Skip to main content

            Jeżeli spędzasz większą część dnia pisząc na telefonie, mamy dla Ciebie kilka sztuczek, które pomogą Ci to robić sprawniej i dokładniej. Najlepsze w tym jest to, że nie musisz pobierać dodatkowych aplikacji. Wszystko czego potrzebujesz jest już na Twoim iPhone. Zaprezentujemy Ci kilka sposobów, aby poprawić Twoje umiejętności podczas pisania długich wiadomości iMessage lub uniknąć nagrywania wiadomości głosowych.

Jak pisać szybciej na Twoim iPhone

Po pierwsze, możesz sprawdzić ustawienia klawiatury na Twoim iPhone. Wejdź w Ustawienia, Ogólne, Klawiatura i spójrz, która z funkcji będzie Ci pomocna. Osobiście uważam, że Automatyczna korekta kreuje więcej problemów, aniżeli dąży do ich poprawienia. Za to funkcje Rysuj ścieżkę, aby pisać (tylko j. angielski) oraz Skrót „.” naprawdę pomogą Ci przyspieszyć całą czynność. Jeśli posługujesz się więcej niż jednym językiem, również z poziomu ustawień klawiatury możesz dodać języki którymi władasz.

  • Predykcja/ QuickType – Podczas pisania na klawiaturze u góry ukazuje się pasek predykcji. Jeśli nie jesteś najszybszym pisarzem po prostu spójrz na niego i sprawdź, czy aby słowo, które chcesz napisać już tam nie jest. Funkcja ta z czasem uczy się rzeczy, które najczęściej wykorzystujesz przez co coraz to trafniej jest w stanie przewidzieć Twoje zamiary.
  • Rysuj ścieżkę, aby pisać – Funkcja ta od dawna znana jest już użytkownikom Androida, niestety na iOS jest to dość nowa opcja. Wystarczy przesuwać się od znaku do znaku i obserwować jak tworzą się słowa. Wygodną sprawą jest fakt, że po zakończeniu słowa można rozpocząć kolejne, ponieważ spacja tworzy się automatycznie.
  • Zastępowanie tekstu – Pamiętasz jeszcze ustawienia klawiatury ? Wejdź tam proszę jeszcze raz i kliknij Zastępowanie tekstu. Dzięki tej opcji możesz dodać skrót dla pełnego wyrażenia. Na przykład pisząc samo „zb” telefon z automatu rozwinie to jako „Zaraz będę”. Jest to świetne ułatwienie, gdy często wykorzystujesz długie słowa lub terminy.
  • Cofnij wpisywanie – to tylko mała funkcja, ale potrafi być pomocna. Podczas gdy pomylisz się podczas pisania wystarczy potrząsnąć swoim telefonem, aby cofnąć wpisywanie. Możesz również przesunąć trzy palce w lewo, aby cofnąć lub trzy w prawo, aby wpisać ponownie.
  • Przesuwanie kursora – Jeżeli chcesz dodać pewne słowo w środku zdania, wystarczy, że klikniesz w to miejsce. Szybszym i dokładniejszym sposobem jest przytrzymanie klawisza spacji, a następnie przesunięcie po klawiaturze w miejsce, w którym chcesz coś poprawić albo napisać coś nowego.
  • Szybki dostęp do numerów – w lewej dolnej części klawiatury znajdziesz klawisz ”123”, za pomocą którego uzyskasz dostęp do cyfr i symboli. Ale czy wiedziałeś, że jeśli przytrzymasz ten klawisz wciśnięty, wprowadzisz numer/symbol i puścisz to automatycznie powrócisz do klawiatury QWERTY.
  • Klawiatura jednoręczna – jeżeli preferujesz duże telefony, takie jak iPhone 12 Pro Max, ale masz małe dłonie to świetnym rozwiązaniem będzie ta funkcja. W lewym dolnym rogu znajduje się przycisk . Dzięki niemu będziesz mógł wybrać po której stronie ma być klawiatura. To umożliwi na przykład pisanie na dużych telefonach tylko za pomocą kciuka.
Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.