Skip to main content

Flexgate – problem z matrycami w MacBook – wymiana taśmy podświetlenia/naprawa taśmy sygnałowej (kolorowe pasy)- co warto wiedzieć?

MacBooki to znane i cenione laptopy, które zyskały ogromną popularność wśród użytkowników na całym świecie. Jednak nawet te wyjątkowe urządzenia nie są wolne od pewnych problemów technicznych – pisaliśmy o tym w artykule Najpopularniejsze usterki MacBook.

  • Czy podświetlenie wyświetlacza w Twoim MacBooku przestaje działać?
  • Czy zauważasz pionowe, jasne obszary wzdłuż całej dolnej części ekranu?
  • Czy masz problem z zanikaniem ekranu?
  • Czy na ekranie pojawiają się białe lub czarne paski?
  • Czy zauważasz migotanie ekranu?

Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z powyższych pytań jest twierdząca, to znaczy, że masz do czynienia z Flexgate. Uszkodzenie matrycy to poważny problem, z którym zdecydowanie należy udać się do specjalizowanego serwisu. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu.

flexgate paski na ekranie macbook

Flexgate, czyli paski na ekranie i migotanie ekranu MacBooka

 

Flexgate, czyli popularne uszkodzenie matrycy w MacBook

Flexgate to termin znany w kontekście problemów z matrycami w niektórych MacBookach. Co oznacza? Flexgate to problem z obrazem, a konkretniej z taśmą podświetlenia (LVDS) lub taśmą sygnałową, która łączy ekran MacBooka z płytą główną. Przyczyną są pękające taśmy łączące ekran z płytą główną komputera.

Flexgate okrzyknięto aferą Apple związaną z wyświetlaczami w MacBookach Pro. Problem ten dotyczy modeli wydanych od roku 2016, głównie wersji wyposażonych w  Touch Bar. Najczęściej występował w MacBookach Pro z lat 2016 i 2017, zwłaszcza w wersjach 13-calowych. Problem jest efektem tego, że Apple zdecydowało się na umieszczenie pod taflą wyświetlacza mniejszych, ale równocześnie bardziej podatnych na uszkodzenia kabli łączących matrycę oraz moduł podświetlenia z kontrolerem obrazu.

Flexgate, awaria matrycy MacBooka – objawy

Objawy problemu Flexgate są stosunkowo łatwe do rozpoznania. Głównym symptomem jest przede wszystkim migotanie ekranu lub trwałe problemy z podświetleniem. Niektórzy użytkownicy zauważają również efekt oświetlenia sceny na dole ekranu, który jest charakterystyczny dla tego problemu.

Flexgate cechują widoczne problemy w równomiernym podświetlaniu ekranu – głównie w dolnej krawędzi, gdzie można zaobserwować mocno niedoświetlone przestrzenie. Często występują także kolorowe paski na ekranie lub migotanie –  zazwyczaj pojawiają się przy otwieraniu i zamykaniu laptopa.

Zazwyczaj objawy pojawiają się po 1-1,5 roku aktywnego użytkowania. Bardzo często występują po upadku urządzenia. Pomimo tego, że wizualnie ekran nie pęka, to taśma matrycy zostaje uszkodzona. Do uszkodzenia może dojść także w efekcie zalania MacBooka. Awarie różnią się od siebie w zależności od cieczy, miejsca zamoczenia, czy czasu zanurzenia urządzenia. Klienci bardzo często zgłaszają się także do serwisu
z uszkodzeniem matrycy na skutek przygniecenia MacBooka. Jak widać, wśród głównych przyczyny występowania problemu Flexgate na MacBookach jest:

  • upadek urządzenia,
  • zalanie urządzenia,
  • przygniecenie urządzenia.

Migotanie ekranu, kolorowe paski na wyświetlaczy MacBook – co robić?

Czasami zdarza się, że do awarii dochodzi z powodu wad fabrycznych, czy naturalnego zużycia komponentów. W każdym przypadku należy niezwłocznie udać się do serwisu. Na wstępie serwis ocenia zakres problemu i wycenia zakres usługi.
W niektórych przypadkach możliwe jest rozwiązanie tego problemu poprzez wymianę taśmy lub naprawę połączenia.

Proces wymiany taśmy podświetlenia w MacBooku może być skomplikowany i wymaga ostrożności. Wymiana taśmy podświetlenia jest zaawansowanym procesem, który może być wykonywany tylko przez doświadczonych techników.

Naprawa taśmy sygnałowej w MacBooku to również zaawansowany proces, który wymaga odpowiednich umiejętności i narzędzi. Taśma sygnałowa, znana również jako kabel płaski lub kabel elastyczny, jest często używana do łączenia różnych komponentów wewnątrz laptopa, takich jak matryca ekranu, klawiatura, trackpad, lub innych urządzeń wejścia/wyjścia.

Naprawa taśmy sygnałowe w MacBooku – skomplikowana sprawa

Naprawa wymaga specjalistycznych umiejętności oraz dostępu do odpowiednich narzędzi. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór nowej taśmy. Proces wymiany nie należy do łatwych.  Dlatego wskazane jest, aby taki rodzaj naprawy został przeprowadzony przez doświadczony serwis. Błędy w procesie wymiany taśmy podświetlenia mogą spowodować uszkodzenie MacBooka. Ponadto, próby samodzielnej naprawy mogą unieważnić gwarancję, jeśli jest jeszcze aktywna.

Ile kosztuje wymiana taśmy podświetlenia lub naprawa taśmy sygnałowej? Cena usługi uzależniona jest od modelu MacBooka.

Bardzo często objawy uszkodzenia matrycy są błędnie utożsamiane z innymi uszkodzeniami MacBooka. Głównie dotyczy to braku obrazu w urządzeniu. W jaki zatem sposób można wyraźnie odróżnić tę awarię od innych? W przypadku, gdy rzeczywiście doszło do uszkodzenia matrycy, w momencie, gdy poświecimy na MacBooka światłem z latarki zobaczymy zarys obrazu, który powinien wyświetlać się na ekranie.

Flexgate, czyli naprawa taśmy sygnałowej w MacBooku – gdzie w Warszawie?

Jeśli opisany wyżej problem jest Ci znany, jak najszybciej zgłoś się do serwisu i oddaj swojego MacBooka w ręce profesjonalistów. Próba samodzielnej naprawy problemu Flexgate może być trudna i ryzykowna. Taśmy są delikatne i skomplikowane, więc naprawę ekranu MacBooka zdecydowanie najlepiej zostawić profesjonalistom z AppleHome – serwisu MacBook w Warszawie.

Specjaliści z serwisu Apple Warszawa wskazują na kilka istotnych działań, które mogą zminimalizować ryzyko wystąpienia Flexgate. Przede wszystkim warto zachować ostrożność podczas otwierania i zamykania MacBooka. Należy także unikać także zbędnego zginania ekranu, co może przyczynić się do zużycia kabli elastycznych.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.