Skip to main content

Nie trać głowy

Zdarzyło ci się przez przypadek usunąć podczas porządkowania wraz ze zbędnymi, te ważne pliki ze swojego komputera/iPada z systemem MacOS? Nie popadaj w panikę, to się zdarza wszystkim użytkownikom. I to dosyć często. I nie jest to sytuacja bez wyjścia, której nie dałoby się naprawić. Jak odzyskać dane w systemie Mac?

Pozwól sobie pomóc

Odzyskiwanie danych z komputerów Mac nie jest wcale skomplikowane, możesz zrobić to sam w domu – nie będzie ci do tego potrzebny serwis. Wystarczy odpowiednio poszukać w internecie, poszukać wskazówek na forach i portalach specjalistycznych.

Najpierw upewnij się, że usunąłeś ważny plik z kosza – być może trafił do kosza wraz z innymi, zbędnymi, ale nie został całkowicie usunięty z systemu. Jeśli wciąż się tam znajduje, naciśnij na niego drugim przyciskiem, a następnie wybierz opcję “Przywróć”. Plik wróci do swojego rodzimego folderu.

Natomiast, jeśli usunąłeś ważny plik z kosza, może być ciężej to zrobić. Zwłaszcza, jeśli po skasowaniu go, używałeś komputera i innych danych. Ważne, żeby spróbować odzyskać dane jak najszybciej, ponieważ pliki, które zostały skasowane zostają nadpisane nowymi danymi dodanymi do komputera. Jeżeli plik został faktycznie usunięty z kosza, a tworzyłeś kopię zapasową z Wehikułem Czasu, możesz go jeszcze przywrócić. Musisz wejść w Preferencje Systemu, a następnie otworzyć Wehikuł Czasu i postawić znaczek √ przy opcji Pokaż Wehikuł Czasu w pasku menu. Następnie wejdź w górny pasek menu, wybierz ikonę Time Machine. Kiedy już otworzysz program, wybierz folder, z którego usunąłeś plik. Znajdź dzień, w którym to zrobiłeś. Jeśli chcesz się upewnić, czy jest to wersja pliku, którą próbujesz odzyskać – kliknij na niego i sprawdź go dokładnie. Jeśli jesteś już pewny, wybierz Przywróć i ciesz się odzyskanym plikiem.

Nie poddawaj się

Obecnie na rynku istnieje wiele programów służących do odzyskiwania utraconych danych. Niektóre są w stanie pomóc nawet przy odzyskaniu danych zaginionych podczas reinstalacji oprogramowania. Warto również o pomoc zwrócić się do specjalistów – w profesjonalnym serwisie Apple da się odzyskać dane szybko i bezpiecznie, oszczędzając sobie nerwów i nie tracąc czasu.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.