Skip to main content

W roku 2020 Apple planuje wydać dwa nowe modele iPhone’ów – iPhone 9 oraz 12. Premiera tego pierwszego powinna mieć miejsce w marcu lub kwietniu. Z kolei iPhone 12 ma zostać wypuszczony na rynek dopiero jesienią. Niestety epidemia koronawirusa może doprowadzić do opóźnień produkcyjnych i dystrybucyjnych. Należy podkreślić, że na chwilę obecną wiele kwestii dotyczących nowego iPhone 12 pozostaje w sferze pogłosek i domysłów.

Kiedy można się spodziewać premiery iPhone 12?

Epidemia koronawirusa COVID-19 doprowadziła do załamania łańcuchów dostawczych produktów elektronicznych produkowanych w Chinach. Z uwagi na przestoje w chińskich fabrykach dochodzi do opóźnień w dostawach komputerów, smartfonów i innych gadżetów elektronicznych. Produkcja nowego smartfona ma rozpocząć się dopiero w drugiej połowie roku. Firma podjęła jednak kroki ku temu, by zredukować ryzyko opóźnień i najprawdopodobniej nawiąże współpracę z szerszym gronem dostawców podzespołów do smartfonów. Chińska firma Yujingguang straci więc zapewne swój status ekskluzywnego dostawcy ultraszerokokątnych obiektywów do iPhone 12. Co więcej, Foxconn, czyli największy partner marki Apple planuje wznowić regularną produkcję w chinach już pod koniec marca. Wszystko to sprawia, że prawdopodobnie nie dojdzie do opóźnienia premiery nowego urządzenia, planowanej na wrzesień 2020.

Co wiemy o nowym modelu iPhone 12?

Zgodnie z zapowiedziami, iPhone 12 będzie stanowił pierwszą znaczącą zmianę od 2017 roku, jeżeli chodzi o konstrukcję smartfonów sygnowanych logiem nadgryzionego jabłka. Producenci smartfonów coraz częściej zapewniają swoim produktów zwiększoną wodoodporność. Pomimo tego ekrany dotykowe zazwyczaj nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, jeżeli zostały trwale zawilgocone. Tymczasem marka Apple opublikowała pod koniec lutego patent związany z technologią umożliwiającą prawidłową pracę ekranu dotykowego nawet w wilgotnym środowisku. Wspomniany patent wyraźnie wskazuje na kierunek rozwoju smartfonów Apple. Istnieje duża szansa, że technologia ta zostanie wykorzystana w iPhone 12. Nowy smartfon ma mieć zaledwie 7,4 mm grubości, a jego wysokość będzie wynosić od 131 mm do 158 mm (w zależności od rozmiaru ekranu konkretnego modelu). Według pogłosek nowe smartfony mają cechować się częstotliwością odświeżania na poziomie 120 Hz, a zatem umożliwiać płynniejszą interakcję. Ponadto producent wyposażył je w płaskie, metalowe krawędzie.

Czy znana jest już cena iPhone 12?

Chociaż marka Apple na razie oficjalnie nie ogłosiła ceny nowego modelu, zapewne nie będzie ona znacząco odbiegała od ceny poprzednich modeli. Za iPhone 11 przyjdzie nam zapłacić ok. 3,6 tys. złotych, a wersja Pro kosztuje mniej więcej 5,2 tys. złotych. Podobnych cen możemy spodziewać się w przypadku iPhone 12. Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, iż będzie to pierwszy telefon Apple’a obsługujący sieć 5G. Pozostali producenci nieco drożej wyceniają swoje modele obsługujące 5G, dlatego prawdopodobnie nie inaczej będzie w przypadku iPhone’a 12.

Ochrona gwarancyjna

Każde urządzenie marki Apple objęte jest gwarancją, dlatego w trakcie jej obowiązywanie bez problemu możemy powierzyć je w ręce autoryzowanego serwisu. Nie inaczej sytuacja kształtuje się po wygaśnięciu gwarancji — renomowany, pogwarancyjny serwis Apple szybko i skutecznie naprawi usterkę lub wymieni wadliwy element.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.