Skip to main content

Przypadkowe usunięcie plików, zdjęć i filmów z MacBooka to bardzo powszechny problem wielu użytkowników. Jeżeli zdarzyła Ci się taka sytuacja, nie wpadaj w panikę, gdyż istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że uda się je odzyskać. Możesz spróbować zrobić to samodzielnie lub odwiedzić serwis MacBook, a w przypadku, gdy urządzenie nie jest już objęte gwarancją, zapoznać się z ofertą pogwarancyjnych serwisów Apple.

Zaprzestań korzystania z komputera, nie twórz i nie modyfikuj innych plików

Fakt, że usunąłeś pliki z kosza, nie oznacza jeszcze, że zostały one trwale wymazane z dysku. W rzeczywistości na początku znikają jedynie indeksy kierujące do wpisu. Pliki zostaną nieodwracalnie usunięte dopiero w momencie, gdy będziesz tworzyć i modyfikować inne. Z tego powodu, jeśli przypadkiem usunąłeś plik i chcesz go odzyskać, chwilowo zaprzestań korzystania z komputera.

W niektórych przypadkach usunięty plik może nadal znajdować się koszu. W takim przypadku wystarczy, że wybierzesz opcję „Przywróć”.

Aplikacja Time Machine

Aplikacja Time Machine, która jest wbudowana w MacBooka, pozwala automatycznie tworzyć kopie bezpieczeństwa wszystkich plików, również zdjęć, dokumentów czy aplikacji. W sytuacji, gdy posiadasz backup, możesz odtworzyć z niego dowolny plik, nawet jeśli oryginalne pliki zostaną usunięte lub cały dysk twardy MacBooka zostanie wymazany.

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest również Airport Time Capsule, czyli urządzenie zewnętrzne, z którym można połączyć komputer i przechowywać tam swoje backupy.

Wykorzystaj specjalne oprogramowanie

Odzyskiwanie plików wymaga czasami skorzystania ze specjalistycznego oprogramowania. Może okazać się ono skuteczne, szczególnie gdy po usunięciu plików nie korzystaliśmy z komputera w celu tworzenia i modyfikacji innych plików, a także w przypadku utraty danych związanych z reinstalacją systemu Mac.

Do najpopularniejszych programów należą:

  • Disk Drill – czyli darmowy program, który pozwala na odzyskanie plików, które zostały przypadkowo usunięte z wewnętrznego dysku twardego MacBooka. Po jego instalacji i uruchomieniu należy wskazać konkretny dysk i wybrać funkcję „Odzyskaj”, co poskutkuje jego przeskanowaniem. Być może uda się w ten sposób odzyskać utracone pliki. Warto zaznaczyć, że czasami dane te mogą zostać zachowane pod nazwami innymi, niż oryginalne.
  • On track ­­– to program bardzo intuicyjny, który pozwoli przywrócić omyłkowo lub celowo usunięte pliki, nawet osobom niedoświadczonym. Za pomocą specjalnych algorytmów pozwala on przeskanować pamięć urządzania oraz skutecznie przywrócić trwale utracone dane.
  • EaseUS Mac Data Recovery Wizard – pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest wybór rodzaju plików jakich poszukujemy, np. grafika, audio, wideo. Sam proces skanowania może być czasochłonny, zwłaszcza jeśli dysk ma duży rozmiar i zdecydowaliśmy się na „głębokie” przeszukiwanie. Drugim etapem jest odszukanie, a następnie odzyskanie pliku, na którym nam zależy. W tym celu można przejrzeć poszczególne teczki z danymi lub przefiltrować wyniki wyszukiwania.

Nie zalecamy jednak wykonywania próby odzyskiwania danych na własną rękę ze względu na bezpieczeństwo danych. Większość bezpłatnych programów jest bardzo mało skuteczna i próba odzyskania może pomniejszyć szanse na odzyskanie. Programy które zdają egzamin objęte są płatnymi licencjami które są nieopłacalne w przypadku jednej realizacji, dlatego lepiej to zadanie powierzyć profesjonalistom którzy mają doświadczenie w podobnych operacjach.

Specjaliści z pogwarancyjnego serwisu MacBook szybko oraz skutecznie odzyskają dane i to bez ryzyka, że urządzenie zostanie przez przypadek uszkodzone, a ulubione zdjęcia czy ważne pliki przepadną na zawsze.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.