Skip to main content

Apple słynie przede wszystkim z wysokiej jakości urządzeń, ale także z unikalnych rozwiązań systemowych. Jedną z takich technologii jest AirDrop, czyli funkcja, protokół lub też usługa umożliwiająca przesyłanie plików pomiędzy dwoma znajdującymi się w pobliżu urządzeniami Apple. AirDrop to najłatwiejszy sposobów na udostępnianie plików pomiędzy urządzeniami, gdyż nie wymaga żadnych kabli, adapterów czy też pendrive’ów. Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o Apple AirDrop!

 

AirDrop – czym jest i na czym polega ta funkcja?

Apple AirDrop to protokół bezprzewodowego przesyłania plików, który umożliwia dwóm urządzeniom, takim jak iPhone i iPad z zainstalowanym zgodnym oprogramowaniem, udostępnianie plików bez konieczności wzajemnego wprowadzania adresów i haseł. Użytkownik po stronie odbierającej najpierw inicjuje połączenie AirDrop, dotykając ikony „AirDrop” na pasku menu u góry dowolnego ekranu. Następnie wybiera swojego iPhone’a lub iPada z listy pobliskich urządzeń i wybiera pliki, które chcą wysłać. Wystarczy po prostu przeciągnąć i upuścić żądane elementy do odpowiedniego okna na urządzeniu odbiorcy.

Za każdym razem, gdy użytkownik włącza AirDrop na swoim urządzeniu, zasadniczo tworzy połączenie bezprzewodowe z urządzeniami w pobliżu, którym chce udostępniać pliki. Pliki są przesyłane między urządzeniami. Oprócz możliwości bezprzewodowego udostępniania plików AirDrop oferuje również możliwość udostępniania treści między urządzeniami z różnymi systemami operacyjnymi, dublowania lub rozszerzania połączenia sieciowego Airport Express, lub po prostu ułatwiania prezentacji.

Apple AirDrop a technologia Bluetooth

Aby zrozumieć, jak działa AirDrop, musimy najpierw mieć podstawową wiedzę na temat Bluetooth. Technologia Bluetooth umożliwia urządzeniom łączenie się bezprzewodowo. Dopóki oba urządzenia są włączone z Bluetooth 4.0 lub nowszym i znajdują się w swoim zasięgu, AirDrop będzie mógł zainicjować połączenie między nimi. Po podłączeniu można przesyłać między urządzeniami dane pliki bez konieczności opuszczania okna AirDrop. Aby AirDrop działał, oba urządzenia muszą mieć system iOS 9 lub nowszy i być skonfigurowane do AirDrop.

Istnieje kilka powodów, dla których dany użytkownik może chcieć korzystać z AirDrop. Proste włączenie tej funkcji na urządzeniu umożliwia łatwe przesyłanie plików między urządzeniami. Dodatkowo, jeśli masz Apple iPad lub Apple MacBook z AirPort Express, możesz używać AirDrop do udostępniania zawartości innym urządzeniom w domu lub też biurze. Może to być przydatne do udostępniania zdjęć, muzyki czy też filmów innym urządzeniom w domu, biurze. Wreszcie, prezentacje wykonane na Apple iPad lub Apple MacBook można łatwo udostępniać innym urządzeniom z użyciem AirDrop.

Apple AirDrop to świetny sposób na łatwe udostępnianie plików innym urządzeniom. Jest szczególnie przydatny do udostępniania treści między urządzeniami.

Jak przesyłać pliki poprzez Apple AirDrop krok po kroku.

Apple AirDrop to świetna funkcja, która umożliwia udostępnianie plików i zdjęć innym urządzeniom Apple bez konieczności otwierania aplikacji czy dodawania załączników do emaila. Proces korzystania z AirDrop jest prosty – wystarczy połączyć się z urządzeniem, któremu chcemy udostępnić dane, a następnie trzeba nacisnąć i przytrzymać przycisk wysyłania lub odbierania na urządzeniu, aż zmieni kolor na niebieski. Gdy oba urządzenia będą gotowe, zwolnij przyciski jednocześnie. Teraz będziesz mógł zobaczyć listę elementów w rozwijanym menu każdego urządzenia – po prostu wybierz, co chcesz przenieść, i naciśnij Wyślij!

AirDrop to świetna funkcja, protokół systemu iOS, która pozwala udostępniać pliki. Niezależnie od tego, czy wysyłasz zdjęcia, dokumenty, kontakty, czy cokolwiek innego, AirDrop sprawia, że jest to łatwe i przyjemne. Nie musisz nawet być w pobliżu; AirDrop może działać nawet wtedy, gdy jesteś daleko od urządzenia docelowego (do 10m). Istnieją dwa sposoby korzystania z AirDrop: za pomocą standardowego udostępniania iOS lub za pomocą przycisku AirDrop w aplikacji, której chcesz udostępnić.

Aby użyć AirDrop w standardowym sposobie udostępniania, po prostu otwórz arkusz, dotknij przycisku udostępniania i wybierz AirDrop. Następnie możesz wpisać adres osoby lub urządzenia, któremu chcesz wysłać dane, i nacisnąć wyślij. Jeśli osoba, której chcesz udostępnić daną treść, jest połączona z Wi-Fi, AirDrop spróbuje połączyć się automatycznie. Jeśli dana osoba nie jest połączona z siecią Wi-Fi, możesz, zamiast tego wysłać plik przez połączenie komórkowe.

Dlaczego warto korzystać z Apple AirDrop?

AirDrop to świetna funkcja systemu iOS, dzięki której udostępnianie jest łatwe i przyjemne – a przede wszystkim BEZPŁATNIE. Świetnie nadaje się do wysyłania zdjęć, dokumentów, kontaktów lub czegokolwiek innego – bez konieczności opuszczania aplikacji, w której się znajdujesz.

AirDrop to szybki i łatwy sposób udostępniania plików innym użytkownikom Apple. Możesz go używać do udostępniania zdjęć, filmów i kontaktów innym osobom, które mają urządzenie Apple lub konto iCloud. AirDrop działa nawet wtedy, gdy nie masz urządzenia iOS ani konta iCloud. Możesz go używać do udostępniania plików innym komputerom Mac, urządzeniom iOS i zegarkom Apple.

AirDrop to świetny sposób na udostępnianie plików znajomym i rodzinie, którzy mają iPhone’y i inne urządzenia Apple. Jest to szybki i łatwy sposób przesyłania plików między urządzeniami w jednej sieci – rozwiązanie typowe dla inżynierów z Apple: szybko, bezproblemowo, jednym kliknięciem. AirDrop jest także bezpiecznym sposobem udostępniania plików między urządzeniami bez konieczności używania kabla lightning.

Zapomnij o wysyłaniu zdjęć mailem, przez WhatsUp’a czy Messangera – dzięki wbudowanej w nosze modele iPhonów i iPadów funkcji, teraz zrobisz to dosłownie kilkoma kliknięciami.

 

Macie pytania lub wątpliwości? Zapraszamy do naszego serwisu urządzeń Apple w Warszawiena Woli i na Ursynowie – chętnie podpowiemy, doradzimy, pomożemy.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.