Skip to main content

Właścicielom MacBooków trudno rozstać się z urządzeniem. Jest niezbędne do pracy, do nauki i dla przyjemności. Wygoda użytkowania wynikająca z rozmiarów i mobilności skłania do korzystania ze sprzętu w różnych okolicznościach. Bywa jednak, że MacBook zaczyna się nadmiernie nagrzewać. Pracuje przez to głośniej i wolniej niż zwykle. Może to być bardzo uciążliwe dla użytkownika, zatem warto dociec, co może być przyczyną takiego stanu i jak możemy temu zaradzić. Jeśli sami nie damy rady zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu, warto znaleźć rzetelny serwis Apple w Warszawie.

Przyczyny nadmiernego nagrzewania się MacBooka

Powody nagrzewania się notebooka Apple mogą być różne. Do najbardziej prawdopodobnych należą:

– niewłaściwe użytkowanie – często korzystamy z komputera np. w łóżku, na kanapie czy trzymając go na kolanach; skutkiem tego jest zasłonięcie otworów wentylacyjnych, a w konsekwencji przegrzanie sprzętu,
– zakurzone wentylatory – nie są w stanie w wystarczającym stopniu schłodzić sprzętu,
– zużyta pasta termoprzewodząca – kiedy wyschnie, możliwość odprowadzania ciepła znacznie spada,
– zbyt wysoka temperatura otoczenia – wentylatory mają utrudnione zadanie i komputer nadmiernie się nagrzewa,
– podłączony monitor zewnętrzny – MacBook nie potrafi poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem,
– nieaktualne lub szkodliwe oprogramowanie – powoduje maksymalne wykorzystanie procesora, a w efekcie przegrzanie komputera i jego mniejszą wydajność,
– niepotrzebne aplikacje – podobnie, jak nieodpowiednie oprogramowanie, nadmiernie obciążają procesor i powodują przegrzanie sprzętu,
– nieoryginalna ładowarka – może powodować zakłócenia w pracy komputera.

Jak sobie poradzić z nadmiernym nagrzewaniem MacBooka?

Wiele przyczyn przegrzewania naszego komputera możemy wyeliminować, stosując prewencję. W pierwszej kolejności należy zadbać o właściwe użytkowanie. Komputer należy zawsze stawiać na płaskiej, twardej powierzchni, aby nie zatykać otworów wentylacyjnych. Równie ważne jest korzystanie ze sprzętu w odpowiedniej temperaturze, najlepiej między 10 a 35°C. Na bieżąco powinno się również sprawdzać, czy nasze oprogramowanie jest zaktualizowane i czy komputer nie jest zaśmiecony przez niepotrzebne aplikacje. Zakładając, że korzystamy z oryginalnego osprzętu, jak np. ładowarka, możemy przyjąć, że zrobiliśmy wszystko, aby nasz MacBook nadmiernie się nie nagrzewał.

Są jednak takie przyczyny, z którymi lepiej udać się do profesjonalnego serwisu. Przeczyszczeniem układu chłodzącego czy wymianą pasty termoprzewodzącej powinni zająć się fachowcy. Nasz serwis zajmuje się naprawą MacBooków na Ursynowie. Przyjedź, zostaw nam sprzęt, a możesz być pewien, że zajmiemy się nim z największą rzetelnością i dbałością o każdy detal. Jeżeli szukasz wysokiej jakości serwisu Apple w Warszawie, nasi wykwalifikowani pracownicy są do Twojej dyspozycji.

 

MacBook to przedłużenie naszych rąk, niezbędny do pracy i rozrywki, powinien zawsze działać bez zarzutu. Dlatego w razie jakichkolwiek niepokojących objawów ze strony sprzętu, warto przyjrzeć się problemowi i w razie potrzeby skorzystać z pomocy profesjonalistów. Zapewni to żywotność naszego komputera na długi czas.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.