Skip to main content

Apple AirTags – cena, premiera oraz specyfikacja sprzętu

Pierwsze pogłoski o premierze AirTags od firmy z Cupertino mogliśmy napotkać w zeszłym roku. Już wtedy przy każdej większej premierze produktu od firmy Apple plotkowano również o zaprezentowaniu lokalizatorów. Niestety z przyczyn epidemiologicznych urządzenie nie zostało ujawnione, a na jego premierę musimy wciąż czekać w roku 2021.

 

Czym są AirTags ?

AirTags to nic innego jak urządzenie pozwalające zlokalizować przytwierdzony do nich przedmiot. Mały lokalizator wysyła sygnał do Twojego iPhona (lub innego urządzenia Apple) i za pomocą aplikacji Lokalizator dokładnie określa położenie zguby.

 

Apple AirTags

 

AirTags do określenia swojej lokalizacji będzie wykorzystywać dwie technologię – BLE oraz UWB. Pierwsza z nich, Bluetooth Low Energy, pozwala na odnalezienie sprzętu w odległości do 100 metrów. Jeżeli w tej odległości od nadajnika znajduje się Nasz telefon, to odpowie na sygnał i doprowadzi Nas do lokalizatora. Ultra Wide Band działa na dużo mniejszym dystansie, bo do 10 metrów, lecz cechuje się większą dokładnością oraz szybszym transferem danych. Tutaj już, telefon kierunkowo i precyzyjnie wskaże nam lokalizacje AirTags.

(Wartym uwagi jest, że UWB lokowane jest dopiero od iPhone 11 i kolejnych – porównaj modele iPhone).

 

W czym Apple AirTag może być pomocny?

Jeżeli zgubimy przedmiot przymocowany do lokalizatora poza zasięgiem technologii BLE ten zapisze swoje ostatnie położenie i poczeka na odnowienie sygnału. Wielkim plusem tego rozwiązania jest fakt, że to niekoniecznie my musimy przejść obok zguby. Wystarczy, aby w zasięgu pojawiło się dowolne urządzenie Apple, nawet przypadkowego przechodnia, a lokalizator za jego pośrednictwem wyśle dane prosto do Nas. Śmiało można powiedzieć, że tym rozwiązaniem firma może zdeklasować innych producentów lokalizatorów. Działają one podobnie, lecz do uzyskania tego samego efektu inny użytkownik również musi posiadać specjalną aplikację dedykowaną urządzeniu. Pomyślcie tylko, ile osób używa tego typu urządzeń oraz porównajcie to z liczbą posiadaczy produktów Apple.

 

Jak będą działać AirTags ?

Oczywiście nie wiemy jeszcze dokładnie jak rozwijał się będzie ten produkt, lecz poniżej przedstawiamy ogólnoświatowe przewidywania:

  1. Łączymy AirTags z Naszym kontem iCloud.
  2. Mocujemy lokalizator do przedmiotu, którego nie chcemy zgubić.
  3. Każdorazowo, gdy Iphone znajdzie się poza zasięgiem AirTags dostaniemy powiadomienie na Nasz telefon o tej sytuacji. Tutaj wygodną opcją będzie dodanie bezpiecznych miejsc. Gdy AirTag będzie znajdował się w jej granicach, powiadomienie nie przyjdzie.
  4. Jeżeli zdarzy Nam się zgubić urządzenie to za pomocą aplikacji zostaniemy pokierowani w jego kierunku.
  5. W ostateczności, kiedy niemożliwym będzie jego odnalezienie, będziemy mogli oznaczyć go jako zagubiony. W przypadku, gdy ktoś go znajdzie otrzyma on wszelkie informacje kontaktowe do właściciela.

 

Czy warto kupić Apple AirTag?

Według licznych przecieków pochodzących od pracowników firmy, urządzenie jest już w pełni gotowe do dystrybucji i swój debiut miało już zaliczyć w tamtym roku. Niestety, tak jak wspomniane było na wstępie, pandemia znacznie opóźniła plany firmy. W dobie zakazów zredukowanego przemieszczania się AirTags nie cieszyłyby się wielkim popytem. Informacje pochodzące z nieoficjalnych źródeł mówią o wiośnie tego roku. Wtedy to kraje miałyby poluzować swoje obostrzenia, a przemieszczanie się ludzi zintensyfikować. Cena urządzenia szacowana jest na ok. 30$. Mniej więcej tyle na rynku kosztują aktualnie obecni konkurencji produktu.

Pierwszymi akcesoriami do AirTags pochwaliła się firma Nomad. Na razie wiemy o dwóch : skórzanym breloku do kluczy oraz uchwycie na lokalizator do okularów. Łatwym do przewidzenia jest, że zaraz po premierze sklepy internetowe zasypią Nas swoimi dodatkami, a fakt, że lokalizator ma być wodoodporny, tylko tą ofertę poszerza.

Co prawda nie pomożemy Ci w poszukiwaniach zagubionego sprzętu Apple, lecz Nasz serwis Apple Ursynów pomoże Ci z każdą inną bolączką sprzętu z logiem nadgryzionego jabłka. Dodatkowo, jeżeli interesują Cię dodatki lub sama ochrona sprzętu to zapraszamy na stronę CaseHome.pl , gdzie znajdziesz wszelkie akcesoria do iPhone i nie tylko.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.