Skip to main content

Aktualizacje dla HomePod, iOS/iPadOS, watchOS oraz macOS.

Po ponad miesiącu „czekania” Apple udostępnia kolejne aktualizacje na swoje urządzenia. Tym razem dedykowane są one dla iPhone, iPad, Apple Watch oraz HomePad. Nie zabrakło również aktualizacji dla komputerów Mac. Aktualizacje są dostępne od 26 stycznia, a żeby ją pobrać należy wejść w Ustawienia> Ogólne> Uaktualnienia. Pamiętajcie, że jeżeli chodzi o Apple Watch to robimy to analogicznie, lecz poprzez aplikacje Watch na telefonie.

iOS/iPadOS

Jeżeli chodzi o iOS 14.4 przedstawiamy Wam zestawienie zmian jakie wprowadza aktualizacja na :

  • możliwość odczytania mniejszych kodów QR poprzez Aparat;
  • pozwala na klasyfikacje urządzeń Bluetooth według typów w Ustawieniach, co umożliwia łatwiejsze identyfikowanie np. słuchawek;
  • dodane zostało powiadomienie o braku możliwości potwierdzenia posiadania nowego, oryginalnego aparatu Apple w telefonach iPhone 12, iPhone 12 mini, iPhone 12 Pro oraz Pro Max.

Dodatkowo wprowadzone zostały poprawki błędów, które przyczyniały się do niżej wymienionych problemów  :

  • niepożądane artefakty na zdjęciach HDR robionych przez iPhone 12 Pro;
  • wyświetlanie nieaktualnych danych aktywności w widżecie Fitness;
  • opóźnienia podczas wpisywania tekstu lub brak sugestii wpisywania;
  • wyświetlanie błędnego języka klawiatury w aplikacji Wiadomości;
  • brak możliwości odbierania połączeń z zablokowanego ekranu po włączeniu funkcji Sterowanie przełącznikami w ustawieniach dostępności.

watchOS

Apple w swojej najnowszej aktualizacji przygotował coś specjalnie dla subskrybentów Apple Fitness+. Mowa tutaj o funkcji „Czas na spacer”, dzięki której to podczas właśnie tej aktywności będzie można słuchać historii artystów, sportowców lub innych wybitnych osób. Poza wspomnianą funkcją, watchOS 7.3 dostarcza nam kilka innych funkcji oraz usuwa istniejące już błędy :

  • dodaje nową tarcze zegarka o nazwie „Jedność”. Jest ona dedykacją dla historii Afroamerykanów, a jej kolory są inspirowane flagą panafrykańską. Dodatkową atrakcją jest tworzenie się niepowtarzalnych wzorów na tarczy podczas poruszania się;
  • rozszerza dostępność aplikacji EKG (funkcja ta jest dostępna od Apple Watch Series 4) na takie kraje jak Filipiny, Japonie, Majottę oraz Tajlandie;
  • dostępność powiadomień o arytmii dla Filipin, Japonii, Majotty, Tajlandii oraz Tajwanu;
  • usuwa problem, gdzie centrum sterowania oraz centrum powiadomień nie reagowały na gesty wykonywane na ekranie po włączeniu funkcji „Zoom”.

 

HomePod (14.4)

Mimo, że ten typ urządzeń w Polsce to prawdziwa nisza, to jesteśmy zobowiązani informować Was o wszystkich nowościach ( tak swoją drogą to HomePoda też naprawiamy). Same w sobie urządzenie to inteligentny głośnik firmy Apple. Tak jak i główna konkurencja (Amazon Echo, Google Home), głośnik potrafi odtworzyć muzykę, ustawić timer czy też wyszukać i odczytać informacje o które zapytacie. Przy odpowiednim rozłożeniu oraz konfiguracji z innymi urządzeniami smart tworzy niejako prawdziwe centrum dowodzenia Twoim domem.  Oprogramowanie 14.4 poprawia błędy w funkcjonowaniu głośnika oraz dodaje kilka nowych funkcji :

  • podczas przekazywania odtwarzania muzyki z iPhone na HomePod mini możliwym jest teraz dodanie do tej czynności efektów wizualnych, dźwiękowych, czy też haptycznych;
  • iPhone w bliskiej odległości od HomePoda mini zaoferuje Ci teraz spersonalizowane pod Ciebie sugestie utworów;
  • iPhone znajdujący się blisko HomePoda mini wyświetli narzędzia odtwarzania automatycznie, bez konieczności odblokowywania urządzenia.

macOS Big Sur 11.2

Z początkiem lutego dostaliśmy również drugą już większą aktualizacje systemu operacyjnego dla komputerów Mac. Aby sprawdzić, czy Nasz sprzęt się kwalifikuje oraz go ściągnąć należy wejść w Uaktualnienia w Preferencjach systemowych.

Aktualizacja 11.2 znacznie poprawia niezawodność Bluetooth oraz usuwa następujące błędy systemowe :

  • wyświetlanie czarnego ekranu na monitorach podłączonych do Maca mini (wersja M1 z 2020 roku) poprzez przejściówkę HDMI>DVI;
  • utratę edycji zdjęć w formacie Apple ProRAW dokonanych w aplikacji Zdjęcia;
  • wyłączenie iCloud Drive po wyłączeniu opcji przechowywania folderów Biurko i Dokumenty w aplikacji iCloud Drive;
  • brak dostępu do preferencji systemowych mimo podania prawidłowego hasła administratora;
  • brak wyświetlenia panelu emoji i symboli po naciśnięciu klawisza globu.

Co prawda w oficjalnym komunikacje o aktualizacji tego nie nakreślono, ale jedna z wersji beta opisywanej aktualizacji usunęła funkcję, która to dawała możliwość aplikacjom Apple do ominięcia zapór firewall firm trzecich, narzędzi bezpieczeństwa oraz aplikacji VPN. Aplikacje zainstalowane prze użytkowników nie były w stanie filtrować, ani sprawdzać ruchu w przypadku takich aplikacji jak App Store, Mapy, iCloud, więc funkcja ta została usunięta. Od teraz wszelkie aplikacje VPN są kompatybilne z systemem macOS.

Jeżeli masz pewność, że Twoje urządzenie Apple nie doznało uszkodzeń mechanicznych, a mimo to nie działa poprawnie to przyjdź z nim do Naszego serwisu na warszawskim Ursynowie. Prawdopodobnie przyczyną jest błąd systemowy. Doświadczenie nauczyło Nas, że przy naprawie na własną rękę możesz stracić wszystkie wartościowe pliki. U nas stracisz tylko godzinę, bo tyle właśnie najczęściej potrzebujemy na uporanie się z błędami tego typu.

 

serwis iPad Warszawa

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.