Skip to main content

Na rynku past termoprzewodzących mamy wiele, a to powoduje trudności w wyborze. Która będzie najlepsza i na co zwracać uwagę podczas wyboru? Czym jest w ogóle pasta termoprzewodząca?

Pastę powinno się wymieniać tym częściej, im intensywniej korzystamy z komputera, ale średnio około raz na rok, jak pokazują statystyki użytkownicy Mac’ ów czyszczą swoje urządzenia raz na 5 lat, to jest główna przyczyna przegrzewania się urządzenia jak i towarzyszącym temu usterek.

Jeżeli Twoje urządzenie nadmiernie się nagrzewa i wentylatory pracują na zwiększonych obrotach wymagane jest kompleksowe czyszczenie z kurzu wraz z wymianą past termoprzewodzących, w AppleHome realizuje tą usługę w ciągu 3 godzin.

Pasta to plastyczna masa, którą stosuje się w układach elektronicznych w miejscach, które silnie się nagrzewają. Z racji tego, że pasty termoprzewodzące cechują się dużym przewodnictwem cieplnym, zwiększają powierzchnię przewodzenia ciepła oraz wypełniają nierówności na styku z radiatorem. Najważniejszą cechą, którą bierze się pod uwagę, kupując pastę, jest jej przewodność cieplna, z powodu wysokich temperatur ma to również swoją żywotność i utrzymywanie właściwości

A zatem którą z past termoprzewodzących wybrać? Oto kilka z nich:

Pasta silikonowa– jest stosunkowo tania, ale nie jest wydajna. Nie dość, że na jedno użycie trzeba będzie nałożyć jej stosunkowo dużo, to w dodatku dość szybko będzie trzeba ją wymienić. Pasta taka będzie miała także stosunkowo niską przewodność cieplną.

Pasta na bazie ceramiki – będzie miała zdecydowanie lepszą przewodność cieplną. Będzie się ona plasowała między 3 – 8.5 W/mK.

Pasta na bazie srebra – jest to lepszy rodzaj pasty, który zwiększa przewodnictwo cieplne, ale jednocześnie wolno wysycha i nie przewodzi prądu.

Pasta na bazie miedzi– dzięki niej wraz z upływem czasu nie pogarsza się przewodnictwo cieplne i nie ma obawy o zwarcie systemu elektronicznego.

Pasta na bazie syntetycznych diamentów– dzięki domieszce diamentów pasta pozwala na stosowanie w bardzo dużym zakresie temperaturowym (od ok. -40 stopni do +300).

Pasta do procesora musi mieć przede wszystkim niską impedancję termiczną, a także wysoką przewodność cieplną. Takie same parametry musi spełniać pasta do karty graficznej. Im droższa i lepsza jakościowo będzie dana pasta, tym rzadziej będzie ją trzeba wymieniać, a jedno opakowanie starczy nam na więcej aplikacji. Dodatkowo droższe pasty zdecydowanie łatwej się nakłada, a ich czas wysychania jest relatywnie dłuższy w stosunku do tanich, silikonowych past.

Nieumiejętna wymiana pasty w laptopie to wciąż jeden z wielu istotnych czynników powodujących wady i uszkodzenia sprzętu komputerowego. Odzyskanie danych, nawet przy uszkodzeniu laptopa jest nadal możliwe. W przypadku uszkodzenia sprzętu firmowego (służbowego) może powstać ryzyko utraty newralgicznych danych takich jak: dokumenty biurowe, raporty finansowe, projekty, prezentacje lub bezcenne zdjęcia. Aby bezpiecznie odzyskać dane, nie uszkadzając coraz bardziej ich nośnika, należy zdecydować się na usługi odzyskiwania danych realizowane przez doświadczone i specjalistyczne firmy, zapraszamy do kontaktu z naszym serwis MacBook Warszawa

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.