Skip to main content

MacBook ma wiele zalet. Jeśli jesteś graczem pewnie się zastanawiasz czy MacBook potrafi poradzić sobie z grami, w które chcesz grać, a także z systemem Windows? Czy komputery od Apple nadają się do grania i czy prawdziwy gamer odnajdzie się na Macu?

Komputery Mac a gry

Komputery MacBook są wykonane z tych samych komponentów, co każdy inny komputer. To tylko komputer z procesorem Intel x86 w bardziej nowoczesnej obudowie, z innym systemem operacyjnym. Oznacza to, że nie ma bariery sprzętowej w grach na komputerach MacBook. Gdy zalogujesz się przy użyciu swojego Apple ID, automatycznie utworzone zostanie dla Ciebie konto Game Center. W Mac Book App Store możesz znaleźć najnowsze i najpopularniejsze gry obsługujące Game Center.

Jednak MacBook nigdy nie będzie tak dobry dla gier jak dedykowany komputer PC z Windows, ale jeśli grasz w gry sporadycznie to komputer MacBook w zupełności Ci wystarczy.

Granie na MacBooku a na Windowsie – różnice

Największym problemem związanym z grami na komputerach MacBook jest jednak dostępność gier. Windows DirectX API są niezwykle popularne wśród twórców gier. Niestety często nie mają żadnych odpowiedników na macOS, co utrudnia programistom przenoszenie swoich gier. Z tego powodu katalog gier dostępnych w systemie MacOS jest znacznie mniejszy niż w przypadku systemu Windows. Istnieje wiele dużych gier, które nigdy nie pojawią się na MacBook.

Dostępność gier na Maca vs. na Windows

Poniżej zebraliśmy dla Was najlepsze darmowe gry na Maca:

1 Counter-Strike: Global Offensive
2 League of Legends
3 Ścieżka wygnania
4 Serce z kamienia
5 Starcraft 2
6 Dota 2
7 Otwórz TTD
8 Battle for Wesnoth
9 Klub Literacki Doki Doki!
10 Pod stalowym niebem
11 World of Tanks Blitz
12 Brawlhalla
13 The Elder Scrolls: Legendy
14 EVE Online
15 Fistful of Frags
16 Team Fortress 2
17 Teeworlds
18 Basketmania
19 Solitaire Epic
20 Super Stickman Golf 3

Jeśli chcesz grać w gry na MacBook dostosuj swoje konto Game Center w Serwis MacBook Ursynów. Możesz też spróbować zrobić to samodzielnie:
Wybierz menu Apple >> Preferencje systemowe >> Konta internetowe. Oto czynności, które powinieneś wykonać na koncie Game Center:

  • Zmienianie szczegółów dotyczących konta Game Center: Szczegóły >>Zachowaj/OK.
  • Zmienianie swojego pseudonimu: Pseudonim, >> kliknij w jedną z wyświetlonych sugestii.
  • Zmienianie możliwości wyświetlania Twojego profilu: Prywatność profilu >>Wszyscy/Tylko znajomi/ Tylko Ty).
  • Pozwalanie pobliskim graczom na zapraszanie Cię do gier wieloosobowych: Zaznacz pole wyboru Pozwalaj na gry wieloosobowe z graczami w pobliżu a jeśli nie chcesz, aby można było Cię znaleźć, usuń zaznaczenie tego pola wyboru.
  • Łączenie się ze znajomymi: Zaznacz pole wyboru Pozwalaj na połączenia ze znajomymi, aby pozwalać używanym grom na łączenie z osobami z Twojej listy znajomych a jeśli nie chcesz, aby gry wyświetlały połączenia ze znajomymi, usuń zaznaczenie tego pola wyboru, aby przestać udostępniać listę znajomych aplikacjom.
  • Dodawanie znajomych: Dodaj znajomego >> wyślij w aplikacji Wiadomości prośbę do znajomego, z którym chcesz grać.
  • Jeśli zalogujesz się przy użyciu tego samego Apple ID na wszystkich swoich urządzeniach Apple, Twoje konto Game Center będzie dostępne na wszystkich tych urządzeniach.

Granie w gry na macOS – czy jest trudne?

Granie w macOS jest utrudnione więc warto poświęcić chwilę na skonfigurowanie Boot Camp. Skonfigurować BootCamp możesz w Serwis MacBook Warszawa. Boot Camp pozwala zainstalować system Windows na oddzielnej partycji, aby można było uruchomić system Windows lub system Mac OS w dowolnym momencie. Masz swoją partycję macOS do codziennego użytku, a kiedy chcesz grać, uruchom ponownie komputer Mac i uruchom system Windows. Jeśli konfiguracja BootCamp będzie dla Ciebie niewystarczająca to może spodoba Ci się nowa usługa strumieniowania gier NVIDIA o nazwie GeForce Now.

Zamiast uruchamiać grę na swoim komputerze, NVIDIA uruchamia grę na silnym serwerze gdzieś i przesyła ją na Twój komputer. W ten sposób jej serwery wykonują wszystkie ciężkie operacje podnoszenia, a Ty możesz czerpać wszystkie korzyści – nawet pozwoli Ci grać w gry Windows z MacOS, bez Boot Camp.

Niestety komputery MacBook nie są komputerami dedykowanymi do gier, ale są komputerami, na których można grać, o ile akceptujesz ich ograniczenia.
Jeśli masz pytania zapytaj Naszego specjalistę w Serwis MacBook Ursynów lub w serwisie MacBook na Woli, który zajmie się również naprawa komputerów Apple.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.