Skip to main content

MacBook Pro 16 – nowości, parametry, ceny i zmiany względem poprzednika

MacBooki to nic innego, jak flagowe laptopy amerykańskiego giganta Apple. Nie tylko iPhony, ale również laptopy cieszą się ogromną popularnością, mimo wysokich cen. Niedawno Apple zaprezentowało nowy MacBook Pro 16. Oto wszystkie najważniejsze informacje o tym laptopie.

MacBook Pro 16 – największy laptop Apple

16 calowy MacBook Pro jest największym laptopem od Apple od 2009 roku, kiedy to na rynek zawitał 13 calowy laptop. Firma próbowała wprowadzić nawet 17 calowy MacBook Pro, ale w 2012 roku został on wycofany. MacBook Pro 16 nie jest jednak następcą najdroższego dziś modelu, lecz znajduje się w gamie nad nim. Oznacza to oczywiście, że cena jest jeszcze wyższa. Teraz typowy MacBook Pro kosztuje co najmniej 2399 dolarów, co w przeliczeniu na złotówki daje około 9500 zł. Cena 16 calowego modelu oscyluje już w okolicach 3000 dolarów, a więc około 12000 złotych, a wiele możliwości konfiguracji sprawia, że ceny są jeszcze wyższe. Nie jest to więc laptop dla zwykłego, szarego człowieka z marną wypłatą. 

 

MacBook Pro 16 – parametry

Największą nowością w MacBooku Pro 16 jest oczywiście ekran. Jest to wyświetlacz od firmy LG Display, o przekątnej, jak wiadomo – 16 cali, a jego rozdzielczość wynosi 3072 na 1920 Pikseli. Laptopy napędzają procesory z zupełnie nowej serii. Jedną z ważnych zmian w tym modelu laptopa, jest zupełnie nowy układ klawiatury. Dzięki udoskonalonemu mechanizmowi nożycowemu oraz skoku klawiszy wynoszącym zaledwie 1 mm, pisze się na niej zdecydowanie ciszej, precyzyjniej i pewniej. Touch Bar podpowiada przydatne skróty, a Touch ID umożliwia szybkie uwierzytelnianie. Osobny klawisz Escape sprawia, że można błyskawicznie przełączać widoki oraz tryby. Zmieniony został także design, co pozwoliło nowemu modelowi wyróżnić się na tle pozostałych. Wyświetlacz posiada zdecydowanie cieńsze ramki, zgodne z najnowszymi trendami oraz może dłużej pracować na baterii. Ponadto MacBook Pro 16 posiada nawet 64 GB pamięci DDR4, dzięki czemu ma wyjątkową wydajność. GPU AMD Radeon Pro serii 5000M to zapewnienie najlepszej wydajności grafiki, jaką kiedykolwiek posiadał MacBook pro. Podstawowy model MacBooka pro 16, jest nawet dwa razy szybszy niż podstawowy model poprzedniej generacji. Odtwarzanie video przebiega naprawdę płynnie, a w konfiguracji z 8GB pamięci VRAM GDDR6 grafika działa nawet o 80% wydajniej. Sześciogłośnikowy system audio sprawia, że dźwięki są naprawdę głośne i wyraźne. Dwa głośniki niskotonowe force – cancelling redukują niemal całkowicie wibracje, dzięki czemu możliwe jest odtwarzanie basów głębszych nawet o pół oktawy. Dźwięki są czystsze i brzmią znacznie bardziej naturalnie. Gratką dla miłośników nagrywania na laptopie, są trzy mikrofony klasy studyjnej, dzięki którym MacBook Pro 16 może śmiało konkurować z mikrofonami innych marek. MacBook pro 16 to także nowa generacja zabezpieczeń. Wykorzystuje on bowiem czip Apple T2 Security, czyli zaprojektowany specjalnie dla MacBooków układ drugiej generacji, dzięki któremu sprzęt jest zabezpieczony jeszcze bardziej. Secure Enclave umożliwia działanie TouchID i jest fundamentem bezpiecznego uruchamiania systemu, a także szyfrowania pamięci masowej. MacBook Pro 16 posiada także port Thunderbolt 3, który przez jedno złącze przesyła energię do ładowania baterii, a także dane i video z prędkością nawet 40 Gb/s. Laptop wyposażony jest w cztery takie porty, więc i z prawej i z lewej strony wszystko wygodnie można do niego podłączyć. 

 

MacBook, niezależnie od modelu, jest bardzo drogim nabytkiem, więc decydując się na niego, warto od razu zlokalizować serwis MacBook czy jakikolwiek serwis Apple, aby w razie czego szybko wymienić laptop na gwarancję czy wykonać niezbędne naprawy pod wsparciem samego producenta i z wykorzystaniem jego części. Nawet naprawa płyt głównych MacBook może być opłacalna przy cenach nowych laptopów. Nie da się ukryć, że te laptopy są stworzone jedynie dla bogatych ludzi, a także artystów, bo tworzenie na nich to na pewno ogromna przyjemność. 

 

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.