Skip to main content

Rynek nowych technologii został zrewolucjonizowany kiedy pojawiła się premiera nowego układu Apple M1. Był to rok 2020, w którym firma z Cupertino zmieniła swoje dotychczasowe strategie i postanowiła zainwestować w swoje własne czipy. To właśnie te czipy zasilają od tamtego momentu nowe komputery Mac. Nowy układ Apple M1 okazał się być dość ryzykownym posunięciem ale był strzałem w dziesiątkę!

Od lat MacBook jest najbardziej wszechstronnym komputerem od Apple. Lekki, smukły laptop z tym procesorem przerasta możliwościami dużo droższe komputery innych dostawców. MacBook jest rewelacyjny do pracy biurowej, użytku codziennego, a także do amatorskiej obróbki grafiki czy wideo.

 

Czip Apple M1 oraz M2

Kolejną premierą nowego czipu Apple M2, który zwiększył wydajność urządzeń ujrzała światło dzienne wiosną 2022 roku. Firma Apple postanowiła wykorzystać swój potencjał i doświadczenie swoich inżynierów i tak pojawił się następca układu M1 – układ M2. Co nowego w układzie M2? Układ M 2 w porównaniu do poprzednika jest wydajniejszy i mocniej energooszczędny. Wyposażony jest w szybsze CPU, GPU oraz system Neural Engine. Dzięki tym parametrom możemy zauważyć, że nasze komputery mają wyższe osiągi a także dłuższy czas pracy na baterii. Codzienna praca jest bardziej efektywna, gdyż układ M2 daje nam taką możliwość. Każdy użytkownik poczuje różnicę i zachwyci się układem M2 jaki do zaoferowania ma firma Apple.

 

Apple z procesorem M2 – czym się różni od M1?

Układ Apple M2 jest większy od poprzednika i składa się na niego aż 20 miliardów tranzystorów, czyli o 25 procent więcej w porównaniu do czipa M1. Taki zabieg zafundowany przez inżynierów Apple wpływa na poprawę wydajności, gwarantując aż o 50% wyższą przepustowość pamięci względem układu M1 pierwszej generacji. Układ M2 działa sprawniej przy czym realizuje złożone i wymagające polecenia. Procesor Apple drugiej generacji wspiera aż 24 GB pamięci RAM i posiada kilkunastoprocentowy wzrost wydajności.

 

Wydajność procesora Apple M2

Nowy układ Apple M2 oferuje mnóstwo ulepszeń to na przykład 10 rdzeniowe GPU. Grafika i jej wydajność w komputerach z M2 uległa zdecydowanej poprawie. Mówi się, że jest to wzmocnienie o 35% w porównaniu do układu M1. Ten parametr i jego udoskonalenie powoduje, iż komputer z M2 nie wytwarza nadmiernego ciepła i pracuje zdecydowanie ciszej, nawet jeśli długo i mocno eksploatujemy komputer. Dla specjalistów, którzy zajmują się grafiką teraz edytowanie potężnych zdjęć w formacie RAW będzie przyjemniejsze !

 

Produktywność Apple M2

Nowy układ Apple M2 wprowadził rozwiązania jakich nie było po dziś dzień. Doskonałym rozwiązaniem jest integracja sprzętu z własnym oprogramowaniem i niezawodnością. Dzięki Apple M2 urządzenia Apple otrzymują nowe możliwości i są narzędziami na najwyższym poziomie. System Neutral Engine, który znajduje się w układzie M2 umożliwia przetworzenie aż około 16 mld operacji w ciągu jednej sekundy. To aż ponad 40 procent więcej niż w przypadku układu M1 poprzedniej generacji. Procesor przetwarzania obrazu daje gwarantuję redukcji szumów. W trakcie rozmów z wykorzystaniem FaceTime użytkownik może cieszyć się niesamowitą jakością obrazu oraz ponadprzeciętną ostrością obrazu mimo złych warunków oświetleniowych.

 

Cena Apple M2

Porównując komputery MacBook Air z M1 i nowy MacBook Air z M2 nie sposób nie wspomnieć o różnicy cenowej. Jest to spora różnica cenowa lecz najwyższa jakość ma swoją cenę. Komputer z M1 możemy zakupić już za 5 799 złotych, zaś nowy komputer z M2 musimy wydać co najmniej 6 999 złotych. Komputer z układem M2 ma zupełnie zmieniony wygląd, większy ekran oraz ulepszone i zmodernizowane podzespoły.

Podsumowując te dwa układy Apple M1 i M2 trzeba na pewno obejrzeć komputery z bliska żeby doświadczyć dokładnie jak wyglądają ich różnice. Tutaj znaczenie ma każdy drobny detal. Zmiany w nowym MacBook Air z M2 widać gołym okiem. Nowy MacBook wydaje się zdecydowanie cieńszy i lżejszy, ma większy ekran i cieńsze ramki. Starszy MacBook Air z M1 nadal pozostaje w ofercie Apple. Jest on komputerem najbardziej polecanym do podstawowych zadań, takich jak praca biurowa, przede wszystkim polegająca na pisaniu maili, obróbce dokumentów, surfowanie po sieci bądź domowym użytku.

 

Procesory “M” od Apple – podsumowanie

Stosunek jakości do ceny komputera z M1 jest rewelacyjny. Oprócz ceny posiada wiele zalet i jest doskonałym rozwiązaniem na lata. Jeśli to za mało dla Ciebie i poszukujesz komputera, który oprócz wymienionych podstawowym czynności i zadań będzie służył Ci na przykład przy obróbce filmów czy fotografii i chcesz być pewny, że podzespoły poradzą sobie ze wszystkimi zadaniami jakie im narzucisz musisz wybrać MacBook Air z procesorem M2. Układ M2 to układ w każdym aspekcie mocniejszy od swojego poprzednika czyli M1. Jego ulepszona moc zapewni Ci jej zapas i będziesz mógł korzystać z niej w każdej możliwej okazji.

Apple M2 jest stworzony w taki sposób aby mocniej współpracować z systemem macOS Ventura. Chciałbyś zobaczyć jak pracuje MacBook z nowym układem Apple M2 ? Możesz to sprawdzić i skontaktować się z naszym serwisem MacBook w Warszawie.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.