Skip to main content

iPhone to w obecnych czasach już urządzenia kultowe, które posiada pora część z nas – w Stanach Zjednoczonych zaś – prawie każdy. Cenimy je przede wszystkim za ponadprzeciętną wydajność, a także unikalny i minimalistyczny design. Nie da się ukryć, że to co kiedyś było luksusem- czyli posiadanie iPhone, w obecnej rzeczywistości stało się już standardem. Jednak warto zauważyć, że mimo swojej względnej doskonałości, smartfony od Apple również mają kilka nieco słabszych punktów. Bez wątpienia, by usprawnić i przyspieszyć działanie urządzenie, trzeba o nie odpowiednio zadbać. Mówiąc prościej, niezbędne staje się czyszczenie pamięci. Wobec tego jak można to zrobić i dlaczego warto?

Jeśli zauważasz, że Twój iPhone działa wolniej, warto spróbować wyczyścić pamięć podręczną. Odciążony telefon powinien zacząć lepiej reagować na Twoje polecenia. Czasami może się okazać, że to rozwiązanie nie wystarczy i konieczna będzie wizyta w serwisie Apple.

 

Dlaczego warto czyścić pamięć w iPhonie?

Pamięć w telefonie posiada dużo potrzebnych plików, aplikacji oraz danych takich jak historia przeglądarki, pliki cookies, zapisane hasła, a jeszcze więcej tych niepotrzebnych. Zwykle to właśnie one zagracają nam telefon, zabierając wolne miejsce, przez co iPhone częściej się zacina i działa wolniej. Czyszczenie pamięci podręcznej sprawia, że telefon zwiększa swoją wydajność.

 

Jak wyczyścić pamięć w iPhonie – krok po kroku

Czyszczenie pamięci w iPhonie to proste działanie, które można bez problemu można wykonać samodzielnie w domu. Jeśli jednak boisz się, że coś pójdzie nie tak, serwis iPhone’ów na Ursynowie lub serwis iPhone na Woli z pewnością pomoże Ci z tym problemem. Poniżej przedstawiamy Ci krok po kroku, jak skutecznie wyczyścisz pamięć w iPhonie.

 

Wyczyść pamięć podręczną w przeglądarce

Przeglądarka posiada bardzo wiele niepotrzebnych danych takich jak historia odwiedzanych stron czy pliki cookie. Aby wyczyścić tą aplikację wejdź w: Ustawienia > Safari > a następnie na samym dole znajdź zakładkę Wymaż historię i dane witryn.

Na naszym iPhonie z pewnością znajduje się cała masa plików czy innych rzeczy, które po prostu pobraliśmy z czasem z sieci lub od innych użytkowników. Wspomniane zostało, że można w tym celu:

  • wyczyścić podstawową pamięć w iPhone
  • wyczyścić pamięć aplikacji
  • wyczyścić pamięć podręczną

Oczywiście rekomendowane jest przeprowadzenie wszystkich trzech akcji, by przywrócić naszemu urządzeniu pełną sprawność oraz szybkość działania. W pierwszym przypadku pamięć można wyczyścić w niezwykle prosty sposób. Wystarczy bowiem wejść w “Ogólne” w sekcji “Ustawienia“, a następnie w “iPhone pamięć“. Kolejno zauważmy, które aplikacje pozostają niewykorzystywane od dłuższego czasu. Z tego poziomu można je również w dość prosty i szybki sposób odinstalować. Co więcej w tym momencie, w każdej aplikacji można również znaleźć pamięć podręczną, która może być zapełniona. Wobec tego, skoro już jesteśmy w tych ustawieniach, warto skusić się także na kliknięcie w każdą aplikację i wyczyszczenie jej pamięci podręcznej. W ten prosty i szybki sposób można usunąć z iPhona “śmieci”, które z całą pewnością nie są mu już potrzebne. W ten prosty i szybki sposób możemy skutecznie usunąć zbędne “rzeczy”, które z pewnością od dłuższego czasu magazynowane były w naszym telefonie.

 

Wyczyść pamięć aplikacji

Aplikacje generują bardzo dużo zbędnych informacji, wyczyszczenie ich pozwoli na płynniejsze działanie iPhona. Aby to zrobić wejdź w: Ustawienia > Ogólne > iPhone > sprawdź, ile miejsca zajmują Ci dane aplikacje. Po uzyskaniu tej informacji zjedź poniżej i kliknij w daną aplikację, aby zwolnić jakąś część pamięci. Wybierz np. Zdjęcia, a następnie Opróżnij album ostatnio usunięte.

 

Regularne czyszczenie pamięci w iPhone to podstawa

Dlaczego warto regularnie czyścić pamięć w iPhone? Otóż można to wyjaśnić w bardzo prosty sposób. Regularne czyszczenie pomaga znacznie poprawić sprawność oraz wydajność urządzenia. Mimo tego, że smartfony od Apple są ponadprzeciętnie wydajne i śmiało można nazwać je doskonałymi, to jednak potrzebują troski z naszej strony, by uwydatnić swój pełny potencjał. Regularne czyszczenie pamięci jest więc prostą czynnością, która sprawi, że nasz spowolniony smartfon odzyska dawną sprawność i będzie działa w optymalny sposób. Czyszczenie pamięci pomaga również precyzyjnie zadbać o ilość wolnego “miejsca” na smartfonie w momencie kiedy np. zachodzi potrzeba aktualizacji systemu czy niezbędne są nam niektóre aplikacje. Warto wiedzieć, że cały proces z pewnością nie zajmie nam więcej niż kilka minut, a może znacznie poprawić doświadczenia płynące z użytkowania telefonu. Wobec tego, raz na jakiś czas zabierzmy się za usunięcie śmieci z telefonu!

Pamiętaj również, że pamięć iPhone może zostać wyczyszczona zdalnie, poprzez funkcję “Znajdź mój iPhone” – w przypadku jego zagubienia lub kradzieży.

Jeśli wydaje Ci się, że zrobiłeś/aś wszystko co potrzebne, a Twój iPhone działa wolno i bez zmian spróbuj odinstalować nieużywane aplikacje. Te aplikacje których używasz najczęściej odinstaluj i zainstaluj ponownie. Takie działania sprawią, że Twój iPhone zacznie działać szybciej i wydłuży się jego żywotność. Jeśli nie przyniosło to spodziewanego rezultatu, przyczyna tkwi gdzie indziej. W takiej sytuacji warto odwiedzić autoryzowany serwis iPhone’ów na Kabatach w Warszawie, by dowiedzieć się, co zrobić, by przywrócić telefon do dawnej sprawności.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.