Skip to main content

 

Jak dbać o naszego Maca ? Wymiana past – przyczyny, objawy, rozwiązania

AppleHome - Profesjonalny serwis Apple Warszawa serwis-macbook-warszawa

Może się zdarzać, że nasz dotychczasowo idealnie pracujący MacBook pracuje zbyt głośno, a prócz tego bardzo silnie się nagrzewa. Nasz MacBook może również być bardzo powolny, a w skrajnych wypadkach wcale się nie włączać.

Przyczyną tych wszystkich objawów są problemy z pastami termoprzewodzące, które powinny być czyszczone, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do poważnych uszkodzeń naszego urządzenia, włącznie z jego całkowitym uszkodzeniem oraz utratą danych.

 

Przyczyny i objawy

Komputery są jednymi z najczęściej stosowanych urządzeń w naszym  sprzętów w codziennym życiu. Mimo to często zdarza się, że są zaniedbane w przeciwieństwie do innych przedmiotów.

Komputery są bardzo podatne na szkodliwe działanie kurzu, który dostaje się do wewnątrz urządzenia poprzez otwory wentylacyjne.

 Przez otwory wentylacyjne komputer następnie stopniowo osadza się na całej płycie głównej, uniemożliwiając efektywną pracę wentylatorów. W dłuższym biegu czasu dochodzi do tego, że nasz MacBook Air zaczyna coraz niepokojąco nagrzewać, zaś wiatraki coraz bardziej hałasują, uniemożliwiając komfortową pracę. W dalszej perspektywie, podzespoły stopniowo coraz bardziej się nagrzewają, przez co urządzenie spowalnia swoją pracę, żeby nie doszło do krytycznego uszkodzenia, na czym cierpi efektywność naszej pracy, jak również stanowi zagrożenie dla naszego sprzętu.

Najogólniej objawy problemów z pastami przejawiają się następującą:

– MacBook nadmiernie grzeje się

– MacBook samodzielnie się wyłącza

– MacBook często jest spowolniony

– Wentylatory pracują ma maksymalnych obrotach

– MacBook spowolnił

 

Pasta termoprzewodząca – co to takiego

Za odprowadzenie ciepła z wnętrza komputera odpowiada pasta termoprzewodząca.  To właśnie pasta przewodzi ciepło na radiator, który za sprawą  wentylatorów wyprowadza je na zewnątrz. Zdarza się, że pasta termoprzewodząca z biegiem czasu wysycha, przez co ciepło nie ma drogi ucieczki z najważniejszych komponentów, przez co wnętrze komputera nadmiernie się nagrzewa, niejednokrotnie powodując samoczynne wyłączenie komputera, co jest niebezpieczne dla przechowywanych danych.

 

Rozwiązanie problemu – wymiana past

W sytuacji w której mamy do czynienia z wymienionymi wcześniej objawami, konieczne jest wyczyszczenie wnętrza komputera oraz wymiana past termoprzewodzących w naszym MacBooku. Dzięki temu możliwe będzie prawidłowe funkcjonowanie naszego komputera, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Czyszczenie komputera oraz wymiana past polegają na rozebraniu komputera przez zespół naszych specjalistów, zaś jego wnętrze zostanie dokładnie  wyczyszczone. W dalszej kolejności zostanie na niego nałożona nowa pasta termoprzewodząca, dzięki której możliwe będzie sprawne odprowadzanie ciepła z podzespołów.

 

Wymiana past w AppleHome

W przypadku możliwych problemów z pastami termoprzewodzącymi w naszym Macbooku, można śmiało zwrócić się do wykwalifikowanego serwisu pogwarancyjnego AppleHome, którzy sumiennie wyczyszczą i wymienią pasty termoprzewodzące.  Bogate doświadczenie oraz precyzja działania sprawią, iż będzie można znów cieszyć się pracą Macbooka. Usługa realizowana jest tego samego dnia, wykonując przy tym wszystkie testy wydajnościowe.

Kamil Truskowski - Specjalista ds. produktów Apple

Kamil Truskowski - Specjalista do spraw diagnozy i naprawy urządzeń elektronicznych Apple. Miłośnik iPhona, iPada i laptopów MacBook. Fan marki Apple i wieloletni technik zajmujący się diagnozą i naprawą sprzętu spod znaku jabłka. Pasjonat rozwiązań z Cupertino, który niejednokrotnie nadaje drugie życie smartfonom, Mac'om i Apple Watch'om.