Skip to main content

Komputery MacBook – jak wszystkie komputery – mogą działać wolno. Jeśli twój MacBook działa wolniej niż powinien jest wiele sposobów aby przyspieszyć wolno działający MacBook. Podobnie jak w przypadku komputera z systemem Windows, istnieje wiele powodów, dla których MacBook może zacząć “mulić”.

 

Jak przyspieszyć wolno działającego MacBooka?

Gdy MacBook działa wolno możemy sprawdzić co go „boli”, a jest kilka przyczyn na przykład mało miejsca na dysku komputera. Zwolnić miejsce na dysku możemy poprzez przeniesienie plików na inny dysk lub na zewnętrzne urządzenie masowej pamięci na przykład usb. Po przeniesieniu plików usuwamy je z dysku startowego.

 

Przyspiesz MacBooka zwalniając pamięć

Na pewno używasz aplikacji, które mogą wymagać więcej pamięci, niż jest w danej chwili dostępne w MacBook. Możesz sprawdzić ile pamięci używa obecnie MacBook i zainstalowane aplikacje za pomocą Monitora aktywności. Jeśli aplikacje na twoim MacBook wymagają innego typu procesora albo innej karty graficznej, powinieneś zakończyć ich działanie ze względu na niezgodność z twoim MacBook. W dokumentacji każdej aplikacji znajdziesz informacje dotyczące wymagań systemowych. Często starsze modele używanych MacBooków mogą nie spełniać wymagań sprzętowych najnowszych aplikacji.

 

Zamknij aplikacje, które mogą spowalniać MacBooka

Na pasku zadań poszukaj aplikacji, na których znajduje się kropka, naciśnij prawy klawisz myszy i wybierz Zakończ. Niestety Mac OS X zostawia uruchomione aplikacje w tle. Zazwyczaj kliknięcie przycisku x nie zamknie ich. Przeważnie to nie stanowi problemu ale jeśli komputer MacBook działa wolno, niektórych aplikacji nie sposób zamknąć.

 

Wymuś zamknięcie aplikacji

Aby pozamykać aplikacje użyj Monitora aktywności, wyświetlą się uruchomione procesy, między innymi te, które pochłaniają zbyt wiele zasobów. Monitor aktywności możesz uruchomić klikając klawisz Command + Space, otwórz Wyszukiwanie Spotlight, następnie wpisz Monitor aktywności i naciśnij klawisz Enter. Zobacz uruchomione aplikacje i procesy wykorzystujące najwięcej procesora i posortuj według użycia procesora naciskając %CPU. Wymuś zakończenie procesu i kliknij przycisk x na pasku narzędzi. Jeśli to nie zadziała, naciśnij menu Widok i wybierz Wszystkie procesy, aby zobaczyć wszystkie procesy uruchomione na MacBook.

 

Programy startowe

Gdy twój MacBook po zalogowaniu działa wolno to znak, że prawdopodobnie może mieć zbyt wiele programów startowych.

Aby zarządzać programami startowymi należy otworzyć Preferencje systemowe, klikając ikonę menu Apple. Dalej wybieramy Użytkownicy i grupy, wybieramy aktualne konto użytkownika i naciskamy Elementy logowania. Teraz wszystkie aplikacje, których nie chcesz uruchamiać po zalogowaniu trzeba odznaczyć.

 

Oczyszczanie agentów uruchamiania

Clean My Mac 3 posiada ukrytą funkcję polegającą na czyszczeniu agentów uruchamiania. Agenci uruchamiania to małe aplikacje pomocnicze, działające w tle. Aplikacje pomocnicze automatycznie mogą uruchamiać inne oprogramowanie bez naszego działania. Pobierz i uruchom Clean My Mac 3 i przejdź do Rozszerzenia aby uruchomić agentów i wyczyścić MacBook.

 

Zoptymalizuj animacje i przezroczystość

Starsze komputery MacBook nie mają łatwo, gdyż przezroczystość i animacje mogą obciążać sprzęt graficzny. Zmniejszenie przezroczystości i animacji może przyspieszyć działanie MacBook, a zatem otwórz Preferencje systemowe, naciśnij ikonę Dostępność i zaznacz Zmniejsz przezroczystość, aby zmniejszyć przezroczystość. Możesz także kliknąć ikonę preferencji Dok i wybrać Efekt skali, co może przyspieszyć animację.

 

Przeglądarka internetowa może spowalniać MacBooka

Aplikacją powodującą problem może być przeglądarka internetowa. Przeglądarka Google Chrome jest mało wydajna w systemie Mac OS X. Aby oszczędzać pamięć i zasoby procesora zminimalizuj liczbę używanych rozszerzeń przeglądarki i otwartych kart. Przeglądarka Safari działa lepiej niż Chrome, w szczególności jeśli chodzi o moc baterii w Twoim Macu.

 

Przyspiesz wyszukiwarkę

Otwierając okno Findera w celu przeglądania plików, domyślnie otwiera się w widoku Wszystkie moje pliki. Widok może się ładować bardzo wolno jeśli masz dużą liczbę plików na komputerze MacBook, a tym samym spowalniając Finder za każdym razem, gdy otwierasz nowe okno. Można spróbować temu zaradzić klikając menu Finder i wybierając Preferencje. Wybierając preferowany folder w New Finder Windows Show – możesz automatycznie otworzyć wszystkie okna Findera w folderze Pobrane. Następnym razem Finder już nie załaduje widoku Wszystkie moje pliki.

 

Zrób miejsce na dysku

Sprawdź ile wolnego miejsca zostało ci na dysku, gdyż zwolnienie miejsca na dysku może przyspieszyć działanie twojego komputera. W menu Apple wybierz About This Mac i znajdź obok nagłówka Storage jeśli nie masz wystarczająco dużo wolnego miejsca zwolnij miejsce w pamięci wewnętrznej MacBook.

 

Zresetuj SMC

Zresetowanie SMC pomoże ci rozwiązać wiele problemów systemowych na twoim MacBook. Ten krok – zresetowanie SMC czyli zresetowanie kontrolera zarządzania systemem prawdopodobnie pomoże ci naprawić wiele problemów od niskiej wydajności, problemy z uruchamianiem po problemy ze sprzętem WiFi. Nie martw się reset SMC nie usunie żadnych danych jak ponowne uruchomienie MacBook.

 

Ponowna instalacja Mac OS X

To ostatni krok jeśli powyższe metody okazały się niezbyt skuteczne w przypadku twojego MacBook. Możesz ponownie zainstalować system operacyjny. To dobry pomysł nie tylko dla MacBook ale również dla innych urządzeń jak iPhone czy iPad. Przede wszystkim upewnij się, że masz kopie zapasowe swoich danych, a teraz możesz instalować po raz kolejny Mac OS X na komputerze Mac. Pamiętaj nie musisz pobierać żadnego nośnika instalacyjnego. Rozpocznij instalacje uruchamiając MacBook w trybie odzyskiwania specjalnego, twój komputer pobierze od Apple wszystko, czego potrzebuje. Pamiętaj o kopiach zapasowych istotnych dla ciebie plików z twojego MacBook zanim zaczniesz ponownie instalować Mac OS X!

 

Opisane wyżej sposoby z pewnością pomogą wam własnoręcznie, efektywniej zarządzać pamięcią i uzyskać dużo wolnego miejsca w waszych komputerach MacBook. A gdy to nie pomoże możecie skontaktować się z serwisem Apple Warszawa, poszukamy rozwiązań, które będą najlepsze dla twojego MacBook. Nie czekaj skontaktuj się z serwisem MacBook w Warszawie.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.