Skip to main content

Jakie nowości pojawią się w iPhone 13 / 13 Pro / 13 Pro Max / 13 Mini

Dzielą Nas już tylko dni od premiery najnowszej generacji modeli iPhone, a dlatego, że plotki o jego specyfikacji krążyły jeszcze przed premierą iPhone 12 to zebraliśmy tu dla Was wszystkie PRAWDOPODOBNE nowości. Apple ogłosił wydarzenie, które odbędzie się we wtorek (14 września) i to właśnie wtedy oficjalnie będziemy mogli potwierdzić ich prawdziwość. Na razie pozostają Nam tylko domysły i przecieki z nieoficjalnych źródeł. 

iPhone 13 – Design

Tegoroczny lineup ma wyglądać bardzo podobnie do tego z roku 2020. Będziemy mieć do wyboru cztery rozmiary urządzeń – 5,4-calowego iPhone mini; 6,1-calowego iPhone w wersji standardowej oraz Pro oraz 6,7-calowego modelu Pro Max. Mimo niezadowalających raportów odnośnie sprzedaży iPhone 12 mini, Apple również w tym roku zdecydowała się na tą wersję. Oczekuje się, że modele iPhone z 2021 roku nie będą charakteryzować się dużymi zmianami konstrukcyjnymi, ponieważ to modele iPhone 12 przeszły znaczącą zmianę technologii i wzornictwa. Według niektórych ekspertów, będzie to jakby wersja „S” poprzedniego modelu. 

Standardowy model iPhone 13 z podwójnym obiektywem aparatu może być ułożony po przekątnej, a nie klasycznie w pionie. Do końca nie wiadomo skąd ten zabieg, ponieważ funkcje aparatu mają pozostać bez zmian. Podejrzewa się, że to rozwiązanie może przyczynić się do lepszej optycznej stabilizacji obrazu. 

Modele iPhone 13 Pro mają być o 0,2mm grubsze od swoich poprzedników, a uwarunkowane może to być większą baterią i aparatem. Większy rozmiar aparatu iPhone’a 13 Pro został zademonstrowany na zdjęciach iPhone’a 12 Pro w etui iPhone’a 13 Pro, który ma zauważalnie większe wycięcie na aparat. Według plotek, nowe iPhony mają być dostępne w nowej wersji matowej czerni, która to zastąpić ma kolor kosmicznej szarości. 

Mniejszy notch

Oczekuje się, że iPhone 13 będzie wyposażony w mniejsze wcięcie u góry ekranu, dzięki przeprojektowaniu i zintegrowaniu niektórych modułów kamery. Zmiana ta ma również pozytywnie wpłynąć na samą funkcję Face ID. Na zdjęciach poniżesz dostrzec można również, że głośnik słuchawki został przeniesiony do górnej ramki. 

Dodatkowo pojawiły się stwierdzenia, że Face ID w najnowszym iPhone pozwoli użytkownikom odblokować swoje urządzenia podczas noszenia maski i zaparowanych okularów.

iPhone 13 dalej z portami

Prawdą jest, że Apple od bardzo dawna jako cel postawiło sobie stworzenie iPhone bez zewnętrznych portów oraz przycisków, lecz niestety nie będzie to tegoroczny model. Co prawda ładowanie bezprzewodowe jest już bardzo powszechne, ale uważa się, że technologia ta wraz z akcesoriami MagSafe nie jest jeszcze wystarczająco dobrze rozwinięta, aby zdecydować się na ten krok. 

Brak USB-C

Tutaj również brak zmian. Apple nie decyduje się na tą technologie ponieważ jak twierdzi, jest to otwarty standard, a co ważniejsze mniej wodoodporny niż ich Lightning. Dzięki pozostaniu przy swojej technologii ma również kontrolę nad jakością kabli oraz akcesoriów Lightning poprzez program ”Made for iPhone (MFi)”, co nie było by możliwe przy USC-C. Oczekuje się, że iPhone 13 oraz przyszłe modele będą nadal korzystać z portów Lightning, dopóki akcesoria MagSafe nie staną się na tyle powszechne, aby umożliwić projektowanie iPhone’a bez portu.

Brak Touch ID

W trakcie procesu rozwoju iPhone 13, Apple testowało ekranowy czytnik linii papilarnych Touch ID, który oznaczałby poważną zmianę w systemach biometrycznych, których Apple używał dla flagowych urządzeń od czasu premiery iPhone’a X. Niestety, według niektórych źródeł, w konstrukcji telefonu nie wygospodarowano miejsca na tę technologię, a co ważniejsze samo Apple bardziej koncentruje się nad osadzeniem Face ID pod ekranem w ramach projektu all-screen.

Wyświetlacz 120Hz ProMotion

Już w 2020 roku pojawiały się plotki, że to iPhone 12 miałby być wyposażony w wyświetlacze 120Hz, lecz szybko rozwiały je obawy dotyczące żywotności baterii. Aby wdrożyć częstotliwość odświeżania na poziomie 120Hz, Apple musi skorzystać z technologii wyświetlaczy LTPO, co według plotek ma nastąpić właśnie w 2021 roku. Co najmniej dwa modele (wersje Pro ?) mają posiadać wyświetlacze OLED z technologią LTPO, która charakteryzuje się niskim poborem mocy. 

Always-On Display

iPhone 13 może posiadać funkcję zawsze włączonego wyświetlacza, podobnie jak najnowszy Apple Watch. Pozwoli to, aby dane takie jak czas, powiadomienia, czy poziom naładowania baterii były wyświetlane na ekranie, nawet gdy telefon jest zablokowany. 

I wiele więcej…

Najnowsze iPhone wyposażone będą w najnowszy chip A15, produkowany prze TSMC. Niestety w sieci nie można znaleźć żadnych szczegółów odnośnie nowego procesora, poza tym oczywiście, że będzie szybszy i wydajniejszy 😊 Jeżeli chodzi o łączność to możemy liczyć tutaj na najnowszy modem 5G od Qualcomm oraz, co mniej potwierdzone, WiFi 6E. Układ modemu, który będzie używany w iPhone 13 może zawierać sprzęt niezbędny do komunikacji satelitarnej, lecz wstępnie ma być on używany tylko do łączności alarmowej, gdy łączność komórkowa oraz WiFi nie będzie dostępna. 

Modele iPhone 13 będą miały większe baterie, co może przełożyć się na dłuższy czas pracy na baterii. Apple używa nowych konstrukcji oszczędzających miejsce, takich jak zintegrowanie gniazda SIM z płytą główną i zmniejszenie grubości przedniego modułu optycznego, aby zapewnić więcej miejsca na baterię.

Plotek jest dużo więcej, ale które z nich się sprawdzą ? Tego dowiemy się już 14 września (wtorek) o godzinie 19:00 czasu polskiego!

AppleHome – serwis MacBook warszawa

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.