Skip to main content

 

Nowe funkcje iOS 13 oraz Mac OS 10.15

 

 

 

Za nami kolejna konferencja WWDC, na której nie mogło zabraknąć Apple, które zaprezentowało najnowszy system operacyjny dla iPhone’ów, a mianowicie iOS 13, jak również dla posiadaczy maców, czyli Mac OS 10.15.

 Jedną z długo zapowiadanych nowości jest ciemny tryb, ale na tym się nie kończy.

W naszym tekście omawiamy najważniejsze zmiany, które odnajdziemy w najnowszej odsłonie iOS oraz Mac OS.

Gigant z Cupertino przedstawił najnowszą odsłonę swojego systemu operacyjnego dla iPhone’a, czyli iOS 13.

System jest kompatybilny ze wszystkimi iPhone’ami począwszy od iPhone’a 6s. Pojawienia się publicznej wersji beta możemy oczekiwać w lipcu, zaś finalnej na jesień, wraz z nowymi modelami iPhone.

Wśród licznych zmian, na jakie można liczyć w iOS 13, skupmy się na najważniejszych.

Tryb ciemny

 

Tryb ciemny stanowi niewątpliwie jedną z najbardziej wyczekiwanych zmian w najnowszej wersji iOS.

Za jego sprawą korzystanie z telefonu w trakcie dnia będzie wygodniejsze, dzięki czemu elementy wyświetlane na ekranie będą czytelniejsze, oszczędzając wzrok użytkowników. Tapety udostępnione na  iOS 13 będą zoptymalizowane dla trybu ciemnego, przez co możemy cieszyć się naszymi ulubionymi grafikami niezależnie od wybranego trybu.

Sign in with Apple

 

Nastąpiła długo oczekiwana zmiana, czyli możliwość logowania się w aplikacjach przy użyciu Apple ID, dzięki czemu unikniemy konieczności wypełniania niezliczonych formularzy i zapamiętywania kolejnych haseł.

Po rejestracji w danej aplikacji, będziemy logować się w systemie za pomocą Face ID. Niewątpliwie takie rozwiązanie przyczyni się do zwiększenia ochrony naszej prywatności.

 

Większa wydajność

 

Wedle zapowiedzi Apple, aplikacje w najnowszym systemie mają być otwierane dwukrotnie szybciej aniżeli w iOS 12, zaś funkcja Face ID ma działać aż do 30% szybciej.

Co godne odnotowania, za sprawą kompresji aplikacji w App Store, zarówno one, jak również aktualizacje będą zajmować do 60% mniej miejsca.

Audio sharing, czyli czas na dzielenie się muzyką

 

W najnowszej wersji systemu będzie możliwe słuchania utworu z jednego iPhone’a lub iPada na dwóch parach słuchawek AirPods, jak również na słuchawkach PowerBeats Pro.

Zmiana interfejsu regulacji głośności

Po wielu latach mamy do czynienia ze zmianą interfejsu głośności: dotychczasowe, dobrze znane kwadratowe okienko zastąpi  mniejsza grafika wyświetlana w lewej, górnej części wyświetlacza. Wielkość elementu będzie zmieniać się w przypadku korzystania ze zmiany głośności za pomocą fizycznych przycisków.

Zdjęć i filmów czar – edycja zdjęć i wideo

 

Wśród licznych nowości dotyczących edycji zdjęć oraz filmów, możemy wymienić m.in. zmieniony monochromatyczny efekt w trybie portretowym, możliwość zmiany natężenia efektów przy użyciu trybu oświetlenia portretowego, zwiększenie ilości funkcji edytowania wideo.

Przypomnienia na nowo

Mamy do czynienia ze zmienioną aplikacjąPrzypomnienia, dzięki czemu będzie możliwe efektywniejsze zarządzanie przypomnieniami, które będą podzielone na na cztery listy: Dzisiaj, Zaplanowane, Oznaczone i Wszystkie (tworzone automatycznie lub ręcznie).

Prócz tego do każdego przypomnienia będziemy mogli dodać grafiki lub inne pliki, np. skany dokumentów.

Memoji odmienione

W najnowszej odsłonie Momoji mamy nowe ubiory, dodatki, fryzury, nawet piercing pozostawiono kreatywności użytkowników. Co ciekawe, Memoji będą automatycznie przekształcane w  naklejki, które możemy wykorzystać np. w wiadomościach, czy też mailu.

QuickPath Typing

Możliwe będzie dzięki funkcji uczenia maszynowego pisanie tekstu poprzez przesuwanie palca po klawiaturze, bez konieczności odrywania go od ekranu.

Inne funkcje

  • Zlikwidowano dotychczasowy limit limit wielkości aplikacji, którą możemy pobrać przy użyciu łączności komórkowej
  • Naturalniejszy głos Siri
  • Oddzieleno konto iCloud na potrzeby prywatne i profesjonale
  • Udostępnianie folderów w Cloud
  • Wsparcie HomeKit dla routerów

macOS 10.15 – co nas czeka?

Wraz z nową wersją systemu macOS mamy do czynienia z usunięciem aplikacji iTunes, na której miejscu pojawią się trzy listy: Muzyka, Podcasty i TV.  Co godne odnotowania, w TV będzie możliwe korzystanie z filmów w jakości 4K HDR na Macach.

Nowością w wersji 10.15, jest Sidecar, pozwalający zamienić podłączonego iPada w drugi ekran lub dodatkowy,  dotykowy kontroler.

Prócz tego rozszerzona zostanie funkcjonalność znanego nam menedżera Finder, dodane zostanie narzędzie do kontroli analizy czasu spędzanego przed ekranem oraz możliwość ustawiania limitów czasowych.

 

Serwis iPhone Warszawa

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.