Skip to main content

Wraz ze wzrostem liczby dużych, flagowych smartfonów od Apple, rośnie zapotrzebowanie na następcę 4-calowego iPhone’a SE z 2018 r. Co wiadomo na temat premiery, specyfikacji i ceny nadchodzącej nowości od giganta z Cupertino?

Data premiery
Kiedy możemy się spodziewać nowego 4-calowego iPhone’a? Nieustające plotki i doniesienia mówią o planowanej na marzec 2020 r. premierze nisko-budżetowego telefonu. Ming-Chi Kuo, analityk z TF International Securities, opublikował oświadczenie, w którym czytamy o „wprowadzeniu na rynek tańszego iPhone’a SE2 już w pierwszym kwartale 2020 r.” oraz o „spodziewanej sprzedaży na poziomie 30-40 milionów kopii w tym samym roku”. Kuo nie jest jedynym specjalistą wypowiadającym się o nowym produkcie Apple. Blayne Curtis, analityk z Barclays, w październiku 2019 roku sugerował o zbliżającej się premierze iPhone’a z mniejszym ekranem.

Design i specyfikacja nowego iPhone’a

Doniesienia na temat designu iPhone’a SE2 zapewne nie ucieszą wielbicieli produktów typu iPhone X. Jak zapowiada Ming-Chi Kuo, nowy iPhone ma przypominać starsze modele „ósemek”. Oznacza to brak ekranu pozbawionego przycisku startowego oraz prawdopodobny powrót do standardowej ramki telefonu. Dodatkowo wielu fanów iPhone’a SE może zawieźć się wymiarami jego planowego następcy. Jeśli Kuo ma rację, SE2 będzie posiadał wymiary standardowej wersji iPhone’a 8.

Według informacji Kuo, nowy iPhone, pomimo celowania w niższą półkę cenową, wyposażony będzie w montowany w iPhone’ach 11 procesor A13. Ponadto oferować ma 3GB pamięci RAM oraz 4,2-calowy ekran z umieszczonym poniżej przyciskiem startowym. W kwestii aparatu następca iPhone’a SE prawdopodobnie utrzyma standard swojego pierwowzoru. Spekuluje się jednak o wymianie przedniego obiektywu z 1,2Mp na 7Mp obiektyw z Retina Flash. Pojemność baterii, prawdopodobnie w celu zapewnienia energii większemu ekranowi, wzrośnie z 1640mAh do 1700mAh.

Prawdopodobna cena

W kwestii ceny, najrozsądniej będzie pochylić się nad ceną iPhone’a SE. Do późnego 2018 roku SE kosztował 399$ za wersję 32GB oraz 449$ za wersję 128GB. Wspomniany już Ming-Chi Kuo określa prawdopodobną, premierową cenę iPhone’a SE2 na 399$. Nowy model ma walczyć na rynku smartfonów głównie w Chinach i Indiach.

Apple po raz kolejny wyciąga rękę do użytkowników zmęczonych dużymi ekranami smartfonów. Na nowy model sygnowany nadgryzionym jabłkiem czekają zapewne głównie osoby preferujące obsługę telefonu za pomocą jednej ręki oraz jego wygodne noszenie w kieszeni. Niespodziewane przeceny iPhone’a SE w 2019 r. oraz mnogość spekulacji odnośnie specyfikacji nowego produktu, z pewnością coraz bardziej przybliżają świat do premiery budżetowego iPhone’a.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.