Skip to main content

Wahasz się między zakupem iPhone 14 Pro, a iPhone 15 Pro? Nie wiesz, który wybór jest lepszy i zastanawiasz się, czym różnią się od siebie te dwa modele – poza oczywiście ceną 😉 ? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

iPhone 14 Pro i iPhone 15 Pro – podstawowe różnice

Pod względem wyglądu różnice są subtelne, ale znaczące. Wyraźne jest lekkie zakrzywienie krawędzi, dzięki czemu telefon wygodniej trzyma się w dłoni, co ułatwia użytkowanie go. Dodatkowo nastąpiła zmiana z tradycyjnego przełącznika wyciszenia na przycisk akcji.

W efekcie zastosowania tytanu w obudowie, iPhone 15 Pro jest o 9% lżejszy od iPhone 14 Pro. Tytan nie tylko wpływa pozytywnie na wagę telefonu, ale również na jego odporność na zarysowania, która jest znacznie większa. Jest to ogromna zaleta.

Wyraźne różnice można dostrzec w kwestii procesora. W iPhone 15 Pro zastosowano procesor Apple A17 Pro, zbudowany w procesie 3. nanometrów. Jest to ogromne osiągnięcie w przypadku smartfonów. Jaki jest tego główny efekt? Szybszy telefon.

Pomimo, że na pierwszy rzut oka iPhone 15 Pro i iPhone 14 Pro posiadają ten sam zestaw aparatów, to wprowadzono kilka istotnych ulepszeń, które znacznie poprawiają ogólną wydajność. Np. iPhone 15 Pro obsługuje Smart HDR 5, a iPhone 14 Pro jest ograniczony do Smart HDR 4.

Wśród głównych zalet iPhone 15 Pro wskazuje się również na lepszą jakość wideo (dzięki nowemu dekoderowi AV1), możliwość przesyłania wideo HDR w rozdzielczości 4K/60 klatek na sekundę oraz możliwość obsługiwania technologii Ray z akceleracją sprzętową.

Dodatkowo, dzięki temu, że iPhone 15 Pro wyposażony jest w port USB-C, który obsługuje prędkość przesyłania danych USB 3.0,  można znacznie lepiej przenosić zawartość Apple ProRAW na komputer lub inne urządzenie.

Podsumowanie – lista różnic między iPhone 14 pro i iPhone 15 pro

Oto lista różnic między iPhone 14 Pro a iPhone 15 Pro:

– iPhone 14 Pro ma obudowę z chirurgicznej stali nierdzewnej z kwadratowymi krawędziami, podczas gdy iPhone 15 Pro ma obudowę z tytanu lotniczego z zaokrąglonymi krawędziami.
– iPhone 15 Pro jest nieco grubszy (8,25 mm w porównaniu do 7,85 mm iPhone 14 Pro) i lżejszy (waży 187g lub 221g w zależności od modelu, w porównaniu do 206g lub 240g iPhone 14 Pro).
– Zamiast standardowego przycisku Ring/Silent, iPhone 15 Pro posiada przycisk akcji.
– iPhone 15 Pro jest wyposażony w nowy chip A17 Pro (3nm), w porównaniu do chipa A16 Bionic (5nm) w iPhone 14 Pro, z szybszym o 10% CPU i o 20% szybszym GPU, który obsługuje sprzętowe śledzenie promieni.
– iPhone 15 Pro ma 8 GB pamięci RAM w porównaniu do 6 GB w iPhone 14 Pro.
– Aparat telefotograficzny iPhone 15 Pro ma większy sensor, złożoną konstrukcję tetrapryzmy, stabilizację obrazu i moduł autofokusa 3D (tylko w Pro Max).
– iPhone 15 Pro oferuje zoptymalizowane zdjęcia o rozdzielczości 24 i 48 megapikseli, w porównaniu do 48-megapikselowych zdjęć w iPhone 14 Pro.
– Nowością w iPhone 15 Pro jest Smart HDR 5, ulepszony tryb portretowy oraz poprawiony tryb nocny.
– iPhone 15 Pro pozwala na nagrywanie wideo ProRes do 4K przy 60 fps z możliwością zewnętrznego nagrywania, w porównaniu do 4K przy 30 fps w iPhone 14 Pro.

 

Potrzebujesz wsparcia przy zakupie lub fachowego doradztwa? Serwis iPhone Warszawa zaprasza do swoich punktów na Woli, na Ursynowie i w Piasecznie!

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.