Telefony komórkowe aby skorzystać z sieci komórkowej potrzebują karty SIM, czyli tak zwanego modułu identyfikacji abonenta. Rozwój karty SIM rozpoczyna się w 1991 roku, a kończy się na etapie karty eSIM. Oto kompletna historia, zasady działania i prawdopodobnie wszystko, co chciałeś wiedzieć o karcie SIM i eSIM.
Krótka historia karty SIM
Karta SIM (Subscriber Identity Module, czyli moduł identyfikacji abonenta) w wersji, jaką większość z nas kojarzy, została opracowana przez europejską firmę telekomunikacyjną GSM (Global System for Mobile Communications) w 1991 roku. Celem tego zadania było stworzenie standardu kart mikroprocesorowych dla telefonów komórkowych, który umożliwiałby łatwe przenoszenie numeru telefonu oraz innych danych między różnymi urządzeniami. Najprościej mówiąc jest to karta mikroprocesorowa, która służy do identyfikacji abonenta za pomocą numeru IMSI (odpowiednik numeru IMEI) oraz numeru seryjnego samej karty. Jest to niezbędne abyśmy skorzystali z usług operatora telekomunikacyjnego. Jedyne połączenie, które możemy zrealizować bez karty SIM to połączenie z numerem alarmowym 112.
Rodzaje tradycyjnych kart SIM
W latach 90 do telefonów komórkowych trafiły pierwsze karty SIM. Były one dość pokaźnych rozmiarów. Następnie pojawiły się różne ich wariacje, które z biegiem czasu posiadały coraz mniejsze wymiary. Istnieją trzy główne rodzaje kart SIM tradycyjnych:
-> Karta SIM standardowa (Mini-SIM) – największy, najstarszy i najczęściej używany typ SIMa, pasuje do większości starszych modeli telefonów komórkowych.
-> Karta Micro-SIM – mniejsza od standardowej karty SIM i często używana w smartfonach.
-> Karta Nano-SIM – najmniejsza i najcieńsza z trzech typów, często używana w nowoczesnych smartfonach.
W zależności od modelu telefonu, można także użyć adaptera, aby zamienić jeden typ karty SIM na inny (choć nowoczesne karty mają tzw. formatki, z których się je “wyciska” zmniejszając ich rozmiar i dopasowując do danego modelu iPhona). Kolejnym etapem jest karta eSIM, która jest zminiaturyzowanym układem scalonym umieszczonym na płycie głównej telefonu.
Co to jest eSIM? Jak korzystać z eSIM?
ESIM to skrót od “embedded SIM” (wbudowana karta SIM), i oznacza on, że karta SIM jest wbudowana w urządzenie, oraz że nie ma konieczności (jak też możliwości) wymiany jej przy zmianie smartfona. eSIM pozwala na łatwe przełączanie się między operatorami bez potrzeby fizycznej zmiany karty SIM, co jest wygodne dla użytkowników, którzy często zmieniają operatorów czy urządzenia.
Jakie są zalety i wady kart eSIM?
Zalety eSIM:
-> umożliwia nam korzystanie z usług wielu różnych operatorów, a zmiana operatora nie wymaga osobistej wizyty w punkcie po nową kartę SIM,
-> zmieniając telefon jedynie usuwamy dane ze starego telefonu i wgrywamy dane poprzez OTA do nowego,
-> umożliwia nam korzystanie z jednego numeru na kilku różnych urządzeniach,
-> umożliwia nam korzystanie z jednego tego samego pakietu danych i transferu na kilku różnych urządzeniach, to wszystko dzięki współdzieleniu profilu i łączności z Internetem,
-> eSIM jest ekologiczna, ponieważ nie wymaga stosowania plastiku, aktywujemy ją online,
-> eSIM to także dodatkowe zabezpieczenie telefonu czy innego urządzenia, ponieważ ułatwia jego lokalizację w razie kradzieży,
-> eSIM to rozwiązanie na czasie,
-> umożliwia nam instalację dzięki eSIM więcej niż jednego profilu, dla przykładu w Hammerze można zainstalować z pomocą eSIM aż 4 profile i wybierać, który z nich jest mi w tym momencie potrzebny,
-> eSIM możesz aktywować w dowolnym miejscu na świecie, przez szybkie zeskanowanie kodu QR.
Wady karty eSIM:
-> karty eSIM udostępnianie są nie przez wszystkich operatorów, obecnie z tej technologii możemy skorzystać w sieci Orange oraz T-Mobile dla firm (styczeń 2023).
Na koniec małe podsumowanie – karta eSIM ma te same możliwości, co tradycyjna karta SIM (na przykład w formacie nanoSIM). Ważne jest to, że można korzystać z tego rozwiązania nie tylko na drogich urządzeniach z najwyższych półek cenowych, ale także na tańszych urządzeniach, przykładem może być najnowszym telefon marki Hammer, stworzony przez firmę mPTech. Ten producent zapowiada również premiery kolejnych modeli z eSIM. Polska firma mPTech wprowadziła markę Hammer, co zapowiada również myPhone, czyli nowe smartfony z eSIM. Na polskim rynku to pierwsze tego typu sprzęty, które nie należą do najwyższych półek cenowych.
Technologia jest cały czas udoskonalana i w pierwszym kroku instalacja oraz zarządzanie profilami będzie odbywać się z poziomu specjalnej aplikacji eSIM, już zainstalowanej na dedykowanym modelu. Następnie, w kolejnym kroku dzięki aktualizacji OTA, zarządzanie eSIM i profilami będzie odbywało się z poziomu ustawień telefonu, a nie jak dotychczas, poprzez aplikację. Dostępność nowych modeli z eSIM od mPTech jest coraz większa a technologia ciągle ewoluuje.
Jeśli nie jesteś pewny czy na twoim modelu urządzenia możesz korzystać z eSIM chętnie odpowiemy na twoje pytania – skontaktuj się z nami – twój serwis Apple Warszawa.