienia podczas otwierania i zamykania pokrywy laptopa.

Najbardziej rozpoznawalnym objawem jest tzw. efekt “światła sceny”, który pojawia się, gdy taśma flex nie jest całkowicie zerwana, ale niektóre linie połączeniowe ulegają uszkodzeniu. Efekt ten objawia się jako jasne światło lub “światło sceny” pojawiające się u dołu ekranu lub jako zniekształcony lub przebarwiony obraz na wyświetlaczu.

Uszkodzona taśma może również powodować, że wyświetlacz działa prawidłowo tylko przy lekko otwartej pokrywie MacBooka Pro. Gdy pokrywa jest otwarta poza pewien punkt, wyświetlacz staje się czarny. Wyświetlacz ponownie się włącza, gdy pokrywa wróci poniżej tego punktu.

Usterkę Flexgate można naprawić przez mikro-lutowanie taśmy flex z małą taśmą zastępczą, co zmniejsza napięcie na taśmie i obniża ryzyko ponownego wystąpienia problemu.

Klawiatura w MacBookach – popularna usterka

Kolejnym, stosunkowo często psującym się elementem MacBooków są ich klawiatury. W ostatnim czasie można tutaj zauważyć wzrost uszkodzeń klawiatur w MacBookach, a niedogodność ta występuje zwłaszcza w nowszych modelach tych komputerów, w których wprowadzano pewne technologiczne innowacje. Mogą pojawiać się problemy z działaniem poszczególnych klawiszy, klawiatury jako całości lub też odkształceniem całej klawiatury. Dodatkowo, bardzo często przyczyną usterki jest zalanie. Niestety, wystarczy nawet chwila nieuwagi, aby komputer musiał znaleźć się w serwisie. W wielu przypadkach nie da się już naprawić zalanej klawiatury i taka awaria wymaga jej wymiany na nową, tak aby móc ponownie pracować na swoim komputerze. Takiej wymiany również nie warto wykonywać samodzielnie nie posiadając odpowiedniej wiedzy oraz narzędzi. Fachowcy z autoryzowanego serwisu profesjonalnie zajmą się Twoim komputerem i sprawnie wymienią klawiaturę na nową.

 

MacBook: Problemy z dźwiękiem

Jak wszyscy wiemy dobrej jakości dźwięk, to coś niezwykle cenionego w komputerach. Niestety kolejną dosyć popularną usterką, która bardzo często występuje zwłaszcza w używanym MacBooku – jest również uszkodzenie gniazda słuchawek, przez co dźwięk ten nie jest odbierany poprawnie bądź w całości po ich podłączeniu. Za takie uszkodzenie odpowiedzialne mogą być jedynie błędnie zainstalowane sterowniki lub też co gorsza, uszkodzenie mechaniczne tej części komputera MacBook. Ponadto, problemy z dźwiękiem mogą dotyczyć również uszkodzenia głośników, które są wbudowanych bezpośrednio w sprzęt komputerowy. Pierwsze symptomy zbliżających się problemów, które można zauważyć, to efekt przerywania dźwięku, zmiana jego wysokości, zniekształcenia czy też występujące charakterystyczne szumy. W takim przypadku również nie należy zwlekać z oddaniem sprzętu do serwisu, tylko jak najszybciej pozbyć się niechcianej usterki.

 

Problemy z zasilaniem MagSafe

Następnym często wymienianym przez korzystających z komputerów MacBook problemem jest zasilanie. Użytkownicy MacBooków, szczególnie starszych modeli, bardzo często zwracają uwagę na pojawiające się problemy z zasilaniem tego komputera. W takim wypadku uszkodzeniu mogą ulec: bateria, kabel zasilający, gniazdo ładowania lub kilka tych elementów naraz. Wówczas użytkownicy mogą mieć problem nie tylko z naładowaniem, ale i włączeniem i komfortowym użytkowaniem komputera, co zaburza ich codzienną pracę lub rozrywkę. W przypadku takiej usterki najczęściej należy wymienić cały zepsuty podzespół, jednak prawidłowa diagnoza może przysporzyć sporo problemów niedoświadczonej osobie bądź nawet pogorszyć całą sprawę. Dlatego też w przypadku awarii najlepiej jest udać się do profesjonalisty, który skutecznie oceni awarię oraz podejmie się jej niezwłocznego usunięcia.

 

Postaw na autoryzowany serwis MacBooków w Warszawie

Pamiętaj, że w przypadku jakiegokolwiek uszkodzenia bądź podejrzenia usterki MacBooka, Apple rekomenduje jak najszybszy kontakt z autoryzowanym serwisem producenta. Tylko w takim punkcie będziesz miał pewność, że Twój sprzęt zostanie prawidłowo zdiagnozowany, a doświadczeni fachowy odpowiednio się nim zajmą. Sprawdzonym i profesjonalnym punktem jest nasz serwis MacBooków na Ursynowie w Warszawie, gdzie zespół doświadczonych specjalistów należycie zadba o Twój sprzęt, tak abyś ponownie mógł cieszyć się jego działaniem. Nie warto ryzykować samodzielnej diagnostyki i naprawy. Serdecznie zapraszamy do nas!

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.