Skip to main content

MackBook Pro 16 jest najnowszym modelem z linii kultowych już laptopów marki Apple. Chociaż z wyglądu bardzo przypomina poprzedni 15-calowy model, marka wprowadziła w nim wiele ulepszeń i usprawnień. Dzięki temu naprawa Macbook’a będzie konieczna znacznie rzadziej.

MacBook Pro 16 z nową klawiaturą – Magic Keyboard

Wadliwa klawiatura to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z którymi musieli zmagać się użytkownicy MacBook’a Pro 15. Wykorzystywała ona bowiem tzw. mechanizm motylkowy, który często doprowadzał do awarii klawiszy. Wynikało to przede wszystkim z niskiej stabilności wspomnianego rozwiązania. W wielu przypadkach konieczne było skorzystanie z usług serwisu Macbook Pro. Oczywiście marka Apple objęła większość swoich produktów darmowym programem naprawy klawiatury.

W nowym Macbook’u Pro 16 firma zaimplementowała klawiaturę wykorzystującą mechanizm nożycowy. W komputerze osobistym nie zabrakło także modułów, takich jak Touch Bar czy Touch ID. Producent w odpowiedzi na rosnące oczekiwania użytkowników zdecydował się dodać również fizyczny klawisz Esc.

Podstawowe parametry MacBook Pro 16

Największym atutem nowego MacBook’a są jego podzespoły. Podstawowy MacBook Pro 16 używa Core i7-9750H, czyli sześciordzeniowego procesora o podstawowym taktowaniu 2,6 GHz. Droższy wariant wykorzystuje z kolei Core i9-9980HK z ośmioma rdzeniami. Co więcej, producenci dodali szybszą pamięć RAM DDR4 i udostępnili opcję posiadania aż do 64 GB pamięci operacyjnej. Bazowy model MacBook Pro 16 dysponuje dyskiem o pojemności 256 GB, ale w zależności od naszych preferencji czy potrzeb możemy oczywiście wybrać większe dyski. MacBook Pro 16 posiada także wydajniejszy system chłodzenia, ponieważ uzupełniono go o nowe kratki wentylacyjne oraz zmodyfikowano kanały do przepływu powietrza. W ten sposób znacznemu zmniejszeniu uległo ryzyko nadmiernego nagrzewania się poszczególnych podzespołów. Oprócz tego nowy MacBook został wyposażony w potężny akumulator o pojemności 100 Wh, który umożliwia swobodne użytkowania sprzętu przez 11 godziny bez konieczności podłączania zasilania. Warto podkreślić, że pomimo tylu pozytywnych zmian Apple nie zwiększyło ceny bazowego modelu w porównaniu do MacBook’a Pro 15.

Wszystkie wspomniane usprawnienia wadliwych elementów konstrukcyjnych czy ulepszenia kluczowych parametrów, sprawiły, że MacBook Pro 16 wypada bardzo pozytywnie na tle swojego poprzednika. Biorąc pod uwagę jego funkcjonalność, jakość, design i cenę, można stwierdzić, że zakup wspomnianego sprzętu sygnowanego logiem nadgryzionego jabłka, zdecydowanie jest rozsądną inwestycją.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.