Skip to main content

Jeśli chodzi o MacBooki, nowy sprzęt osiąga dosyć wysokie ceny w porównaniu z komputerami o podobnych parametrach innych producentów. Dlatego też często konsumenci decydują się na zakup używanego sprzętu. Na co należy zwrócić uwagę, dokonując takiego zakupu?

Pochodzenie i gwarancja komputera

Laptopy Apple to wysokiej jakości sprzęt. Standardowo objęte są roczną gwarancją producenta na podstawie dowodu zakupu. Każdy produkt posiada unikalny numer seryjny, który jest rejestrowany w systemach producenta podczas pierwszego użycia — konfiguracji sprzętu. Pozwala to na jego zdalną ochronę i zablokowanie w razie kradzieży. Dlatego tak ważne jest sprawdzenie pochodzenia sprzętu przed jego zakupem. Jeżeli sprzęt pochodzi z legalnego źródła, ale minął już rok od jego zakupu przez pierwszego właściciela, trzeba mieć na uwadze fakt braku gwarancji. W razie usterki konieczny będzie pogwarancyjny serwis Apple.

Stan techniczny sprzętu Apple

Równie istotny jest stan techniczny sprzętu. Warto sprawdzić, czy zasilacz z zestawu jest oryginalny i działa poprawnie, nie powodując spięć czy wyłączania się komputera. Z zewnętrznych aspektów warto obejrzeć dokładnie wszystkie złącza i gniazda komputera — czy nie noszą śladów uszkodzenia mechanicznego albo zalania. Pamiętajmy uruchomić komputer przed jego zakupem — potwierdzić można w ten sposób, że nie jest zablokowany, a także sprawdzić działanie zewnętrznych złącz. Przy okazji należy przyjrzeć się matrycy oraz zawiasom. Jeżeli jest możliwość, trzeba sprawdzić, jak długo komputer pracuje na baterii, oraz czy się nie przegrzewa.

Zakup używanego komputera zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Choć MacBooki cechuje bardzo wysoka jakość i trwałość, warto przed zakupem dowiedzieć się, gdzie jest najbliższy pogwarancyjny serwis Apple. W takim miejscu można również za niewielką opłatą sprawdzić stan techniczny sprzętu. Nie każdą usterkę da się przewidzieć, a sprzęt, który ma być wykorzystywany na co dzień, zawsze powinien być utrzymywany w pełnej sprawności.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.