Skip to main content

Liczba wyznawców i użytkowników iPhone’ów marki Apple systematycznie rośnie, a sama firma od wielu lat aspiruje do miana prawdziwego lidera rynku technologicznego na świecie. Najnowszy model iPhone 14 ma być flagowym modelem marki. Oficjalna premiera ma nastąpić w 2022 roku. Już teraz jednak możemy zapoznać się ze szczątkowymi informacjami dotyczącymi między innymi jego wydajności, gdzie ma być dostrzegalna znaczna poprawa.

Co wpłynie na wydajność nowego modelu iPhone’a?

Wpływ na wzrost wydajności zapowiadanego iPhone’a 14 może mieć kilka czynników. Przede wszystkim w produkcji mają być wykorzystywane bardziej wydajne procesory, które mają korzystać z litografii 4nm, dzięki czemu będą lepiej sprawdzały się w eksploatacji niż dotychczas wykorzystywane układy. Wpłynie to znacząco na energooszczędność sprzętu oraz jego możliwości użytkowe.

Nowoczesne procesory to oczywiście nie wszystko, ponieważ marka Apple zadbała również o to, by w jej nowym modelu wykorzystywana była jeszcze bardziej wydajna i wytrzymała bateria, co w połączeniu z lepszymi procesorami musi korzystnie wpłynąć na skalę możliwości eksploatowania iPhone’a. Uwzględnienie tych dwóch zmian może spowodować skokowy wzrost ogólnej wydajności na poziomie około 10-15%, a samej oszczędności energii nawet do 30%. Doskonale zdają sobie sprawę z tego również konkurenci Apple, którzy w tym momencie wydają się przegrywać wyścig technologiczny.

Dlaczego bateria jest tak ważna?

W przypadku sprzętu elektronicznego, w tym również iPhone’ów, kluczowe znaczenie dla wydajności ma bateria. To od niej zależy w dużej mierze to, jak długo można korzystać z telefonu nawet w przypadku wykorzystywania jego pełnych możliwości. Z każdym kolejnym modelem iPhone’a jakość tego elementu znacznie wzrasta, a w nadchodzącym roku skok ma być jeszcze większy. Zanim do tego dojdzie, już teraz nawet starsze modele mogą zyskać na wydajności, kiedy zdecydujesz się na wymianę baterii w iPhonie w naszym serwisie Apple na Ursynowie w Warszawie.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.